بررسی Epson Home Cinema LS11000 یکی از بهترین ویدئو پروژکتورهای 4K
بررسی Epson Home Cinema LS11000 یکی از بهترین ویدئو پروژکتورهای 4K

بررسی Epson Home Cinema LS11000 یکی از بهترین ویدئو پروژکتورهای 4K

اگر عاشق فیلم هستید و فضا و بودجه لازم برای ایجاد دوباره تجربه سینما و تئاتر در خانه را دارید، یک پروژکتور 4K با کارایی بالا یک سرمایه گذاری ارزشمند است که می تواند شما را برای سال های آینده سرگرم کند. سینمای خانگی اپسون LS11000 پروژکتور 4K مورد علاقه ما است زیرا بهترین عملکرد را قیمت کمتر از 5000 دلار پیدا می کنید ارائه می دهد.

Epson Home Cinema LS11000

بهترین پروژکتور 4K زیر 5000 دلار
LS11000 یک پروژکتور لیزری 4K عالی است که می تواند تصویری بزرگ، روشن و زیبا ارائه دهد و تقریباً تمام ویژگی های مورد نیاز شما را دارد.به جز پشتیبانی از سه بعدی.

سینمای خانگی اپسون LS11000 ترکیبی از عملکرد و ویژگی‌هایی را ارائه می‌دهد که در هیچ پروژکتور دیگری با قیمت کمتر از 5000 دلار نخواهید یافت. این روزها یافتن یک پروژکتور 4K روشن برای بازی یا ورزش در یک اتاق چند منظوره کار سختی نیست، اما پیدا کردن یک پروژکتور سینمای خانگی عالی 4K که هزینه زیادی نداشته باشد بسیار دشوارتر است . LS11000 با قیمت 4000 دلار مطمئناً ارزان نیست، اما تطبیق پذیری آن برای ارائه یک تصویر عالی 4K در تنظیمات تیره تر و روشن تر است و برای مدت زمان طولانی طراحی شده است. این پروژکتور LCD از یک منبع نور لیزری استفاده می کند که عمر زیاد را تضمین می کند، بدون نیاز به پرداخت هزینه برای تعویض لامپ. و این یکی از معدود پروژکتورهای 120 هرتزی در حال حاضر است که دارای ورودی های HDMI 2.1 با پهنای باند بالا برای کار با پیشرفته ترین کنسول های بازی 4K و هر منبع 8K آینده است. به علاوه، به لطف فوکوس موتوری، زوم و تنظیمات لنز که Epson ارائه می دهد، تنظیم آن بسیار آسان است. تنها چیزی که از دست رفته پشتیبانی از ویدیوی سه بعدی است که برای طرفدارانی که قبلاً مجموعه های سه بعدی بزرگی را جمع آوری کرده اند ناامید کننده خواهد بود.

چرا باید به ما اعتماد کنید

من بیش از یک دهه تجربه بازبینی تلویزیون، پروژکتور و سایر دستگاه های ویدئویی دارم. من قبلاً ویرایشگر ویدیو و آزمایش‌کننده تلویزیون و پروژکتور اصلی HomeTheaterReview.com بودم و قبلاً به مجله سینمای خانگی، خانه الکترونیک و سایر نشریات پوشش نمایش داده بودم. من یک کالیبراتور ویدئویی دارای گواهی Imaging Science Foundation سطح II هستم و تجهیزات کامل تست عینی را برای اندازه گیری و ارزیابی عملکرد این پروژکتورها دارم.

من همچنین بازخوردهایی را از همکاران مورد اعتماد جمع‌آوری می‌کنم تا به تصمیم گیری در مورد اینکه کدام پروژکتورها را آزمایش کنیم، کمک می‌کنم – این شامل جفری موریسون می‌شود که پروژکتورهای اتاق نشیمن و پرتاب فوق‌العاده کوتاه را برای ما پوشش می‌دهد و همچنین بازبینی کننده اصلی پروژکتور برای CNET است. و من بررسی های عمیق رقبای بالقوه را در سایت های مانند ProjectorCentral.com خواندم.

مناسب چه کسانی است

یک پروژکتور 4K با کارایی بالا برای افرادی طراحی شده است که میل، فضا و بودجه را دارند تا تجربه سینما را در خانه خود بازسازی کنند. این پروژکتورهای درجه یک دارای روشنایی لازم برای نمایش تصویری غنی بر روی یک صفحه نمایش بسیار بزرگ (120 اینچ یا بیشتر) هستند و عملکرد بهتری را برای تماشای فیلم در یک اتاق تاریک در مقایسه با پروژکتورهای 4K ارزان‌تر ارائه می‌دهند. برای استفاده در فضاهای روشن تر این پروژکتورها قرار است با یک صفحه نمایش با کیفیت بالا و یک سیستم صوتی جداگانه جفت شوند.

اگر به ندرت در یک اتاق کاملا تاریک فیلم تماشا می کنید، مزایای کنتراست تصویر و عملکرد سطح سیاه را که یک پروژکتور ممتاز 4K نسبت به مدل های ارزان تر ارائه می دهد از دست خواهید داد. در این صورت، یکی از توصیه‌های ارزان‌تر ما احتمالاً انتخاب بهتری برای شما خواهد بود.

شما باید یکی از این پروژکتورها را فقط در صورتی در نظر بگیرید که بتوانید آن را روی سقف خود نصب کنید یا در غیر این صورت آن را در مکان دائمی نگه دارید. این مدل‌ها به سادگی بزرگ‌تر از آن هستند که روی چهارپایه یا میز قهوه‌خوری در اتاق نشیمن قرار بگیرند، و برای جابجایی طراحی نشده‌اند. در حالی که پروژکتورهای سطح ابتدایی تقریباً به اندازه چند لپ تاپ یا کتاب درسی روی هم هستند، یک پروژکتور سینمای خانگی از نظر اندازه ببزرگ است، بنابراین باید آن را خارج از مسیر قرار دهید.

چه چیزی یک پروژکتور فیلم 4K عالی را می سازد؟

بهترین پروژکتورهای 4K کیفیت تصویر عالی دارند، اما این به چه معناست؟ چهار عنصر برای یک تصویر عالی وجود دارد: نسبت کنتراست، روشنایی، دقت رنگ و جزئیات.

نسبت کنتراست یا تفاوت بین تاریک ترین قسمت تصویر و روشن ترین قسمت، مهمترین عامل در مورد کیفیت تصویر است. یک پروژکتور (یا تلویزیون) با نسبت کنتراست پایین صاف، شسته شده و خسته کننده به نظر می رسد. کلید کنتراست عالی تصویر، نمایشگری است که می تواند سطح سیاه عمیق و تیره را با روشنایی کلی عالی ترکیب کند. بسیاری از پروژکتورهای جدید از محدوده دینامیکی بالا (HDR) پشتیبانی می کنند، ویژگی که برای نشان دادن محدوده بیشتر بین روشن ترین و تاریک ترین قسمت های تصویر طراحی شده است. برای تماشای ویدیوی HDR، هم به محتوای با فرمت خاص و هم به پروژکتوری نیاز دارید که بتواند آن محتوا را به درستی پخش کند.

روشنایی، که به آن خروجی نور در پروژکتور نیز می گویند، بسیار مهم است. این تعیین می کند که چقدر صفحه نمایش می توانید داشته باشید، چه نوع صفحه نمایشی می توانید داشته باشید، و البته میزان روشنایی تصویر. ویدئوی HDR می‌تواند بسیار روشن‌تر از ویدئوی محدوده دینامیکی استاندارد (SDR) باشد و برای نمایش در تلویزیون‌ها مناسب‌تر است، که می‌تواند بسیار روشن‌تر از هر پروژکتوری باشد. اما بهترین پروژکتورهای 4K می‌توانند به‌طور خودکار ویدیوی HDR را طوری تنظیم کنند که در توانایی‌های روشنایی خود به بهترین شکل به نظر برسد.

دقت رنگ به این اشاره دارد که پروژکتور چقدر می تواند رنگ ها را روی صفحه نمایش دهد تا با محتوای اصلی مطابقت داشته باشد و دمای رنگ (یا رنگ سفید) چقدر دقیق است. اگر کارگردان و فیلمبردار بخواهند یک پیراهن در هنگام فیلمبرداری از یک رنگ خاص برخوردار باشد، یک پروژکتور با دقت رنگ بالا به شما اطمینان می دهد که آن رنگ را روی صفحه نمایش ببینید. استانداردهایی وجود دارد که دمای رنگ و طیف رنگ صحیح را برای فیلم ها و برنامه های تلویزیونی مشخص می کند و پروژکتورها و تلویزیون ها باید این استانداردها را رعایت کنند. بسیاری از پروژکتورهای مقرون به صرفه از رنگ های اغراق آمیز و بیش از حد اشباع استفاده می کنند که ممکن است از صفحه نمایش بیرون بیاید، اما بازتاب دقیقی از قصد فیلمساز نیست.

شما پروژکتوری می‌خواهید که بتواند تصاویر واضح و دقیقی را بدون تکیه بر ترفندهای پردازشی تولید کند که ممکن است تصویر واضح به نظر برسد، اما نویزهای بالقوه و مصنوعات دیجیتال غیرطبیعی را در این فرآیند اضافه کند. هرچه اندازه صفحه نمایش بزرگتر باشد، جزئیات دقیق تری را می توانید مشاهده کنید.به همین دلیل است که وضوح 4K می تواند در یک پروژکتور مفیدتر از یک تلویزیون کوچکتر باشد.

چطور انتخاب کردیم

تمرکز ما در این راهنما همیشه بر روی پروژکتورهای سینمای خانگی با کارایی بالا بوده است که بهترین کار را برای نمایش فیلم ها روی یک صفحه بزرگ در محیطی تاریک و شبیه به تئاتر انجام می دهند. متأسفانه، پیدا کردن پروژکتورهای سینمای خانگی عالی 4K با قیمت کمتر از 5000 دلار سخت تر می شود. اکثر پروژکتورهای جدید زیر 5000 دلار برای استفاده چند منظوره در اتاقی با نور بیشتر طراحی شده اند. آنها بسیار روشن هستند و ممکن است برای ورزش، بازی، و HDTV عالی به نظر برسند، اما کنتراست بالا و سطوح سیاه عمیق را که باعث می شود فیلم ها واقعاً غنی و سینمایی به نظر برسند، ارائه نمی دهند.

شرکت هایی مانند JVC و Sony هنوز هم پروژکتورهای سینمای خانگی 4K عالی تولید می کنند، اما قیمت ورودی از حدود 6000 دلار شروع می شود. اگر یک فیلم دوست جدی هستید که در حال ساخت یک اتاق سینمای خانگی اختصاصی هستید، ممکن است مایل باشید این سرمایه گذاری را انجام دهید. اما اکثر مردم اینطور نیستند. بنابراین ما سعی کردیم بهترین انتخاب را پیدا کنیم که بهترین عملکرد فیلم را با کمتر از 5000 دلار ارائه دهد.

تمرکز ما در این راهنما همیشه بر روی پروژکتورهای سینمای خانگی با کارایی بالا بوده است که بهترین کار را برای نمایش فیلم ها روی یک صفحه بزرگ در محیطی تاریک و شبیه به تئاتر انجام می دهند. متأسفانه، پیدا کردن پروژکتورهای سینمای خانگی عالی 4K با قیمت کمتر از 5000 دلار سخت تر می شود.

همه پروژکتورها از یکی از سه فناوری برای ایجاد تصویر استفاده می کنند: LCD (نمایشگر کریستال مایع)، LCoS (کریستال مایع روی سیلیکون)، یا DLP (پردازش نور دیجیتال). در حالی که ما هر سه نوع پروژکتور را برای این راهنما آزمایش می کنیم، تعمیم عادلانه ای است که بگوییم پروژکتورهای LCD و LCoS معمولا نسبت کنتراست بالاتری ارائه می دهند که باعث می شود پروژکتورهای DLP هنگام مشاهده تصاویر در کنار هم، صاف و تمیز به نظر برسند. (به‌علاوه، برخی از آنها مستعد «اثر رنگین‌کمان» هستند که در پروژکتورهای DLP با قیمت پایین‌تر رایج است، زمانی که به نظر می‌رسد اجسام روشن دارای مسیرهای رنگین کمانی هستند.) بنابراین، در حالی که در برخی از راهنماهای دیگر ما، انتخاب‌های پروژکتور DLP را خواهید یافت، انتخاب‌ها در اینجا معمولا پروژکتورهای LCD و LCoS وجود دارد.

در اینجا معیارهایی است که ما برای تصمیم گیری اینکه کدام پروژکتورها را آزمایش کنیم استفاده می کنیم:

پروژکتور باید وضوح 4K را روی صفحه نمایش دهد. پروژکتورهای LCoS سطح بالا از شرکت هایی مانند JVC و Sony دارای وضوح 4K اصلی هستند، به این معنی که تراشه ایجاد تصویر در داخل پروژکتور در واقع دارای وضوح 4096×2160 یا 3840×2160 است. اما دوباره، پروژکتورهای 4K بومی بیش از 5000 دلار قیمت دارند. پروژکتورهای LCD و DLP 4K از چیزی که به عنوان تغییر پیکسل شناخته می شود برای نشان دادن وضوح 4K روی صفحه استفاده می کنند. این بدان معناست که تراشه یا پنل‌های سازنده تصویر دارای وضوح 1080p هستند، اما با چهار بار جابجایی سریع پیکسل‌ها برای نشان دادن تصویر، وضوح کامل 4K را روی صفحه نمایش دریافت می‌کنید. برخی از فیلم دوست‌های هاردکور احساس می‌کنند که فقط پروژکتورهای 4K بومی باید پروژکتورهای 4K نامیده شوند، اما آزمایش ما نشان داده است که سطح جزئیات ممکن با تغییر پیکسل 4K است و برای اکثر افراد به اندازه کافی خوب است.

یک پروژکتور فیلم 4K خوب باید روشن باشد، اما نه خیلی روشن. شما می خواهید آنقدر روشن باشد که بتوانید از پروژکتور با صفحه نمایش بزرگ (بیش از 120 اینچ) استفاده کنید و همچنان از یک تصویر پر جنب و جوش و اشباع شده لذت ببرید، به خصوص با فیلم HDR. اما اگر بیش از حد روشن باشد، نمی‌تواند سطح سیاه عمیق مورد نیاز برای بهترین عملکرد فیلم را تولید کند. در حالی که مشخصات روشنایی ادعا شده توسط سازندگان کاملا قابل اعتماد نیست، یک قانون خوب این است که به دنبال پروژکتوری باشید که حداقل 1500 انسی لومن داشته باشد، اما هر چیزی که دارای 3000 انسی لومن یا بیشتر باشد احتمالا برای استفاده در محیط پرنورتر مناسب تر است. در اتاق اگر اندازه پرده نمایش شما بزرگتر از 200 اینچ است، به روشنایی بیشتری نیاز دارید.

پروژکتور باید از ویدئو با محدوده دینامیکی بالا (HDR) پشتیبانی کند. برخی از پروژکتورها فقط از فرمت استاندارد HDR10 پشتیبانی می کنند، در حالی که برخی دیگر از فرمت جدیدتر و پیشرفته تر HDR10+ پشتیبانی می کنند. هیچ پروژکتوری از فرمت Dolby Vision HDR پشتیبانی نمی کند. از آنجایی که روشنایی یک پروژکتور به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله اندازه و جنس صفحه نمایش، فاصله پرتاب، و عمر لامپ (در صورت استفاده از یکی)، دو نفر با یک پروژکتور می توانند تصاویری با حداکثر روشنایی بسیار متفاوت داشته باشند. سطوح (با تلویزیون های HDR یکسان، حداکثر روشنایی باید یکسان باشد.) این امر صدور گواهینامه Dolby Vision را تقریباً غیرممکن می کند. و این بدان معناست که پروژکتورها باید پردازش بسیار بیشتری از محتوای HDR انجام دهند تا آن را به درستی نشان دهند. کیفیت HDR از پروژکتوری به پروژکتور دیگر می تواند بسیار بیشتر از کیفیت سیگنال SDR متفاوت باشد.

پروژکتور باید از طیف رنگ وسیع تری که در محتوای Ultra HD 4K استفاده می شود پشتیبانی کند. محتوای استاندارد SDR از طیف رنگی کوچکتری به نام Rec 709 استفاده می کند، در حالی که محتوای Ultra HD می تواند طیف گسترده تری از رنگ ها به نام DCI/P3 یا حتی بزرگتر Rec 2020 را شامل شود.
پروژکتور باید حداقل 18 گیگابیت در ثانیه ورودی HDMI 2.0 داشته باشد تا بتواند سیگنال 4K HDR در فرکانس 60 هرتز را بپذیرد. پشتیبانی از استاندارد جدیدتر HDMI 2.1، که به پروژکتور اجازه می دهد 4K HDR در 120 هرتز را بپذیرد (برای بازی عالی است) خوب است، اما نادر است.

ابزارهای راه اندازی مفید ضروری هستند. بیشتر پروژکتورهای با کارایی بالا بزرگتر و سنگین تر از پروژکتورهای ارزان قیمت هستند و باید در مکانی دائمی و دور از دسترس نصب شوند. یک پروژکتور با مقدار زیادی زوم لنز و جابجایی لنز افقی/عمودی، اندازه دقیق و قرار دادن تصویر را بر روی صفحه‌نمایش آسان‌تر می‌کند. کنترل‌های فوکوس موتوری، زوم و تغییر لنز ایده‌آل هستند، زیرا راه‌اندازی را حتی سریع‌تر می‌کنند و به شما امکان می‌دهند پیکربندی‌های مختلف لنز را برای محتوای مختلف تنظیم کنید (به عنوان مثال، یک تنظیم برای HDTV 16:9 و دیگری برای فیلم‌های 21:9). که با لمس یک دکمه روی ریموت می توانید به آن دسترسی داشته باشید. پروژکتورهایی که فقط تنظیمات تصویر دیجیتال را ارائه می دهند (مانند زوم دیجیتال یا تنظیم کیستون) کمتر مطلوب هستند زیرا این عملکردها بر وضوح تصویر تأثیر می گذارد.

چطور تست کردیم

من هر پروژکتور را در اتاق با نور کنترل می‌کنم، و یادداشت می‌کنم که قرار دادن تصویر روی صفحه‌نمایش چقدر آسان یا دشوار است: پرده نمایش سفید مات ۱۰۰ اینچی Silver Ticket، که انتخاب ما برای بهترین صفحه نمایش است. برای ارزیابی عینی، تجهیزات اندازه‌گیری من شامل نرم‌افزار Calman Portrait Displays است که روی لپ‌تاپ ویندوز 10 اجرا می‌شود، رنگ‌سنج Portrait Displays C6 HDR2000 و ژنراتور الگوی آزمایشی Murideo Six-G 4K. من تمام حالت‌های تصویر پروژکتور را در تنظیمات پیش‌فرضشان اندازه‌گیری می‌کنم تا قابلیت‌های روشنایی آن‌ها را تعیین کنم و دقیق‌ترین حالت را برای استفاده در آینده پیدا کنم. دقت بر اساس این است که اندازه‌گیری‌ها چقدر به استانداردهای انجمن تصاویر متحرک و تلویزیون نزدیک است.

هنگامی که بهترین حالت تصویر را برای تماشای فیلم انتخاب می‌کنم، از الگوهای آزمایشی برای انجام تنظیمات اولیه ویدیو (برای کنترل‌هایی مانند کنتراست، روشنایی و وضوح) استفاده می‌کنم و هرگونه تنظیمات خودکار تصویر را که ممکن است بر اندازه‌گیری‌های رسمی من تأثیر بگذارد خاموش می‌کنم. سپس روشنایی، کنتراست و دقت رنگ پروژکتور را اندازه گیری می کنم. برای آزمایش HDR، من میزان شکست (یا درخشندگی) پروژکتور و میزان دقت روشنایی آن را با استاندارد HDR اندازه‌گیری می‌کنم. به عبارت دیگر، محتوای HDR روشن‌تر یا تیره‌تر از آنچه تصور می‌شود است، بر اساس میزان روشنایی کلی پروژکتور. من نتایج اندازه گیری هر پروژکتور را در یک صفحه گسترده نگه می دارم تا بتوانم عملکرد آنها را مقایسه کنم.

برای ارزیابی ذهنی‌ام، از پخش‌کننده بلوری Oppo Ultra HD، کنسول بازی Microsoft One X و پخش‌کننده رسانه Apple TV 4K به عنوان منابع خود استفاده می‌کنم و انواع فیلم‌های Ultra HD و Blu-ray را با کیفیت 4K پخش می‌کنم. فیلم ها و محتوای HDTV در شرایط اتاق تاریک و روشن تر. من مقایسه‌های سر به سر بین پروژکتورها را با استفاده از یک جعبه HDFury Integral انجام می‌دهم تا منبع HDMI را تقسیم کنم و دو تصویر نمایش داده شده را به طور همزمان نشان دهم – خروجی یک پروژکتور را مسدود می‌کنم و سپس برای مقایسه به دیگری تغییر می‌دهم.

بهترین ویدئو پروژکتور 4k مدل Epson LS11000

عکس: مایکل مورتاگ

سینمای خانگی اپسون LS11000 پروژکتور 4K مورد علاقه ما برای استفاده در سینمای خانگی است. این پروژکتور LCD 4K دارای جزئیات بسیار خوبی است، به اندازه کافی روشن است که بتواند ویدیوی رضایت بخش با دامنه دینامیکی بالا (HDR) تولید کند، و در حالت تصویر طبیعی دارای رنگ های فوق العاده دقیق است.و منبع نور لیزر به این معنی است که هرگز نیازی به تعویض لامپ نخواهید داشت. راه اندازی LS11000 بسیار آسان است و دارای ویژگی های پیشرفته زیادی است که هم علاقه مندان به فیلم و هم بازی را راضی می کند. تنها چیزی که از دست می دهد پشتیبانی از ویدیوی سه بعدی است.

Home Cinema LS11000 (و همتای Pro Cinema آن، LS12000) دو پیشرفت کلیدی را نسبت به پروژکتورهای سینمای خانگی قبلی Epson ارائه می دهد. ابتدا، اپسون به جای لامپ، به منبع نور لیزری روی آورده است. این کار مزایای متعددی را به همراه دارد که مهمترین آنها طول عمر بالای 20000 ساعت است. در پروژکتورهای مبتنی بر لامپ، لامپ‌ها کم‌نور می‌شوند و تقریباً هر 4000 تا 6000 ساعت باید آن‌ها را تعویض کنید که به کل هزینه مالکیت می‌افزاید. استفاده از منبع نور لیزر همچنین به پروژکتور اجازه می‌دهد خیلی سریع‌تر روشن و خاموش شود، رنگ غنی تولید کند و تنظیمات لنز تقریباً بی‌صدا را امکان‌پذیر می‌کند (اطلاعات بیشتر در این مورد در یک ثانیه).

پیشرفت دیگر در فناوری تغییر پیکسل است که اپسون از آن برای نمایش وضوح 4K استفاده می کند. همانطور که در بالا ذکر کردیم، تنها چند پروژکتور 4K در واقع وضوح 4K دارند. بقیه از راه‌حل‌های تصویربرداری 1080p استفاده می‌کنند و برای نمایش 4K روی صفحه‌نمایش به نوعی از فناوری تغییر پیکسل‌ها استفاده می‌کنند. در مدل‌های قدیمی‌تر اپسون مانند Home Cinema 5050UB و Home Cinema 3800 (برترین انتخاب ما در راهنمای ما برای پروژکتورهای اتاق نشیمن)، اپسون فقط هر پیکسل را دو بار تغییر می‌دهد، بنابراین شما واقعاً دو برابر وضوح 1080p دارید، نه 4K. با این حال، در LS11000، اپسون پیکسل ها را چهار بار تغییر می دهد که منجر به جزئیات بهتر می شود. ما از الگوهای تست رزولوشن استفاده کردیم تا تأیید کنیم که شما 4K روی صفحه نمایش می‌گیرید، و اگرچه خطوط در این الگوها به اندازه آنچه در یک پروژکتور 4K بومی یا تلویزیون 4K می‌بینید واضح نیستند، اما در یک سطح هستند. شما از یک پروژکتور 4K DLP با تغییر پیکسل می بینید. با دیسک‌های Ultra HD دنیای واقعی مانند Dune and Justice League و نمایش‌های Netflix مانند Our Planet، تصویر 4K روی صفحه‌نمایش 100 اینچی ما واضح و دقیق به نظر می‌رسید.

استفاده از لنز تمام شیشه ای به وضوح تصویر نیز کمک می کند و ابزار تقویت تصویر اپسون به شما امکان می دهد وضوح تصویر را بیشتر تغییر دهید. می توانید از بین پنج ایستگاه از پیش تنظیم شده انتخاب کنید یا چندین کنترل مختلف را به صورت جداگانه تنظیم کنید. در حداقل پیش‌تنظیم ۱، تصویر کمی نرم‌تر از پروژکتور ۴K DLP که برای مقایسه استفاده می‌کردیم، به نظر می‌رسید. در حداکثر پیش‌تنظیم 5، وضوح تصویر بین این دو یکسان بود، اما به روشی جعلی کمی بیش از حد واضح بود. من تنظیم 2 یا 3 را ترجیح می دهم، اما درجه خوبی از انعطاف پذیری برای شماره گیری سطح وضوح مورد نظر شما وجود دارد.

البته جزئیات تنها یکی از جنبه های کیفیت تصویر است. نقاط قوت واقعی LS11000 در روشنایی و کنتراست خوب، رنگ غنی و در عین حال دقیق آن با ویدیوهای SDR و HDR، و توانایی آن در ارائه یک تصویر بسیار تمیز بدون نویز دیجیتال زیاد و سایر مصنوعات نهفته است. روشنایی ادعا شده اپسون 2500 انسی لومن است و ما در واقع تقریباً دقیقاً این میزان را هنگام اندازه‌گیری حالت تصویر پویا در حداکثر روشنایی در صفحه نمایش 100 اینچی 0.95 ما دریافت کردیم. اما این حالت از نظر رنگ بسیار دقیق نیست، با دمای رنگ بیش از حد سبز (یا رنگ سفید) و رنگ بیش از حد اشباع. این برای فعالیت های ورزشی یا بازی گاه به گاه در روز انجام می شود – اما برای تماشای فیلم، اندازه گیری های ما نشان داد که حالت تصویر طبیعی دقیق ترین است. در واقع بسیار دقیق است، بنابراین واقعاً نیازی به انجام تنظیمات پیشرفته رنگ وجود نداشت. در حالت طبیعی، حداکثر روشنایی 1867 لومن را اندازه‌گیری کردیم، که همچنان به اندازه‌ای روشن است که می‌توانیم تلویزیون HD و ورزش را با چراغ‌های اتاق روشن تماشا کنیم. در حالی که بیشتر پروژکتورهای ارزان‌تر فقط حالت‌های روشنایی بالا و پایین را ارائه می‌کنند، روشنایی LS11000 را می‌توان به صورت تدریجی تنظیم کرد تا دقیق‌تر آن را با شرایط اتاق شما تنظیم کند.

خروجی نور بالاتر LS11000 باعث عملکرد HDR نیز می شود. هیچ پروژکتوری به اندازه کافی روشن نیست که بتواند واقعاً HDR را انجام دهد، اما هایلایت های روشن در دیسک های Ultra HD مانند Dune، Pan، و Justice League، در اینجا موسیقی پاپ مناسبی داشتند، حتی زمانی که من پروژکتور را روی نیمی از حداکثر روشنایی آن برای مشاهده در اتاق تاریک تنظیم کردم. اندازه‌گیری‌های ما نشان داد که LS11000 می‌تواند حدود 89 درصد از طیف رنگ DCI/P3 بزرگ‌تر را که در حال حاضر برای محتوای Ultra HD استفاده می‌شود، انجام دهد، که بهتر از بسیاری از رقبای ارزان‌تر است.

طرف مقابل روشنایی سطح سیاه است و سطح سیاه خوب کلید عملکرد خوب فیلم است. این چیزی است که به عکس اجازه می دهد در یک اتاق تاریک عمق و بعد واقعی داشته باشد، برخلاف صاف و شسته به نظر رسیدن، و به وضوح جزئیات مشکی ظریف را در صحنه های تاریک نشان دهد. در این زمینه، عملکرد LS11000 خوب است اما استثنایی نیست. این خوب است زیرا بیشتر تصاویر فیلمی که ما تماشا کردیم در یک اتاق تاریک غنی و جذاب به نظر می رسیدند – بهتر از آن چیزی که از پروژکتورهای زیر 5000 دلاری 4K DLP که آزمایش کرده ایم دیده ایم. اما استثنایی نیست زیرا سطح سیاهی در تاریک ترین صحنه ها (مانند فصل چهار Dune یا فصل 12 Sicario) به اندازه ای که در بهترین پروژکتورهای LCoS مشاهده می کنید، مانند انتخاب برتر قبلی ما، که اکنون تولید نشده است، عمیق نبود. JVC DLA-NX5.

LS11000 از فناوری UltraBlack اپسون استفاده نمی‌کند که عمیق‌ترین و تاریک‌ترین سطوح سیاه را امکان‌پذیر می‌کند. برای به دست آوردن آن، یا باید به سمت سینمای 5000 دلاری Pro LS12000 حرکت کنید یا به سینمای خانگی 3000 دلاری 5050UB که مبتنی بر لامپ است و وضوح 4K واقعی ندارد، پایین بیایید. ما احساس کردیم که سطح مشکی LS11000 به اندازه کافی خوب است تا تصویر فیلمی غنی و اشباع شده را در یک اتاق تاریک تولید کند، و مزایایی که نسبت به 5050UB ارائه می دهد ارزش معاوضه را دارد. اما اگر شما به دنبال سطح سیاه عمیق هستید، ممکن است بخواهید گزینه های دیگر را در نظر بگیرید.

مانند پروژکتورهای قبلی اپسون، عنبیه لنز LS11000 را می توان طوری تنظیم کرد که به طور خودکار روشنایی تصویر و سطح سیاهی را متناسب با محتوای نمایش داده شده تنظیم کند. این کنتراست پویا نامیده می شود (برخلاف کنتراست بومی که لنز به تنهایی قادر به انجام آن است). در مدل‌های قدیمی‌تر اپسون، ما اغلب توصیه می‌کنیم که این ویژگی را خاموش کنید، زیرا می‌توانید عنبیه/لامپ را در حال انجام تنظیمات ببینید و بشنوید (سطح روشنایی به‌طور محسوسی روی صفحه تغییر می‌کند)، و حواس‌تان را پرت می‌کند. اما اکنون، به لطف منبع نور لیزر، این عملکرد بسیار سریع و بی‌صدا انجام می‌شود که دلیلی برای عدم استفاده از آن وجود ندارد.و کنتراست تصویر را به طور قابل توجهی بهبود می‌بخشد (حدود چهار برابر کنتراست اصلی، با اندازه‌گیری‌های ما).

LS11000 دارای نرخ رفرش 120 هرتز است که به بهبود وضوح حرکت کمک می کند و به شما امکان می دهد در صورت تمایل به این کار، صاف کردن حرکت را فعال کنید. نرخ رفرش بالاتر، همراه با دو ورودی HDMI 2.1 که سیگنال 4K/120 هرتز را می پذیرند، این پروژکتور را به خوبی برای جدیدترین کنسول های بازی ایکس باکس و پلی استیشن تبدیل می کند. گنجاندن HDMI 2.1 در پروژکتورها در این مرحله بسیار نادر است. اپسون تاخیر ورودی را 20 میلی‌ثانیه فهرست می‌کند، بنابراین بین زمانی که یک عمل را در بازی انجام می‌دهید و زمانی که آن را روی صفحه می‌بینید باید حداقل تاخیر وجود داشته باشد.

در مورد طراحی فیزیکی آن، LS11000 دارای روکش سفید، وزن 28 پوند و ابعاد 20.5 در 17.6 در 7.6 اینچ است. مطمئناً بزرگ‌تر و سنگین‌تر از پروژکتور خانگی متوسط 1080p شما است (مانند توصیه‌ی بودجه ما، BenQ HT2050A)، اما اندازه آن با اکثر 4K با عملکرد بالا برابری می‌کند. باید در اکثر پایه های سقفی مناسب باشد. اپسون نسبت به سایر تولیدکنندگان پروژکتور با ابزارهای راه اندازی خود سخاوتمندتر است: زوم 2.1 برابر، جابجایی لنز عمودی 96.3 درصد و تغییر لنز افقی 47.1 درصد، قرار دادن دقیق تصویر را بر روی صفحه نمایش ما آسان کرده است و تمام کنترل های لنز موتوری هستند.  بنابراین می توانید از طریق کنترل از راه دور از آنها استفاده کنید و حافظه های لنز متفاوتی را برای نسبت های تصویری مختلف تنظیم کنید (مانند 16:9 برای HDTV، یا 21:9 برای برخی فیلم ها). همچنین چهار پایه قابل تنظیم در قسمت زیرین، یک پنل کنترل کامل در سمت بالا و یک پوشش لنز وجود دارد که به طور خودکار باز و بسته می شود.

ریموت مادون قرمز به نوعی بزرگ است اما کاملاً دارای نور پس زمینه است و با تمام دکمه های مورد نیاز شما بارگذاری می شود. علاوه بر دو ورودی HDMI 2.1 (یکی از آنها از eARC برای ارسال صدا به یک سیستم صوتی خارجی پشتیبانی می‌کند)، یک پورت USB نوع A برای تغذیه یک استیک ، یک ماشه 12 ولت برای استفاده دریافت می‌کنید. صفحه نمایش و اترنت و RS-232 برای ادغام در یک سیستم اتوماسیون خانگی. LS11000 دارای دو سال گارانتی می باشد.

نقاط ضعف

پروژکتورها به اندازه کافی روشن نیستند که فیلم HDR را با روشنایی کامل نشان دهند، بنابراین باید سیگنال HDR را تنظیم کنند تا آن را در محدوده روشنایی که می‌توانند نشان دهند. برخی از پروژکتورها دارای نگاشت تون خودکار پیشرفته هستند تا به طور هوشمند سیگنال را تنظیم کنند تا نقاط برجسته روشن را قطع نکند یا به اشتباه نمایش دهد. LS11000 اینطور نیست. شما باید به صورت دستی روشنایی HDR را با استفاده از یک کنترل لغزنده 16 مرحله‌ای تنظیم کنید، و ممکن است بخواهید بسته به سطح روشنایی که فیلم در آن تسلط یافته است، آن را در هر فیلم تغییر دهید. گزینه بهتر این است که این پروژکتور را با پخش کننده بلوری Ultra HD مورد علاقه ما، Panasonic DP-UB420، جفت کنید، که نقشه خودکار تون را در انتهای آن انجام می دهد.

همچنین، LS11000 وقتی سیگنال HDR را تشخیص می‌دهد، به‌طور خودکار به حالت‌های تصویر HDR جداگانه تغییر نمی‌کند. می‌خواهید حالت‌های مختلف تصویر را برای فیلم‌های SDR و HDR تنظیم کنید (که می‌توانید آن‌ها را ذخیره کنید) و باید به صورت دستی به آنها تغییر دهید.

در نهایت، LS11000 از پخش ویدیوی سه بعدی پشتیبانی نمی کند. در حالی که سه بعدی در دنیای تلویزیون ها کاربد زیادی ندارد، هنوز هم در دنیای پروژکتورها طرفداران زیادی دارد. اپسون تنها سازنده پروژکتورهای 4K رده بالاتر نیست که در سال 2022 پشتیبانی از 3D را کنار گذاشت (سونی نیز چنین کرد)، و فکر نمی کنیم این مشکل بزرگی باشد زیرا محتوای جدید به صورت سه بعدی تولید نمی شود. اما برای کسانی که مجموعه بزرگی از دیسک‌های سه‌بعدی دارند و همچنان می‌خواهند آن‌ها را تماشا کنند، این حذف می‌تواند مشکل ساز باشد.

پایداری و اثرات زیست محیطی

یک ویدئو پروژکتور خانگی خوب باید سال ها دوام بیاورد. پروژکتورهایی که از لیزر یا منبع نور LED استفاده می کنند معمولاً حداقل 20000 ساعت استفاده می شوند – با سه ساعت مشاهده در شب، که تقریباً 20 سال است – و شما نباید هیچ قطعه ای را تعویض کنید. یک پروژکتور مبتنی بر لامپ نیز می‌تواند تا این اندازه دوام بیاورد، اما بسته به سطح روشنایی که انتخاب می‌کنید، باید تقریباً هر 4000 تا 6000 ساعت لامپ را تعویض کنید. این لامپ ها را در جریان زباله قرار می دهد، که برخی از آنها حاوی جیوه هستند، بنابراین باید قوانین شهر یا ایالت محلی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آنها را به درستی دفع می کنید.

ما از سازنده انتخاب برترمان خواستیم به چند سوال اساسی در مورد مصرف برق و بازیافت پاسخ دهد و این چیزی است که ما آموختیم. اپسون می‌گوید که بسته‌بندی LS11000 100% قابل بازیافت است و خود پروژکتور می‌تواند از طریق برنامه نظارت بر محصول اپسون برای بازیافت ارسال شود. در مورد بهره وری انرژی، مصرف برق LS11000 بسته به سطح روشنایی بین 204 تا 311 وات است. LS11000 مبتنی بر لیزر، در مقایسه با پروژکتور سینمای خانگی اپسون مبتنی بر لامپ، مصرف برق را در حالت روشنایی معمولی 62 وات و در حالت کم‌ترین روشنایی 79 وات کاهش می‌دهد. این کاهش 16 تا 28 درصدی انرژی ناشی از منبع نور لیزر است.

دیگر پروژکتورهای فیلم 4K خوب

اگر همچنان فیلم‌های سه بعدی تماشا می‌کنید یا فقط می‌خواهید کمی کمتر هزینه کنید: سینمای خانگی اپسون 5050UB انتخاب بودجه قبلی ما است و حدود 1000 دلار کمتر از LS11000 جدیدتر فروخته می‌شود. 5050UB علاوه بر پشتیبانی از پخش ویدیوی سه بعدی، از فناوری UltraBlack اپسون برای تولید سطوح سیاه بهتری نسبت به LS11000 بهره می برد و در کل کیفیت تصویر عالی است. با این حال، این پروژکتور از نسخه قدیمی‌تر فناوری تغییر پیکسل اپسون استفاده می‌کند که پیکسل‌ها را تنها دو بار جابه‌جا می‌کند، که از نظر فنی نصف وضوح 4K است.بنابراین تصویر آن به جزییات نیست. همچنین فاقد ورودی‌های HDMI 2.1 است و به جای منبع نور لیزر از لامپ استفاده می‌کند، بنابراین از مزایای عملکرد لیزر برخوردار نمی‌شوید و هر چند سال یکبار باید برای تعویض لامپ هزینه کنید. این بدان معناست که با وجود قیمت اولیه پایین تر 5050UB، هزینه کلی مالکیت در مقایسه با LS11000 باید یکسان یا بیشتر باشد.

اگر مایلید برای سطح مشکی بهتر هزینه بیشتری بپردازید: Epson’s Pro Cinema LS12000 نسخه حرفه ای انتخاب ما است: فقط از طریق نمایندگی های مجاز اپسون فروخته می شود و در رنگ مشکی، با گارانتی طولانی تر، سه ساله و سقف عرضه می شود. کیت نصب (و با یک لنز آنامورفیک اختیاری کار خواهد کرد که LS11000 این کار را نمی کند). قیمت آن 1000 دلار بیشتر از LS11000 است در حالی که مشخصات و ویژگی های تقریباً یکسانی دارد – اما یک تفاوت مهم این است که از فناوری UltraBlack اپسون برای تولید سطوح سیاه تیره تر استفاده می کند. در حالی که ما LS12000 را مستقیماً آزمایش نکردیم، اپسون ادعا می کند که تقریباً دو برابر کنتراست LS11000 دارد و از آنجایی که تنها 200 لومن روشن تر است، این بهبود تقریباً به طور کامل در عملکرد سطح سیاه است. بنابراین اگر همه چیز را در مورد LS11000 دوست دارید اما می خواهید بهترین عملکرد فیلم را در یک اتاق کاملا تاریک داشته باشید، ممکن است بخواهید به نمایندگی محلی اپسون خود مراجعه کنید و ابتدا یک نسخه نمایشی از LS12000 دریافت کنید.

اگر یک پروژکتور لیزری 4K هوشمند می‌خواهید: HU710PW 2500 دلاری ال‌جی نزدیک بود به انتخاب بودجه ما در این راهنما تبدیل شود، اما چند نگرانی مانع از آن می‌شود که یک توصیه غیرقابل صلاحیت باشد. از جنبه مثبت، این پروژکتور 4K DLP با ویژگی‌های کامل از یک منبع نور لیزر/LED هیبریدی استفاده می‌کند و دارای ویژگی‌هایی مانند پلتفرم استریم WebOS، AirPlay 2، بهینه‌ساز بازی ال‌جی و بلوتوث داخلی است. کیفیت تصویر می‌تواند واقعاً خوب باشد، اما برای به دست آوردن بهترین عملکرد از این پروژکتور کمی کار لازم است. برای علاقه‌مندان به ویدیو که به دقت اهمیت می‌دهند، اکیداً توصیه می‌کنیم این یکی را به صورت حرفه‌ای کالیبره کنید تا با بهترین رنگ و کنتراست شماره‌گیری شود، که چند صد دلار به هزینه اضافه می‌کند. سطح مشکی عالی است، بنابراین فیلم‌ها می‌توانند در یک اتاق تاریک غنی، رنگارنگ و با جزئیات به نظر برسند – اما HU710PW به طور قابل‌توجهی کم‌نورتر از Epson LS11000 است و تنها برای استفاده در یک محیط کاملاً کنترل‌شده نور مناسب است. محتوای HDR به‌رغم گنجاندن عملکرد نقشه‌برداری خودکار آهنگ، به‌طور پیوسته کمتر از آنچه باید روشنایی اندازه‌گیری می‌کرد. سه ورودی HDMI (یکی با eARC برای ارسال صدا به یک سیستم ارسال خارجی) وجود دارد. یکی از آنها از ویژگی های HDMI 2.1 پشتیبانی می کند اما تنها دارای پهنای باند 24 گیگابیت در ثانیه است، بنابراین نمی تواند سیگنال 4K 120 هرتز را دریافت کند. بلندگوی داخلی می‌تواند با صدای بلند پخش کند، اما کیفیت صدای بلند و فریادی دارد، و گاهی اوقات شاهد مشکلات همگام‌سازی لب هستیم که می‌توانید آن را در منوی صدا تنظیم کنید. با این حال، اگر صدا را به سیستم صوتی ارسال می کنید، این مشکلات اهمیتی ندارند. نگران‌کننده‌تر، نشت نوری است که ما دیدیم که از لنز خارج می‌شود، که حلقه‌ای از نور را روی زمین جلوی صفحه نمایش ما می‌تاباند. نور روی زمین آنقدرها حواس پرت کننده نبود، اما اگر این پروژکتور را به صورت وارونه در یک پایه سقفی نصب کنید، در بالای صفحه نمایش قابل توجه تر خواهد بود (برای رفع این مشکل می توانید کاغذ ضخیم را در نزدیکی لنز بچسبانید، اما واقعاً باید این کار را انجام دهید. باید برای 2500 دلار). همچنین، پروژکتور از یک منبع تغذیه خارجی استفاده می کند که قرار دادن آن می تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص برای نصب سقف. به طور کلی، HU710PW از بسیاری جهات به زیبایی Epson LS11000 نیست، اما اگر به دنبال یک پروژکتور مقرون به صرفه تر برای استفاده در یک فضای کنترل شده با نور هستید، انتخاب خوبی است.

اگر بیشتر با چراغ اتاق روشن بازی می‌کنید و ویدیو تماشا می‌کنید: در حالی که Epson LS11000 میزان روشنایی تصویر خوبی ارائه می‌دهد، پروژکتورهای 4K روشن‌تر و ارزان‌تری وجود دارند که اگر بیشتر در طول روز ویدیو تماشا می‌کنید و بازی انجام می‌دهید، ممکن است مناسب‌تر باشند. یا با نور اتاق روشن تر. می توانید در راهنمای ما درباره بهترین پروژکتور خانگی برای اتاق نشیمن در مورد آنها بخوانید.

منتظر چه چیزی باشیم

تعدادی از پروژکتورهای جدید 4K در CES 2023 معرفی شدند که با BenQ HT4550i شروع شد. این مدل DLP، پروژکتور سینمای خانگی پرچمدار جدید BenQ است. دارای منبع نور LED، خروجی نور ادعایی 3200 انسی لومن، و قابلیت جابجایی لنز عمودی و افقی و زوم 1.3 برابری برای قرارگیری آسان‌تر تصویر است. BenQ می‌گوید که می‌تواند 100% طیف رنگی DCI-P3 را نمایش دهد و از فرمت‌های HDR10 و HLG با محدوده دینامیکی بالا پشتیبانی می‌کند. همچنین با یک دانگل Android TV که از Netflix پشتیبانی می کند، عرضه می شود. قرار است در ماه آوریل عرضه شود و قیمتی در حدود 3000 دلار خواهد داشت.

بنکیو همچنین پروژکتور جدید 1800 دلاری GP500 4K DLP HDR را به نمایش گذاشت که برای استفاده در فضای دید معمولی طراحی شده است. این یکی همچنین دارای منبع نور LED با روشنایی ادعایی 1500 انسی لومن است. GP500 با یک دانگل Android TV و چهار بلندگوی 5 واتی که یک میدان صوتی 360 درجه تولید می کنند، به عنوان یک راه حل همه کاره طراحی شده است. فاقد زوم و تغییر لنز است. در عوض، برای قرار دادن تصویر به فوکوس خودکار، کیستونینگ و اجتناب از اشیا متکی است.

JVC پروژکتور LX-NZ30 DLP مبتنی بر بازی را معرفی کرد که از فناوری تغییر پیکسل برای تولید رزولوشن 4K استفاده می کند (بر خلاف مدل های JVC با قیمت بالاتر که وضوح 4K اصلی دارند). دارای منبع نور لیزری و روشنایی ادعایی 3300 لومن و همچنین زوم 1.6 برابری و جابجایی لنز افقی و عمودی است. از HDR10 و HLG پشتیبانی می کند و برای گیمرها گزارش شده است که تاخیر کم 6.25 میلی ثانیه دارد و می تواند از نرخ فریم 1080p 240 هرتز پشتیبانی کند. LX-NZ30 در ماه مارس با قیمت 3500 دلار در دسترس خواهد بود.

هایسنس بیشتر بر روی پروژکتورهای تلویزیون لیزری بسیار کوتاه خود تمرکز کرد، اما این شرکت یک پروژکتور پرتاب استاندارد 4K را معرفی کرد: مینی پروژکتور هوشمند Cube C1. این پروژکتور DLP از همان منبع نور لیزر TriChroma استفاده می کند که در برخی از پروژکتورهای رده بالاتر UST این شرکت یافت می شود. روشنایی آن 1600 انسی لومن است و از Dolby Vision HDR پشتیبانی می کند. برای قرار دادن تصویر به فوکوس خودکار، کیستونینگ و اجتناب از اشیا متکی است. C1 دارای پلتفرم تلویزیون هوشمند VIDAA و وای فای 6e Hisense خواهد بود. ما انتظار داریم که در تابستان 2023 در دسترس قرار گیرد، اما قیمت آن اعلام نشده است.

ViewSonic پروژکتور کوتاه پرتاب X2-4K، مدل 4K DLP با منبع نور LED و روشنایی ادعایی 2900 انسی لومن را معرفی کرد. قرار است در سه ماهه دوم سال 2023 با قیمت فروش 1600 دلار عرضه شود. Viewsonic می‌گوید یک نسخه بدون پرتاب کوتاه نیز در راه است که هزینه کمی کمتر خواهد داشت.

رقابت

علاوه بر پروژکتورهای لیست شده در زیر، می توانید در مورد سایر پروژکتورهای 4K روشن تر که در راهنمای ما درباره بهترین پروژکتور خانگی برای اتاق نشیمن آزمایش کرده ایم، بخوانید.

JVC و Sony هر دو پروژکتورهای سینمای خانگی جدید 4K را در سال 2022 معرفی کردند، اما حتی مدل‌های ارزان‌قیمت بیش از 5000 دلار قیمت دارند.بنابراین ما ترجیح دادیم آنها را برای این راهنما آزمایش نکنیم.

Nebula Cosmos Laser 4K Anker توجه ما را به خود جلب کرد زیرا یک پروژکتور لیزری کوچکتر 4K HDR با قیمت 2200 دلار است. Anker ، مدل Nebula Mars II Pro را پروژکتور قابل حمل می نامد، اما باتری داخلی ندارد. ما یک نمونه اولیه از این پروژکتور را آزمایش کردیم، و در حالی که کیفیت تصویر مناسب بود، در کالیبری که از یک پروژکتور 2200 دلاری می‌خواستیم، نبود. روشنایی و جزئیات تصویر خوب بود، اما کنتراست و دقت رنگ در حد متوسط بود (حتی برای یک پروژکتور DLP)، و هیچ یک از تنظیمات پیشرفته تصویر یا ویژگی های زوم/تغییر لنز را که در پروژکتورها معمول است با این قیمت دریافت نمی کنید. ما شاهد ریختن نور زیادی در اطراف صفحه نمایش خود بودیم (به این معنی که لنز نور بی‌حرکتی را به خارج از صفحه نمایش می‌فرستد)، و به نظر نمی‌رسد دانگل Android TV که با نمونه بررسی ما ارائه شده بود از پخش HDR پشتیبانی کند.

HT9060 و HT8060 بنکیو پروژکتورهای ممتاز 4K LED DLP این شرکت هستند که در سال 2019 منتشر شدند. قیمت آنها برای این راهنما بالا است و در این مرحله کمی طولانی هستند. به علاوه، آنها به اندازه مدل‌های با قیمت مشابه JVC و Sony مورد بررسی قرار نگرفتند.

HT5550 BenQ و BenQ HT3550/HT3550i توسط نویسنده قبلی این راهنما رد شدند. این پروژکتورهای DLP تصویر بسیار واضحی تولید می‌کردند و رنگ‌های خوبی داشتند، اما سطح مشکی آن‌ها به خوبی آن چیزی نبود که از پروژکتورهای LCD و LCoS می‌دیدیم—بنابراین تصویر فاقد پاپ بود و نقشه‌برداری تون HDR اغلب نقاط برجسته را به‌نظر می‌رسید.

HU810PW ال‌جی یک پروژکتور لیزری 4K DLP است که ما آن را برای راهنمای بهترین پروژکتور اتاق نشیمن آزمایش کردیم. ما متوجه شدیم که این پروژکتور نسبتاً آرام و روشن با رنگ‌های عالی است. با این حال، نسبت کنتراست برای یک پروژکتور DLP بسیار کمتر از حد متوسط است، بنابراین با هر صحنه ای به جز صحنه های کاملاً روشن، HU810PW شسته و صاف به نظر می رسد. اگر می خواهید یک پروژکتور لیزری برای اتاق روشن تر داشته باشید، ما Optoma UHZ50 را ترجیح می دهیم.

پروژکتور لیزری برای اتاق روشن تر

Optoma’s UHZ50 یک پروژکتور لیزری 4K DLP است که دارای زوم 1.3 برابری، جابجایی عمودی لنز و نرخ تازه سازی 240 هرتز و تاخیر ورودی کم برای بازی است. این بیشتر برای فضاهای روشن تر از یک سینمای خانگی اختصاص داده شده است، بنابراین ما آن را برای راهنمای خود برای بهترین پروژکتور اتاق نشیمن آزمایش کردیم – و برای این منظور آن را دوست داشتیم. تصویری روشن و رنگارنگ با جزئیات عالی تولید می کند، اما کنتراست تصویر و سطح سیاه آن با انتخاب ما در اینجا برابر نیست.

ما قصد داشتیم VPL-VW325ES سونی را آزمایش کنیم، اما نتوانستیم نمونه بررسی دریافت کنیم زیرا این مدل در شرف جایگزینی با VPL-XW5000ES است. این پروژکتور بومی 4K یک مدل مبتنی بر لامپ کمی قدیمی تر است که از Epson LS11000 کم نورتر است و فقط از HDR10 و HDMI 2.0 پشتیبانی می کند. اما همچنان به‌عنوان یک پروژکتور سینمای خانگی با کارایی بالا بازخوردهای بسیار خوبی دریافت کرد و ممکن است بتوانید قبل از ناپدید شدن، آن را معامله کنید.

ViewSonic x100-4K همچنین از یک موتور DLP با LED برای ارائه وضوح 4K استفاده می کند، اما مشکلاتی با رنگ در محتوای HDR و سطح سیاه متوسط دارد. برنامه‌های پخش جریانی یکپارچه دارد، بنابراین دسترسی به محتوا و بلندگوهای یکپارچه آسان است، که آن را برای اتاق نشیمن مناسب‌تر از اتاق سینمای خانگی می‌سازد – اما به اندازه اتاق نشیمن ما روشن نیست.

Xgimi Horizon Pro 4K یک پروژکتور 4K DLP با شکل کوچکتر است که به راحتی قابل جابجایی است، اما حالت های مشاهده HDR اختصاصی ندارد، ابزارهای تنظیم محدودی دارد و کنتراست ضعیفی در مقایسه با انتخاب های ما دارد.

این مقاله توسط Grant Clauser ویرایش شده است.

منبع: nytimes