در خرید دیتا پروژکتور کارکرده به چه مواردی باید توجه کرد؟
چرا یک پروژکتور دست دوم بخریم؟

در خرید دیتا پروژکتور کارکرده به چه مواردی باید توجه کرد؟

در دهه گذشته، ما شاهد افزایش گسترده در دسترس بودن و طیف وسیعی از پروژکتورهای دست دوم با کیفیت مناسب بودیم، به این معنی که هر کسی می تواند یک سینمای خانگی را با هزینه نسبتاً کم ایجاد کند.

چرا یک پروژکتور دست دوم بخریم؟

مزایا

شما می توانید چیزی ارزان تر از قیمتی که آنلاین می بینید دریافت کنید

برخی دستگاه ها کیفیتی فراتر از یک دستگاه نو با همان قیمت دارند

معایب

اگر خراب شود، گارانتی سازنده نخواهید داشت
فناوری به سرعت در حال تغییر است، بنابراین پروژکتور شما به روز نخواهد بود
ممکن است برای تماشای فیلم یا ورزش در بیرون ایده آل نباشد

 

من به طور کامل توصیه می کنم قبل از بررسی مدل های دست دوم، یک مدل جدید بخرید.

نکاتی برای خرید پروژکتور دست دوم

اگر هنوز تصمیم به خرید یک مدل دست دوم دارید، نکات مهمی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید که ممکن است باعث شود نظر خود را تغییر دهید. این را به عنوان راهنمای خریدار در نظر بگیرید، با جنبه های اساسی که باید به آنها توجه کرد و در نظر گرفت.

گارانتی

به عنوان مثال، اگر دست دوم بخرید، مانند خرید از نو، گارانتی دریافت نمی کنید. اکثر سازندگان ضمانت 2 ساله پروژکتورهای خود را ارائه می دهند و این احتمال وجود دارد که تا زمانی که شما صاحب محصول شوید دیگر معتبر نخواهد بود.

تغییر فناوری

فناوری پروژکتورهای به طور مداوم در حال تغییر است و همیشه بهتر می شود. این بازاری است که تقریباً هر 6 ماه یکبار در حال تطبیق و بهبود است.

اگر محصول قدیمی‌تری را خریداری می‌کنید، احتمالاً شامل بهبودهایی مانند کاهش نویز، هزینه‌های جاری، اندازه و وزن و میزان قابل اعتماد بودن آن نمی‌شود

اگر محصول جدید خریداری می‌کنید، در بیشتر مواقع می‌توانید همه این موارد را بدیهی بدانید.

ممکن است نیاز به خرید یک لامپ جایگزین داشته باشید

یکی از بزرگترین ملاحظات هنگام خرید پروژکتورهای دست دوم ، لامپ است.

پروژکتورهای قدیمی ممکن است طول عمر لامپ پایینی داشته باشند.

لامپ ها می توانند به راحتی آسیب ببینند و همچنین در پروژکتورهایی که زیاد جابجا شده اند یا در شرایط مرطوب، گرد و غبار، مرطوب، سرد، گرم یا دود استفاده شده اند، مستعد خرابی هستند. اگر یک پروژکتور فیلم در فضای باز کارکرده می‌خرید، متأسفانه به دلیل ماهیت مهمانی‌های فیلم در حیاط خلوت، ریسک بالاتری را متحمل می شوید.

هنگامی که یک پروژکتور دست دوم می‌خرید (اگر از یک منبع مناسب نخرید)، هیچ تضمینی برای مدت زمان ماندگاری لامپ وجود ندارد و همچنین هرگز واقعاً از تاریخچه استفاده از آن مطلع نخواهید شد. هنگامی که آن لامپ از کار بیفتد، احتمالاً تعویض آن بسیار گران خواهد بود، یا حتی ممکن است نتوانید آن لامپ صحیح را پیدا کنید زیرا تولید کننده آن را متوقف کرده است.

مهم نیست که خریدار به شما چه می گوید، فرض کنید که باید بدون توجه به لامپ، لامپ را تعویض کنید  بنابراین قبل از اینکه پولی را تحویل دهید، تحقیق کنید که لامپ های جایگزین برای مدل انتخابی شما چقدر هزینه دارند و حتی اینکه آیا این لامپ هستند یا خیر.

به عنوان مثال قیمت، اگر به یک پروژکتور دست دوم نگاه می‌کنید که یک سال عمر دارد و دارای 2000 لومن است، احتمالاً از یک لامپ 200 واتی استفاده می‌کند.

نکته کلیدی در اینجا این است که به دقت در مورد هزینه یک لامپ جایگزین تحقیق کنید و هزینه کل شما را در نظر بگیرید. انجام این کار بسیار مهم است.

از فروشندگان بی وجدان آگاه باشید

در حال حاضر متأسفانه برخی از کلاهبردارها نیز وجود دارند که پروژکتورهای دست دوم را می فروشند.

من اغلب خرید یک پروژکتور دست دوم را با همان فرآیند و خطراتی مقایسه می کنم که هنگام خرید یک ماشین دست دوم با آن مواجه می شوید. اجازه بدهید به شما بگویم چرا.

بسیاری از پروژکتورها دارای یک شمارشگر داخلی لامپ هستند. تنظیم مجدد و برگرداندن آنها در واقع بسیار آسان است. فقط فروشنده دستگاه دست دوم نیست که این ترفند را می داند. آنچه که روی پیشخوان برای عمر لامپ می خوانید، در واقع می تواند کاملاً نادرست باشد و نشان دهنده حقایق واقعی نباشد.

اگرچه این تنها چیزی نیست که باید به آن توجه کرد

دریابید که قبلاً چگونه از آن استفاده شده است

بسیاری از پروژکتورهای دست دومی که برای فروش می بینید در محیط های دور از بهینه مورد استفاده قرار گرفته اند تا آنها را از مشکلات دور نگه دارد. به عنوان مثال، اگر در یک بار یا کلوپ شبانه استفاده می شد، در معرض ارتعاشات صوتی، احتمالاً دود و رطوبت قرار می گرفت. به عبارت دیگر، همه چیزهایی که منجر به عیب می شود.

اگر پروژکتور در محیطی مانند آن استفاده می شد، پروژکتور DLP انتخابی به مراتب بهتر از مدل LCD خواهد بود. پروژکتورهای DLP برای محافظت در برابر آسیب دود، مهر و موم بهتری روی آنها دارند. مولفه ها خیلی بهتر در برابر مجازات مقاومت می کنند.

با این حال، به طور کلی، باید از پروژکتورهای دست دوم از مکان هایی مانند این واقعاً اجتناب شود، مگر اینکه با ضمانت فروشنده ارائه شوند.

ممکن است به خدمات و تعمیرات گران قیمت نیاز داشته باشد

نگرانی بعدی این است که آیا پروژکتور نیاز به سرویس یا تعمیر دارد. انجام چنین کاری در خارج از گارانتی می تواند دشوار و مهمتر از همه گران باشد.

بیشتر پروژکتورهای معیوب باید برای تعمیر به سازنده بازگردانده شوند، زیرا به ندرت پیش می‌آید که شخص دیگری تخصص لازم یا قطعات جایگزین را برای تعمیر صحیح آنها داشته باشد.

این می تواند به دلیل نحوه ساخت پروژکتورها، با استفاده از PCB چند لایه و قطعات SMT با بسته بندی متراکم، پرهزینه باشد. مطمئناً این چیزی نیست که تعمیرکار تلویزیون محلی شما بتواند آن را تعمیر کند، زیرا او به سادگی دانش یا قطعاتی را در دسترس او نخواهد داشت.

آیا در فضای باز خوب کار خواهد کرد؟

همچنین به محیطی که از پروژکتور خود در آن استفاده می کنید فکر کنید. می خواهید پروژکتوری بخرید که برای شب های فیلم حیاط خلوت ایده آل باشد. این بدان معناست که هر چیزی که کمتر از 3000 لومن داشته باشد، مناسب نیست زیرا به اندازه کافی روشن نخواهد بود.

برخی از فروشندگان می‌دانند که افرادی که تازه وارد شب‌های فیلم در فضای باز شده‌اند این را درک نمی‌کنند و پروژکتوری با کمتر از 3000 لومن را به عنوان مناسب برای شب‌های فیلم در فضای باز تبلیغ می‌کنند.

کاری که باید انجام دهید این است که یک پروژکتور فیلم با حداقل 3000 لومن بخرید. اگر این کار را نکنید، تصاویر و ویدیوهایی که روی صفحه فیلم در فضای باز پخش می کنید به دلیل منابع نور محیط در خارج از منزل به سختی دیده می شوند.

پروژکتورها ارزش خود را حفظ نمی کنند

در نهایت، من معتقد نیستم که پروژکتورهای فضای باز استفاده شده واقعاً ارزش خود را حفظ کنند، یا حتی در وهله اول ارزش زیادی داشته باشند، مگر اینکه با ضمانت ارائه شوند. مطمئناً نمی‌توانید آن را به قیمتی که خریده‌اید دوباره بفروشید.

اگر هنوز نتوانسته ام شما را در مورد مزایای خرید نو به جای کارکرده متقاعد کنم، و علیرغم توصیه من همچنان مصمم به خرید یک پروژکتور فضای باز دست دوم هستید، می خواهم اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی اطمینان از این موضوع به شما ارائه دهم. که بهترین محصول دست دوم موجود را برای خود خریداری کنید.

نکاتی برای خرید پروژکتور فیلم در فضای باز دست دوم

پروژکتورهای فیلم دست دوم به دلایلی وارد بازار می شوند. ممکن است شرکت اجاره‌ای که آن‌ها را استخدام می‌کند، می‌خواهد آن‌ها را ارتقا دهد، کسب‌وکاری دیگر به آن نیاز ندارد، یا مصرف‌کننده چیزی به‌روزتر خریده است یا حتی نمی‌دانست که چگونه از آن به درستی استفاده کند.

بنابراین برای خرید عجله نکنید، حتی اگر موفق شدید چیزی را پیدا کنید که به نظر معامله‌ای می‌رسد.

بسیاری از بازدیدکنندگان وب‌سایت من پس از خرید یک پروژکتور دست دوم برای مشاوره در مورد خرید یک پروژکتور فضای باز جدید به من مراجعه می‌کنند، عمدتاً به این دلیل که به درستی در مورد آنچه برای بهترین تجربه در فضای باز نیاز دارند تحقیق نکرده‌اند.

همان اشتباهاتی که آنها انجام دادند را مرتکب نشوید. اگر می‌خواهید یک مدل دست دوم بخرید، در اینجا مواردی وجود دارد که باید هنگام انتخاب کالای دست دوم در نظر بگیرید.

نوع پروژکتور

در حال حاضر انواع مختلفی با صدها مدل در بازار وجود دارد. دانستن اینکه چه چیزی باید بخرید واقعاً پیچیده است و قبل از انجام این کار به تحقیق زیادی نیاز دارد (که در زیر به شما کمک خواهم کرد). اساسا 4 نوع مختلف موجود است و قبل از خرید یک مدل کارکرده، باید تفاوت بین آنها را بدانید.

پروژکتورهای LCD

مدل‌های LCD احتمالاً همان‌هایی هستند که بیشتر به صورت دست دوم فروخته می‌شوند. LCD مخفف “نمایشگر کریستال مایع” است و تصویری با کیفیت بالا در یک فضای کوچک ارائه می دهد.

آنها از رویکرد RBG (قرمز، سبز، آبی) استفاده می کنند و در بین مشاغل و افرادی که خواهان یک پروژکتور ارزان و قابل حمل برای استفاده در محیط داخلی هستند بسیار محبوب هستند.

بیشتر اوقات، آنها بهتر است در داخل خانه استفاده شوند، و نه در فضای باز. این بدان معنا نیست که آنها در حیاط خلوت خوب کار نخواهند کرد، اما مطمئنا بهترین چیزی که می توانید بدست آورید نخواهند بود.

پروژکتورهای ال ای دی

پروژکتورهای LED برای مدت طولانی دوام می آورند، احتمالاً به همین دلیل است که می بینید تعداد زیادی در بازار دست دوم فروخته می شود. آنها در اصل قابل اعتماد هستند زیرا مانند پروژکتورهای مبتنی بر لامپ استاندارد نمی سوزند.

آن‌ها تصویر روشن‌تری نسبت به پروژکتورهای LCD ارائه می‌دهند و انرژی کمتری مصرف می‌کنند، اما نتایجی را که هنگام تماشای فیلم در خارج از خانه می‌خواهید، ارائه نمی‌کنند، زیرا معمولاً دارای امتیاز لومن پایینی هستند. اگر محیط برای شما فاکتور مهمی است، خوب است به این نکته نیز توجه داشته باشید که پروژکتورهای LED راحت تر بازیافت می شوند زیرا حاوی جیوه خطرناک نیستند.

پروژکتورهای DLP

برای فیلم های فضای باز، من همیشه پروجکشن DLP را توصیه می کنم. این به این دلیل است که آن‌ها تصویر واضح‌تری را ارائه می‌دهند، با پیکسیشن بسیار کمتری که می‌تواند هنگام نمایش یک تصویر بزرگ بر روی صفحه فیلم در فضای باز رخ دهد. برای فیلم های حیاط خلوت واقعاً مهم است.

فناوری DLP از میلیون‌ها آینه ریز استفاده می‌کند که تصاویر بسیار دقیقی را ارائه می‌دهند که بر روی صفحه فیلم در فضای باز نمایش داده می‌شوند. این فناوری پیچیده‌تر از LCD است و به تصاویری با وضوح بالاتر منجر می‌شود

چند سال پیش آنها بسیار سنگین بودند و قابل حمل نبودند، اما در زمان های اخیر سبک تر و قابل حمل تر شده اند، از این رو اکنون برای شب های فیلم حیاط خلوت ایده آل هستند.

پروژکتورهای پیکو

پروژکتورهای پیکو را برای استفاده در فضای باز در نظر نگیرید. آنها بسیار کوچک هستند و برای عملکرد دستی طراحی شده اند. کیفیت تصویر ضعیف خواهد بود و نمی‌توانید تصویر را بزرگ‌تر کنید، بدون اینکه در صفحه‌نمایش فضای بازتان به‌هم ریختگی مطلق به نظر برسد.

این نوع پروژکتورها برای کارکردن به عنوان پروژکتورهای قابل حمل و جمع و جور برای استفاده با دستگاه‌هایی از جمله تلفن‌های هوشمند، PDA و دوربین‌های دیجیتال ساخته شده‌اند – آنها هرگز برای تماشای فیلم یا ورزش در فضای باز کار نمی‌کنند.

ویژگی هایی که باید در نظر بگیرید

بنابراین اکنون شما ایده بهتری در مورد نوع خرید دارید، در مورد ویژگی ها چطور؟ لطفاً فقط چیزی را انتخاب نکنید به این دلیل که ارزان است، بلکه در عوض، ویژگی هایی را که برای فیلم های فضای باز به آن نیاز دارید در نظر بگیرید و معنی همه آنها را درک کنید.

روشنایی (لومن)

میزان روشنایی پروژکتور فیلم بر حسب لومن اندازه گیری می شود. پروژکتورها هنگام خرید در بازار کارکرده بین 1000 تا 5000 متغیر خواهند بود.

اگر برای استفاده در فضای داخلی خرید می کنید، در بیشتر مواقع واقعاً نیازی به نگرانی در مورد درجه لومن پروژکتور خود ندارید، زیرا اتاق شما کاملاً سیاه و تاریک خواهد بود. اما هنگام برنامه ریزی برای تماشای فیلم یا ورزش در خارج، همه چیز کاملاً متفاوت است.

حتی به خرید چیزی با کمتر از 3000 لومن فکر نکنید. دلیل آن این است که وقتی فیلم‌ها را در خارج تماشا می‌کنید، منابع نوری محیطی وجود دارد که با میزان خوبی که می‌توانید تصویر پخش‌شده را ببینید، تداخل پیدا می‌کند.

منابع نور محیطی شامل مواردی مانند آتش (از باربیکیو یا گودال آتش)، چراغ های خیابان، چراغ های خانه، ترافیک عبوری و غیره است. به همین دلیل، به پروژکتوری نیاز دارید که به اندازه کافی روشن باشد تا بتواند با این تداخل مقابله کند… و 3000 لومن باید حداقل مقدار لومن برای این کار باشد.

فاصله پرتاب

همه اینها به این معنی است که پروژکتور و صفحه نمایش شما چقدر از هم فاصله دارند. اگر تصوری از نحوه چیدمان حیاط خلوت خود دارید، می دانید که فاصله پرتاب بین دو آیتم چقدر خواهد بود، بنابراین فاصله پرتاب را روی پروژکتور دست دوم بررسی کنید تا مطمئن شوید که این کار انجام می شود. یک تصویر به اندازه کافی خوب تولید کنید

اگر فاصله پرتاب شما خیلی کم باشد، تصویر نمایش داده شده به خوبی فوکوس نمی کند، تار، پیکسلی و وحشتناک به نظر می رسد. با خرید یک پروژکتور فیلم با فاصله پرتاب کوچک که ممکن است برای استفاده در داخل خانه ایده آل باشد، اما در بیرون خیلی خوب کار نمی کند، اشتباه نکنید.

نسبت تصویر

فیلم های مدرن و پخش تلویزیونی دارای نسبت تصویر 16:9 هستند. اگر می خواهید اطمینان حاصل کنید که هنگام تماشای فضای باز تجربه خوبی خواهید داشت، پروژکتوری را انتخاب کنید که نسبت تصویر 16:9 دارد. در این مرحله، من همچنین یک پروژکتور HD را برای استفاده از فرمت های با وضوح بالا توصیه می کنم.

اگر قبلاً یک صفحه فیلم در فضای باز دارید، احتمالاً صفحه‌ای با ابعاد 16:9 است، به این معنی که اگر نوع پروژکتور مناسبی دارید، می‌توانید فیلم‌ها را همانطور که برای دیده شدن بدون حاشیه طراحی شده‌اند تماشا کنید.

اگر نسبت تصویر درست را نداشته باشید، با مشکلی به نام جعبه نامه یا ستون بوکس مواجه خواهید شد. در نمودار زیر می توانید منظور من را ببینید.

جلوه Pillarbox و Letterbox هنگام نمایش تصاویر بر روی صفحه نمایش.

طول عمر لامپ

پروژکتورها دارای طول عمر تخمینی لامپ خواهند بود.

اگر یک پروژکتور کارکرده با لامپ می‌خرید، طول عمر لامپ را بررسی کنید. ممکن است یک شمارنده ساعت استفاده شده در آن وجود داشته باشد، اما همانطور که قبلاً اشاره کردم، برخی از فروشندگان بی‌وجدان می‌توانند این اطلاعات را جعل کنند و ساعت را به عقب برگردانند.

از فروشنده دریابید که قبلاً چقدر و در کجا از پروژکتور استفاده شده است، بنابراین می توانید ایده ای در مورد میزان عمر باقی مانده در آن داشته باشید.

عمر معمولی لامپ یک پروژکتور فیلم در فضای باز می تواند تا 30000 ساعت باشد. اما، اگر مدل مورد استفاده شما منحصراً برای تماشای فیلم استفاده شده است، ممکن است در حال حاضر به دلیل استفاده شدید در حال سوختن باشد.

سازگاری با پخش کننده دستگاه

این اشتباه را مرتکب نشوید که یک پروژکتور دست دوم بخرید، آن را در خانه تحویل بگیرید و همه چیز را تنظیم کنید، و سپس متوجه شوید که با دستگاه پخش فیلم شما سازگار نیست.

اکثر پروژکتورهای مدرن دارای اتصالات و آداپتورهایی برای دستگاه هایی مانند لپ تاپ، تلفن های هوشمند، تبلت ها، درایوهای USB، دی وی دی ها و پخش کننده های Blue-Ray هستند. این سازگاری را می توان با HDMI، VGA، Wi-Fi، بلوتوث و موارد دیگر به دست آورد – بنابراین فقط مطمئن شوید که برای جلوگیری از ناامیدی بررسی کنید.

بلندگوهای داخلی

هنگام تماشای فیلم در خارج از منزل به راه حل صوتی بسیار قوی تری نیاز دارید و من همیشه توصیه می کنم بلندگوها را به پروژکتور یا دستگاه رسانه خود وصل کنید.

بنابراین، در حالی که ممکن است فروشنده آن را به عنوان یک نقطه فروش عالی معرفی کند، نگران آن نباشید زیرا به هر حال نیاز به خرید یا استفاده از بلندگوهای اضافی دارید.

اندازه و قابلیت حمل

این که آیا قصد دارید یک موقعیت ثابت دائمی برای پروژکتور فیلم در فضای باز خود ایجاد کنید یا آن را از مکانی به مکان دیگر می‌برید، اندازه و قابلیت حمل یک نکته کلیدی است.

وزن بسیاری از پروژکتورهای فیلم قدیمی به میزان قابل توجهی بیشتر از مدل های جدیدتر موجود در بازار است. به دلایل واضح، ماهیت فیلم های حیاط خلوت نیاز به چیزی دارد که بتوانید آن را به راحتی بلند کرده و مرتب کنید.

با در نظر گرفتن این موضوع، چیزی را جستجو کنید که قابل حمل باشد و وزن زیادی نداشته باشد.

مکان های زیادی وجود دارد که می توانید پروژکتورهای دست دوم بخرید.  فروشگاه های دست دوم ، شرکت های اجاره ای ، دوستان، خانواده و همچنین وب سایت ها متنوع باشند.

اگر به صورت آنلاین خرید می کنید، من به شما توصیه می کنم از سایت های معتبر خریداری کنید.

منبع:  outdoormovieprojectors