آیا لنز ویدئو پروژکتور می تواند ذوب شود؟
آیا لنز ویدئو پروژکتور می تواند ذوب شود؟

آیا لنز ویدئو پروژکتور می تواند ذوب شود؟

یک ویدئو پروژکتور در حین کار دمای بالایی تولید می کند. اما با توجه به نازک بودن لنز و دمایی که دستگاه می سازد، آیا امکان ذوب شدن لنز پروژکتور وجود دارد؟

لنز پروژکتور می تواند ذوب شود، به خصوص اگر مواد پلاستیکی داشته باشد. این ماده مستعد آسیب اشعه ماوراء بنفش است، مقاومت در برابر خراش پایین و شفافیت نور آبی کم دارد. همچنین دارای نقطه ذوب پایینی است که باعث می شود با گرم شدن پروژکتور شما به مرور زمان ذوب شود.

پروژکتورها می توانند در شرایط مختلف بسیار داغ شوند. آیا پروژکتور شما به اندازه کافی خنک است؟
به اندازه کافی درست است، لنزهای پلاستیکی با کیفیت بالا برای پیشرفته تر شدن، روش دقیقی از توسعه را پشت سر گذاشته اند. با این حال، نمی توان این واقعیت را انکار کرد که پلاستیک ها هنوز هم کاستی های خود را دارند. اما با وجود عواملی که در بالا ذکر شد، می توانید از ذوب شدن لنز پروژکتور و آسیب های دیگر جلوگیری کنید.

تجهیزات پروجکشن شما در حین کار دمای بالایی تولید می کند. چنین چیزی نسبتاً استاندارد است. با این حال، مواقعی وجود دارد که لنز پروژکتور دیگر نمی تواند گرمای ثابت تولید شده توسط دستگاه را نگه دارد. در نتیجه، ذوب می‌شود و شما را مجبور می‌کند به دنبال مشکلی در پروژکتور خود بگردید. با این حال، در مواقعی که لنز پروژکتور شما ذوب شود، دستگاه شما یک نشانه فیزیکی نشان می دهد.

اگر لکه‌ای قهوه‌ای از تصویری که توسط دستگاه پخش می‌شود مشاهده کردید، احتمال زیادی وجود دارد که گرما لنز را ذوب کرده باشد. اما لکه قهوه ای می تواند معنای دیگری نیز داشته باشد.

زمانی که لنز شما گرد و غباری را جمع می کند که نور پروژه های تجهیزات را مسدود می کند، ایجاد می شود. این امکان وجود دارد که فن به دلیل عدم روغن کاری، گرد و غبار یا کارکردن دستگاه برای مدت طولانی گیر کرده باشد.

اگر پروژکتور خود را تمیز کرده اید و لکه قهوه ای ناپدید نشده است، به احتمال زیاد مشکل ناشی از ذوب شدن لنز است.

چگونه از گرم شدن بیش از حد پروژکتور خود جلوگیری کنیم

پروژکتور شما بیش از آنچه فکر می کنید گرم می شود. لامپ آن برای ایجاد تصاویری که روی صفحه نمایش داده می شود، گرما تولید می کند.

به همین دلیل، پروژکتور شما بدون گردش مناسب بیش از حد گرم می شود. پروژکتور شما بدون شک بیش از حد گرم خواهد شد. خوشبختانه، چندین کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از این اتفاق انجام دهید.

پروژکتور خود را تمیز کنید

پروژکتورها برای انتشار هوای گرم از تجهیزات و کشیدن هوای خنک‌تر به فن‌ها متکی هستند. با این حال، وقتی ذرات گرد و غبار و زباله‌های مختلف روی فن‌ها یا دریچه‌هایی که پروژکتور در آن گرما می‌تابد گیر می‌کند، به اندازه کافی خودش را خنک نمی‌کند.

به همین دلیل باید هر از چند گاهی پروژکتور را تمیز کنید. می توانید از یک جاروبرقی کوچک دستی برای برداشتن موانع از دریچه ها و فن ها استفاده کنید. به این ترتیب از گرم شدن بیش از حد دستگاه خود جلوگیری می کنید.

محل قرارگیری واحد شما

محل قرارگیری پروژکتور شما اغلب بر دمای آن تأثیر می گذارد. هنگام استفاده و قرار دادن روی میز، از هرگونه مانعی مانند کتاب یا کاغذ در نزدیکی دریچه ها جلوگیری کنید تا از گردش مناسب هوا جلوگیری شود.

پس از استفاده از دستگاه، قبل از قرار دادن آن در محفظه آن، مطمئن شوید که آن را خنک کنید.

دمای اتاق

دمای اتاقی که دستگاه خود را در آن قرار دارد مستقیماً بر دمای پروژکتور شما تأثیر می گذارد. اگر از آن در یک اتاق گرم استفاده کنید، احتمالاً بیش از حد گرم می شود زیرا هوای خنک را جذب نمی کند. پس از مدتی استفاده از آن، دستگاه بسیار داغ شده و خاموش می شود.

توسعه پروژکتورها

به لطف پیشرفت مداوم فناوری، دیگر لازم نیست نگران ذوب شدن لنز پروژکتور خود باشید. به این دلیل است که اکنون پروژکتورهایی وجود دارند که لنز ندارند. در عوض، آنها برای تولید تصاویر به لیزر متکی هستند.

در حال حاضر، چندین تولید کننده ویدئو پروژکتورهایی را ارائه می دهند که دیگر لنز ندارند. چنین پروژکتورهای لیزری نامیده می شوند. پروژکتور لیزری با پرتوهای لیزری در حال تغییر روی صفحه کار می‌کند. در نتیجه می تواند تصاویر متحرک ایجاد کند.

جدا از کیفیت تصویر، پروژکتورهای لیزری نسبتاً طولانی‌تر از لامپ‌های سنتی عمر می‌کنند. یکی از دلایل این است که دیگر مجبور نیستید هر از گاهی لامپ را تعویض کنید. با این اوصاف، پس می توان با اطمینان گفت که لیزر آینده پروژکتورها است.

اما پروژکتورهای لیزری چگونه کار می کنند؟

یک پروژکتور لیزری تفاوت زیادی در مقایسه با یک پروژکتور سنتی ندارد. درست مانند پروژکتورهای معمولی، پروژکتور لیزری نیز منبع نور دارد. تنها تفاوت این است که نور آن از لیزر می آید نه از لامپ.

در پروژکتورهای لیزری، لیزرهای قرمز، سبز و آبی فوکوس ندارند. دلیل آن این است که باید یک تراشه کامل LCOS، DLP یا LCD را پر کند. با این حال، لیزر این تراشه را اسکن نمی کند. در عوض،  لامپ هایی را که می توانید در پروژکتورها پیدا کنید با لنز جایگزین می کند.

همچنین لیزرها نسبت به لنزها مفیدتر هستند. برای مثال، یک لنز پروژکتور نور سفید ایجاد می کند. با این حال، برای تولید نورهای سبز، قرمز و آبی باید بیشتر این نور سفید را دور بریزد.

از طرف دیگر، یک پروژکتور لیزری تنها رنگ های دقیقی را ایجاد می کند که تصویری که می خواهید پخش کنید. در نتیجه انرژی کمتری مصرف می کند. این بدان معناست که اگر یک پروژکتور سنتی از 300 وات برای ایجاد رنگ‌های مورد نیاز شما استفاده کند، لیزر فقط از یک بخش، 100 وات، برای ایجاد نور بیشتر استفاده می‌کند.

مزیت دیگر این است که پروژکتورهای لیزری طول عمر بیشتری دارند. به عنوان مثال، اپسون می گوید که پروژکتور LS10000 دارای عمر 30000 ساعت است.

سوالات متداول

چرا یک لکه قهوه ای روی پروژکتور من وجود دارد؟
تغییر رنگ در پروژکتور شما می تواند به معنای دو چیز باشد. اولین مورد این است که لنز پروژکتور شما گرد و غباری را جمع کرده است که باید تمیز شود. از سوی دیگر، لنز ممکن است به دلیل دمای بالایی که دستگاه هنگام استفاده تولید می کند ذوب شود.
اگر مورد دوم اتفاق افتاد، باید یک لنز جدید بخرید و لنز قدیمی خود را جایگزین کنید.

چرا لنزهای پروژکتور ذوب می شوند؟
لنزها ممکن است در اثر گرمای بیش از حد ذوب شوند. در حین نمایش، بسیاری از افراد سعی می کنند با استفاده از جلد لنز مانند کتاب، بخشی از تصویر را مسدود کنند. با این حال، هنگامی که چیزی نور یک پروژکتور را مسدود می کند، عنصری که نور روی آن می تابد بیش از حد گرم می شود.
باعث ذوب شدن یا سوختن لنز می شود. همچنین ممکن است لنز در اثر نور تابیده شده بیش از حد داغ شود و باعث اختلال در عملکرد دستگاه شود.

دمای پروژکتور چقدر باید بالا باشد تا گرمای بیش از حد در نظر گرفته شود؟
پروژکتور شما هنگام کار دمای بالایی تولید می کند. کاملا طبیعی است. با این حال، مواردی وجود دارد که گرمای تولید شده بیش از حد است و باعث گرم شدن بیش از حد آن می شود.
اکثر پروژکتورها در صورت گرم شدن بیش از حد به طور خودکار خاموش می شوند. اما برای اینکه مطمئن شوید، سطح پروژکتور خود را با دقت لمس کنید. اگر احساس می‌کنید برای لمس کردن خیلی داغ است، آن را خاموش کنید و فوراً آن را از برق بکشید.
علاوه بر این، اپسون می گوید که پروژکتورها نباید گرمای بالاتر از 95 فارنهایت تولید کنند.

در نتیجه

پروژکتورهایی که دارای لنز هستند برای سال ها سودمند بوده اند. اما با پیشرفت فناوری، باعث ایجاد پروژکتورهای لیزری شد.

پروژکتورهای لیزری در مقایسه با پروژکتورهای سنتی دوام بیشتری دارند. به عنوان مثال، لازم نیست نگران سوختن یا ذوب شدن لنز خود باشید، زیرا پروژکتورهای لیزری برای ایجاد تصاویر به آنها نیاز ندارند. با این حال، این بدان معنا نیست که لنزهای سنتی دیگر مفید نیستند. با این اوصاف، انتخاب پروژکتوری که می خواهید استفاده کنید با شماست.

منبع: hometheateracademy