تاثیر استفاده از ملحفه در کیفیت تصویر ویدئو پروژکتور
استفاده از ملحفه به عنوان صفحه نمایش پروژکتور

تاثیر استفاده از ملحفه در کیفیت تصویر ویدئو پروژکتور

پروژکتورها با به حرکت درآوردن نور رنگی از یک لنز به سطح صاف کار می کنند. به این ترتیب، برخی از پروژکتورها برای تولید سایه های مشکی مشکل دارند. بنابراین، هنگام تلاش برای مشاهده رسانه‌هایی که عمدتاً از رنگ‌های تیره تشکیل شده‌اند، توجه به سطوح سیاه پروژکتور بسیار مهم است.

پروژکتورهایی که سطح مشکی بالاتری دارند، سیاه‌های تیره‌تر و عمیق‌تر را نشان می‌دهند، در حالی که پروژکتورهایی با سطح مشکی پایین‌تر ممکن است رنگ‌های سیاه روشن‌تری را نشان دهند که خاکستری به نظر می‌رسند. می توانید سطح سیاهی را از طریق تنظیمات پروژکتور افزایش دهید. تنظیم نور محیط اتاق می تواند به شما کمک کند تا به رنگ های سیاه تیره تر و غنی تر برسید.

استفاده از ملحفه به عنوان صفحه نمایش پروژکتور

اگر به دنبال یک صفحه نمایش پروژکتور در فضای باز یا صفحه نمایشی برای سیستم سینمای خانگی خود هستید، ملحفه تخت به عنوان صفحه نمایش پروژکتور کیفیت و یا حتی نتایج استاندارد مورد نظر شما را تولید نخواهد کرد.

 

یک تصور اشتباه رایج وجود دارد که بیشتر به صورت آنلاین یافت می شود، که در آن مردم معتقدند که این پاسخ و نوعی راه حل معجزه آسا برای صفحه نمایش پروژکتور آنها است. بگذارید خیلی واضح بگوییم، اینطور نیست.

ما اطمینان داریم که هزینه‌های صرف زمان و هزینه برای راه‌اندازی و چیدمان یک سیستم سرگرمی درجه یک را در نظر گرفته‌اید. در این مرحله، چرا ضروری ترین بخش تجربه، یعنی کیفیت تصویر، را با نمایش آن بر روی ملحفه به خطر می اندازیم؟

اگر به دنبال تصویری شفاف و زیبا هستید،  ملحفه قرار نیست آن را ارائه دهد.

مواد، افزایش و رد نور محیط

قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم که چرا یک ملحفه یا امثال آن گزینه های خوبی نیستند، اجازه دهید ابتدا در مورد فناوری و مزایایی که هر دو صفحه پروژکتور متوسط و سطح بالا در اختیار ما قرار می دهند بحث کنیم.

بیایید درباره فواید صحبت کنیم

هر پرده نمایش میزان افزایش یا میزان نوری را که صفحه نمایش در مقایسه با سطح بازتابنده یکنواخت (که به عنوان سطح لامبرتی نیز شناخته می شود) منعکس می کند، دارد.

به طور خلاصه، صفحه نمایشی که بهره 2 دارد، در اصل، دو برابر بیشتر از صفحه نمایشی که بهره 1 دارد، نور متمرکز را منعکس می کند.

بنابراین، چرا این مسئله مهم است؟ بهره بسیار مهم است زیرا میزان نور متمرکزی را که از صفحه نمایش منعکس می شود اندازه گیری می کند.

در جایی که یک سطح کامل لامبرتی به طور معمول پخش می شود و نور را در همه جهات پراکنده می کند، بهره صفحه نمایش نشان می دهد که آن نور چقدر متمرکز شده است.

با این حال، این مورد دارای جنبه های منفی است. به یاد داشته باشید، شما دیگر نور را به طور یکنواخت در همه جهات پخش نمی کنید (اکنون متمرکز شده است).

به همین دلیل، صفحه نمایش هایی با بهره بالا گاهی اوقات دیدن تصویر را برای افرادی که در کناره ها نشسته اند دشوار می کند.

ممکن است تصویر تیره‌تر به نظر برسد و آنقدر روشن نباشد، زیرا نور بیشتر به سمت افرادی است که در مرکز نشسته‌اند.

بیایید در مورد رد نور محیطی صحبت کنیم

رد نور محیط یا ALR به یک ویژگی صفحه نمایش اشاره دارد که مانع از شستن نور محیط می شود.

از نظر فنی، صفحه نمایش نور محیط را رد نمی کند، بلکه آن را جذب می کند یا نور را از میدان دید بیننده منحرف می کند.

پس نور محیط چیست؟ خوشحالیم که پرسیدی نور محیطی به هر نور اتمسفری گفته می شود، این نور می تواند در داخل یا خارج، به طور طبیعی یا مصنوعی باشد که می تواند تصویر پروژکتور را از بین ببرد یا مات کند.

این می تواند به شکل نورهایی باشد که از پنجره ها می آیند، نورگیرهای بیرونی، چراغ های دیواری یا سقفی، لامپ ها یا شمع ها.

دیوارها و سقف های رنگ روشن نیز می توانند به مشکلات نور محیطی کمک کنند و بر تجربه تماشای فیلم شما تأثیر منفی بگذارند.

همانطور که می توانید تصور کنید، اکثر سینمای خانگی و سیستم های چند رسانه ای در خانه هایی راه اندازی می شوند که از اتاق برای چند منظوره استفاده می کنند. معمولاً اتاق نشیمن.

از آنجایی که اکثر اتاق‌ها کنترل 100% روشنایی محیط را ندارند، اینجاست که ALR وارد عمل می‌شود.

بیایید در مورد مواد پرده نمایش پروژکتور صحبت کنیم

با توجه به گزینه های زیادی که تا به حال در مورد صفحه نمایش پروژکتور صحبت کرده ایم، تا به حال باید پیش بینی کنیم که همه مواد صفحه پروژکتور یکسان ساخته نمی شوند! اگر در این راستا فکر می کردید، درست می گویید.

اساسی ترین نوع صفحه نمایش پروژکتور وینیل است. صفحه های وینیل از یک ماده صاف تشکیل شده است که دارای یک سطح پوششی بازتابنده بر روی آن است.

سپس صفحه های سوراخ دار و بافته شده داریم. اگر بخواهید بلندگوها را در پشت خود صفحه نمایش نصب کنید از اینها استفاده می شود. این یک گزینه عالی برای کسانی است که به دنبال مخفی کردن بلندگوها هستند و در راه اندازی چند رسانه ای کمی آزادی عمل بیشتری به خود می دهند. مزیت صفحه‌نمایش سوراخ‌دار و بافته‌شده این است که صدای فیلم یا فیلمی که تماشا می‌کنید از بلندگو می‌آید (از این رو سوراخ شدن در مواد).

با این حال، با هر ماده صفحه نمایش سوراخ شده و بافته شده، مقداری نور را از دست خواهید داد. بسته به فاصله و زاویه نسبت به صفحه نمایش، حتی ممکن است کمی بافت بافته شده را در متریال صفحه مشاهده کنید.

به همین دلیل، این یک مبادله با آنچه می خواهید در راه اندازی چند رسانه ای خانگی خود به دست آورید است.

گزینه هایی برای صفحه نمایش های صلب و صفحه نمایش های رد نور محیط وجود دارد.

برای تعیین دقیق متریال صفحه برای بهترین حالت برای شما، میزان نوری که در اتاقی که چندرسانه‌ای شما در آن تنظیم شده است، اندازه صفحه نمایش و ظرفیت پروژکتورتان را در نظر بگیرید.

این ما را به نقطه بعدی هدایت می کند.

ظرفیت پروژکتور و مواد صفحه نمایش توصیه می شود

در اینجا چند نکته برای تصمیم گیری در مورد سطح صفحه نمایش بر اساس ظرفیت پروژکتور وجود دارد.

برای پروژکتوری که رزولوشن 1080P یا کمتر دارد، استفاده از مواد صفحه نمایش پروژکتوری که صاف است به خوبی کار می کند.

اگر از پروژکتوری با کیفیت 4K استفاده می کنید، استفاده از صفحه نمایشی که بافت ضخیم تری دارد بهترین کار را خواهد داشت. این به این دلیل است که یک صفحه نمایش پروژکتور ضخیم به شما امکان می دهد جزئیات و عمق بیشتری را که پروژکتور با وضوح بالاتر ارائه می دهد، ثبت کنید.

اندازه صفحه نمایش پروژکتور شما مهم است

اندازه صفحه نمایش پروژکتور شما به چند چیز بستگی دارد. چیدمان اتاق شما، فاصله پروژکتور از صفحه نمایش و ظرفیت واقعی پروژکتور شما.

اگر شخصی ملحفه تخت را انتخاب کند، روش یک سایز متناسب با همه کارساز نخواهد بود! معمولاً اکثر مردم این تصور را دارند که هر چه صفحه نمایش بزرگتر باشد، بهتر است.

اگر با پروژکتوری سر و کار دارید که ظرفیت آن 1080P یا کمتر است، قرار دادن پروژکتور در فاصله حداقل 15 فوتی از صفحه نمایش باید به خوبی کار کند.

اگر با یک پروژکتور 4K سر و کار دارید، قرار دادن پروژکتور در فاصله حداقل 10 فوتی از صفحه نمایش باید کارساز باشد.

گزینه های رنگ صفحه نمایش

هنگامی که در مورد گزینه های رنگ صفحه نمایش پروژکتور صحبت می کنیم، به طور کلی، سه گزینه وجود دارد: سفید، خاکستری و سیاه. تاثیر اصلی رنگ صفحه نمایش بر کنتراست تصویری است که تماشا می کنید.

یک صفحه سفید روشن ترین تصویر را نشان می دهد، با این حال، کنتراست بین روشنایی و تاریکی کاهش می یابد. اگر پروژکتوری که از آن استفاده می‌کنید، تصویر بسیار روشنی ارائه نمی‌دهد، صفحه سفید یک انتخاب عالی است.

صفحه‌نمایش خاکستری در کنترل رنگ‌های تیره‌تر بهتر است، با این حال، اجازه نمی‌دهد تصاویر به همان اندازه روشن شوند. اگر صفحه‌نمایش خاکستری را انتخاب می‌کنید، می‌خواهید مطمئن شوید که پروژکتوری که استفاده می‌کنید قادر به نمایش تصویر روشن‌تر است.

یکی از بزرگترین مزیت های صفحه نمایش خاکستری این است که می توانند نور محیط را به بهترین شکل اداره کنند. این بدان معناست که این رنگ صفحه نمایش برای اتاقی پر از پنجره های زیاد و نور طبیعی بهتر است.

دلایل عدم استفاده از ملحفه تخت به عنوان صفحه نمایش پروژکتور

هنگامی که راه اندازی چند رسانه ای شما (تقریبا) کامل شد، کیفیت تصویر جزء اجزایی نیست که هزینه های آن را بخواهید کاهش دهید.

همانطور که گفتیم، استفاده از پروژکتور شما تقریباً تنها به کیفیت تصویر بستگی دارد. با در نظر گرفتن این موضوع، اجازه دهید نگاهی دقیق‌تر به دلایلی بیندازیم که چرا ملحفه برای صفحه پروژکتور ایده‌ای نه چندان خوب است.

اگر بودجه کم دارید و ایده شما ملحفه تخت شما است، ما پیشنهادات صفحه نمایش اقتصادی داریم که می توانید بررسی کنید! پیشنهاد ما این است که ایده ملحف حتی نباید مورد توجه قرار گیرد.

راه اندازی چند رسانه ای ارزان به نظر می رسد

وقتی دوستان خود را برای تماشای یک بازی یا آخرین فیلم پرفروش دعوت می‌کنید، کیفیت عالی بدون پرده نمایش وجود نخواهد داشت.نتیجه فقط به خوبی تجهیزاتی خواهد بود که استفاده می‌کنید

برای مثال، اگر روی یک پروژکتور 4K سرمایه‌گذاری کرده باشید، جزئیات و عمقی که می‌توانید از وضوح بالایی که پروژکتور ارائه می‌دهد در هنگام نمایش بر روی یک دیوار به دست آورید، 100 درصد از بین می‌رود.

شکوه و عظمت گرافیک، انیمیشن و CGI به هیچ وجه روی دیوار یا ملحفه دیده نمی شود.

اگر دوستان شما ملحفه‌ای را ببینند که تصویر به جای پروژکتور روی آن پخش می‌شود، تصور آنها از تنظیمات چندرسانه‌ای شما بسیار کاهش می‌یابد.

در نتیجه، هیچ کس نمی تواند از یک تصویر شفاف لذت ببرد، بلکه فقط صداهای شفاف را می شنود. دقیقاً نتایجی نیست که یک راه‌اندازی درجه یک به دنبال ارائه آن است.

اگر شخصی ملحفه را انتخاب کند، انتخاب رنگ مناسب صفحه نمایش برای اتاق وجود ندارد.

به عنوان مثال، صفحه خاکستری برای اتاقی با نور طبیعی زیاد و پنجره ها مناسب تر است.

انتخاب یک ملحفه سفید معمولی از مزایای کاهش نور محیطی که یک پرده نمایش خاکستری ارائه می کند چشم پوشی می کند.

در این سناریو، تصاویر حاصل عملا نامرئی خواهند بود.

نور از ملحفه تخت عبور می کند

هنگامی که اتاق سینمای خانگی  شما آماده شد تا فیلم پرفروش مورد علاقه خود را شروع کنید، از کیفیت تصویر شگفت زده خواهید شد.  به یاد دارید که چگونه در مورد افزایش و رد نور محیط صحبت کردیم؟

هنگامی که یک فیلم بر روی صفحه تخت پخش می شود، نور پروژکتور از داخل ملحفه عبور می کند. تصویر حاصل چیزی خواهد بود که اساساً شفاف به نظر می رسد و دیدن آن بسیار دشوار است.

شاید این چیزی نیست که شما تصور می کردید به دوستان خود نشان دهید. به ما اعتماد کنید، ما اینجا هستیم تا کمک کنیم.

درعوض، شما پرده نمایشی با مزایای افزایش و ALR می‌خواهید، نه چیزی که به طور کلی اجازه عبور نور را بدهد.

مشکلات کیفیت تصویر

هنگامی که صحبت از مشکلات کیفیت تصویر در نتیجه استفاده از ملحفه می شود، مسائل شفافیت تنها مواردی نیستند که باید با آنها مبارزه کنیم.

ملحفه های تخت به طور طبیعی دارای چین و چروک هستند. وقتی منتظر تصاویری زیبا و شفاف هستید، فیلم عجیب به نظر می رسد، حتی اگر بتوانید چروک ها را اتو کنید. این به دلیل موج دار شدن مواد ملحفه تخت خواهد بود.

اگر سالن تئاتر شما در یک اتاق بیرونی است که در آن قصد دارید فیلم‌های خود را نمایش دهید، باید با آن مبارزه کنید. حتی ملایم‌ترین بادها نیز می‌توانند باعث ایجاد اثر موج‌دار در ملحفه شوند.

چه می شود اگر دیوارم را برای صفحه پروژکتورم رنگ کنم

کسانی که به آویزان کردن ملحفه به عنوان صفحه نمایش پروژکتور خود فکر می کنند، تقریباً همیشه به رنگ آمیزی دیوار فکر می کنند.

نقطه ضعف نقاشی دیوار، حداقل در تجربه ما، این بوده است که شما همیشه می توانید بافت دیوار را همراه با تصویری که بر روی آن پخش می شود، ببینید.

نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که با این وجود این یک گزینه ارزان است. اما از قبل هشدار دهید. برای انجام این کار، به یک سطح بسیار صاف نیاز دارید.

هنگامی که می گوییم بسیار صاف، به شدت تأکید می کنیم و به معنای ساب زدن دیوار، رنگ آمیزی، سنباده زدن دوباره و دوباره رنگ آمیزی است.

رنگ روی دیوار باید یک رنگ سفید خنثی باشد. هر رنگی روی رنگ نیز تصویر را لکه دار می کند.

توصیه ما این است که چند نمونه از سایه های مختلف سفید بردارید و قسمت کوچکی را رنگ کنید تا ببینید کدام بهترین به نظر می رسد. این تنها راهی است که شما واقعاً می‌دانید تصویر شما روی سایه‌های خاصی از رنگ سفید چگونه خواهد بود.

با این حال، روند فکر ما این است که ادامه مسیر نقاشی نیز بهترین گزینه نیست.

خرید یک صفحه نمایش قابل حمل یا آویز عالی، که در مدت کوتاهی به آن خواهیم رسید، حتی ارزان تر از ابزارهای مورد نیاز برای رنگ آمیزی است!

من بودجه کمی دارم، جایگزین های ارزان چیست؟

اگر بودجه کم منبع اصلی معضل ملحفه خریدن شماست، اجازه دهید به شما اطمینان دهیم که لازم نیست اینطور باشد!

ما احساس می‌کنیم که اگر شما در دعوت از مهمانان، راه‌اندازی تمام تجهیزات با فناوری پیشرفته، مشکل را پشت سر گذاشته‌اید، پس ملحفه نباید جلو و وسط باشد (به معنای واقعی کلمه).

شما می خواهید مهمانان شما همچنان از یک فیلم با فرمت عریض، با کیفیت تصویر واضح لذت ببرند.

صفحه نمایش قابل حمل و آویزان

اگر بدانید که صفحه نمایش های قابل حمل ایستاده یا آویزان بسیار مقرون به صرفه هستند، شگفت زده خواهید شد.

قیمت متوسط یک صفحه نمایش ایستاده قابل حمل بین 30 تا 100 دلار خواهد بود.

میانگین قیمت یک صفحه نمایش آویز بین 70 تا 260 دلار است. به عنوان مثال، یک صفحه نمایش 4K Ultra HD 3D تمایل بیشتری به سمت صفحه گران قیمت دارد.

صفحه نمایش بادی

صفحه نمایش پروژکتور بادی متوسط، انعطاف پذیر و محکم است. در بیشتر موارد، صفحه نمایش پروژکتورهای بادی می توانند شرایط آب و هوایی متفاوت را تحمل کنند و اکثر آنها کاملاً مجهز به طناب های پشتیبانی هستند، شبیه به چادر زدن در هنگام کمپینگ.

مدل های ارزان قیمت صفحه نمایش پروژکتور

مدل های ارزان قیمت ممکن است بسیاری از ویژگی ها مانند زیبایی شناسی جذاب و موتوری برای جمع شدن صفحه نمایش در هنگام عدم استفاده را ارائه ندهند.

همچنین ممکن است بهره یا رد نور محیطی را که در صفحه نمایش پروژکتورهای سطح بالا یافت می شود، ارائه نکنند.

با این حال، این مدل های ارزان قیمت صفحه نمایش پروژکتور، تصاویر صاف تری نسبت به گزینه های ملحفه و رنگ روی دیوار ارائه می دهند.

بیایید به تصویر بزرگ نگاه کنیم

برای دریافت بهترین تصویر ممکن و ایجاد یک تجربه سینمای خانگی عالی برای شما و مهمانانتان، جفت کردن پروژکتور خود با پرده نمایش مناسب بهترین گزینه است.

اکنون که چندین دلیل را توضیح داده‌ایم که چرا هم استفاده از ملحفه و هم فکر کردن به نقاشی دیوار گزینه‌های مناسبی برای صفحه نمایش برای سیستم سینمای خانگی چند رسانه‌ای شما نیستند، زمان آن رسیده است که به دنبال پرده نمایش عالی برای نیازهای خود باشید!

منبع: hometheateracademy