بررسی ویدئو پروژکتور جیبی Aiptek MobileCinema i70
ویدئو پروژکتور Aiptek MobileCinema i70

بررسی ویدئو پروژکتور جیبی Aiptek MobileCinema i70

i70 دارای سه جاذبه اصلی است. اول، اندازه  آن کوچک است. دوم، باتری داخلی آن که پس از پنج ساعت شارژ تا 80 دقیقه استفاده را پشتیبانی می کند. و در نهایت، توانایی آن برای اتصال بی سیم با رایانه های شخصی / مک، آیفون و تلفن های اندرویدی.

این اتصال بی‌سیم و باتری داخلی، i70 را به به یک دستگاه همه کاره تبدیل می‌کند: یک دستگاه نمایش ویدیو بدون کابل.

اگرچه i70 چند ترفند قابل توجه دیگر در آستین خود دارد. مانند سایر پروژکتورهای Pico، سیستم نورپردازی LED RGB آن به این معنی است که باید در برابر نویزهای رنگین کمان مرتبط با پروژکتورهای DLP با اندازه کامل غیرقابل نفوذ باشد. علاوه بر این، انتظار می‌رود LED‌ها 20000 ساعت دوام بیاورند.

این مدل اسپیکر داخلی دارد و از سازگاری با Windows 8.1 یا بالاتر (پشتیبانی از Wi-Fi مجازی و Wi-Fi Direct)، Mac OS X 10.10 یا بالاتر، اندروید 4.4 یا بالاتر (از طریق Miracast screen mirroring) و iOS 7.1 یا بالاتر برخوردار است.

Handy نیز یک درگاه USB است که می‌توانید از آن برای شارژ یک دستگاه تلفن همراه از باتری خود پروژکتور استفاده کنید، در حالی که کنتراست رتبه‌بندی شده 1000:1 برای پروژکتور Pico امیدوارکننده است.

کمتر الهام بخش 70 لومن خروجی نور و وضوح استاندارد 854×480 پیکسل است. اگرچه این تعداد پیکسل حداقل برابر با نسبت صفحه اصلی 16:9 است.

عملکرد

i70 با وجود کوچک بودن ، بهتر از اکثر پروژکتورهای Pico عمل می کند. بازتولید رنگ سیاه آن به ویژه چشمگیر است، و بلافاصله آن را به کنترل کننده صحنه‌های فیلم سیاه نسبت به اکثریت قریب به اتفاق همتایان خود تبدیل می‌کند.

حرکت کاملاً خوب، با حداقل لرزش یا تاری انجام می‌شود، و وضوح کلی با توجه به وضوح نسبتاً پایین بومی آن، بهتر از آنچه انتظار داشتم به نظر می‌رسد.

رنگ‌های i70 نیز بهتر از پروژکتورهای بسیار کوچک هستند. جدای از رنگ سبز ملایم روی رنگ‌های سفید و رنگ پوست، رنگ‌ها به‌طور شگفت‌انگیزی طبیعی و متعادل به نظر می‌رسند و تا حد زیادی از ظاهر بیش از حد معمول در طرح‌های Pico جلوگیری می‌کنند.

به هر حال، رنگ‌های i70 برای ارائه داده‌ها نیز بسیار موثر عمل می‌کنند، با وجود اینکه هیچ گزینه‌ای برای تنظیم دستی تنظیمات رنگ برای انواع مختلف محتوا وجود ندارد.

متأسفانه، نقاط قوت i70 به دلیل چندین مشکل مهم تضعیف شده است. اول و بدترین، تصاویر به اندازه کافی روشن نیستند که از هر نوع اندازه تصویر پشتیبانی کنند.

به محض اینکه به بیش از 45 اینچ (114 سانتی متر) یا بیشتر رسیدید، روشنایی به حدی کاهش می یابد که حتی در یک اتاق تاریک، تصویر کسل کننده، بی روح و تقریباً بدون جزئیات و عمق در مناطق تاریک به نظر می رسد.

رزولوشن پایین i70 همچنین به دلیل ایجاد ناهمواری در لبه‌ها هنگام تماشای منابع HD، به دلیل ترکیبی از وضوح پایین بومی آن و برخی از پردازش‌های به ظاهر بسیار ابتدایی کاهش مقیاس، مشکل‌ساز است. این ناهمواری مخصوصاً برای متن ارائه مشکل‌ساز است، اما در حین تماشای فیلم نیز به طور منظم در اطراف خطوط کاملاً مشخص قابل توجه است.

مشکل سوم روشی است که درخشان‌ترین قسمت‌های تصویر می‌توانند جزئیات/ظرافت رنگ را از دست بدهند و به نظر می‌رسند که با نوعی شدت فراطبیعی یا رادیواکتیو می‌درخشند. در مرحله بعد، تصویر روی نمونه بررسی من به وضوح در سمت چپ بسیار روشن تر از سمت راست بود. و در نهایت، آزمایش‌های در حال اجرا برای تاخیر ورودی به طور متوسط 68 میلی‌ثانیه ثبت شد که برخی از اندازه‌گیری‌ها به بیش از 100 میلی‌ثانیه رسیدند. این واقعیت اخیر باعث می شود i70 به عنوان یک نمایشگر بالقوه بازی مفید نباشد.

جای تعجب نیست که با توجه به اندازه i70، انتظار زیادی از صدای آن نداشتم. اما در واقع، بلندگوی آن صدایی تمیز با مقیاس، نمایش و وضوح بیشتر از آنچه تصور می‌کنید از چنین سخت‌افزار کوچکی تولید می‌کند. در صحنه‌های اکشن، باس کمی وجود دارد و هیچ حسی از گسترش وجود ندارد، اما این واقعیت که صدا حتی قابل تحمل است، صراحتاً معجزه‌آسا است.

هرچند باید این بخش را با خبرهای بد بیشتری به پایان برسانم. یعنی نمونه i70 من بعد از 60 تا 80 دقیقه استفاده خاموش می‌شد، حتی زمانی که به برق متصل می‌شد  یا به دلیل داغ شدن بیش از حد، یا به این دلیل که پروژکتور فقط باتری را خاموش می‌کند، حتی زمانی که به برق وصل است. هیچ‌کدام از این‌ها مسائل ایده‌آلی نیستند که باید هنگام انجام ارائه‌ها یا هنگام تماشای فیلم با آنها مواجه شوید.

آیا باید Aiptek MobileCinema i70 را بخرم؟

اگر واقعاً به یک پروژکتور فوق‌العاده کوچک نیاز دارید که از باتری پشتیبانی کند و به صورت بی‌سیم با تلفن هوشمند یا رایانه وصل می شود، مطمئناً i70 ارزش دیدن دارد. کیفیت تصویر آن به‌طور شگفت‌انگیزی از برخی جهات خوب است، به شرط اینکه از اندازه‌های تصویر زیر 50 اینچ (127 سانتی‌متر) استفاده کنید، و با توجه به اینکه چقدر فناوری در داخل آن فشرده شده است، واقعاً بسیار کوچک و سبک است.

با این حال، برای من، کمبود روشنایی آن به همراه مسائل مختلف راه‌اندازی و اجرای آن باعث می‌شود که در مورد عملکرد، کمی گران‌قیمت به نظر برسد و بر اساس اندازه بسیار کم به نظر برسد.

یک جایگزین ML750ST Optoma است. کمی بزرگ‌تر و بیش از دو برابر گران‌تر است، اما تصویری بسیار کاربردی‌تر و جذاب‌تر ایجاد می‌کند. یا اگر به‌دنبال چیزی با شکلی مشابه هستید که فقط کمی بیشتر قیمت داشته باشد، Asus S1 با قیمت 280 پوندی بهتر ساخته شده و بیش از دو برابر روشنایی ارائه می‌کند.

نتیجه گیری

در حالی که مفهوم طرح ریزی کاملاً بدون کابل و اندازه جیبی ایده خوبی است، i70 آنقدر روشن یا کاربر پسند نیست که بتواند آن مفهوم را به واقعیتی مفید تبدیل کند.

منبع: trustedreviews