چگونه پروژکتورها در یک زاویه خاص تصویر را پخش می کنند
چگونه پروژکتورها در یک زاویه خاص تصویر را پخش می کنند

چگونه پروژکتورها در یک زاویه خاص تصویر را پخش می کنند

شما صفحه‌نمایش ، اتاق و صدای عالی را دارید، اما مکان مناسب پروژکتور را ندارید. اما اگر پروژکتورها بتوانند در یک زاویه پخش شوند چه؟

با پروژکتورهای مدرن، می توانید از تصحیح کیستون برای اصلاح زاویه تصویر استفاده کنید. بنابراین، پاسخ این است که بله، پروژکتورها می توانند در یک زاویه پخش شوند، اما مقداری کاهش در کیفیت تصویر وجود دارد که ممکن است قابل توجه باشد.

در این مقاله، اجازه دهید اثرات قرار دادن پروژکتور خود را در زاویه و راه های تنظیم پروژکتور خود برای یک تجربه تماشای بهینه مورد بحث قرار دهیم.

توصیه های برتر من برای پروژکتورهای سینمای خانگی را بررسی کنید.

در این مقاله، اجازه دهید اثرات قرار دادن پروژکتور خود را در زاویه و راه های تنظیم پروژکتور خود برای یک تجربه تماشای بهینه مورد بحث قرار دهیم.

چگونه پروژکتورها در یک زاویه خاص تصویر را پخش می کنند

موارد خاصی وجود دارد که پروژکتورها بهتر انجام می دهند، به خصوص در مقایسه با تلویزیون های معمولی شما.

پروژکتورها نه تنها حس یکپارچه‌سازی را به شما می‌دهند، بلکه پروژکتورها بسیار قابل حمل‌تر هستند، راه‌اندازی آن‌ها آسان‌تر است و می‌توانند تجربه تماشای صد اینچی را بدون هزینه‌ای برای شما فراهم کنند.

با این حال، برخلاف تلویزیون‌ها، تجربه‌ای که با پروژکتور خود خواهید داشت به میزان قابل توجهی با تنظیم شما متفاوت است. در زیر، مواردی را فهرست کرده‌ایم تا تجربه‌ی مطلوبی از دید با پروژکتورتان را به شما ارائه دهیم، به‌ویژه وقتی صحبت از زاویه دید به میان می‌آید.

1. عمود

اگرچه اکثر پروژکتورها می توانند در یک زاویه نمایش داده شوند، اما همیشه بهتر است که یک پروژکتور عمود بر صفحه نمایش باشد زیرا دردسر کلی را کاهش می دهد.

برخی از پروژکتورها، به ویژه آنهایی که عملکرد کیستون ندارند، در پرتاب کردن با زاویه مشکل دارند.

این پروژکتورها یک تصویر تحریف شده، عمدتا ذوزنقه ای یا نوعی چهارضلعی را نمایش می دهند که در نهایت تجربه تماشای شما را کاهش می دهد.

2. موانع را پاک کنید

برای جلوگیری از انتخاب پروژکتور خود برای نمایش در یک زاویه یا برای جلوگیری از هرگونه اختلال در سایه در پروژکتور، موانع احتمالی اطراف اتاق را پاک کنید.

یک پنکه سقفی، گیاهان بلند و لامپ ها همگی مختل کننده های احتمالی پروجکشن هستند. همچنین خوب است که موانع را از بین ببرید تا زمان آسان تری برای تنظیم پروژکتور خود داشته باشید.

3. تاریکی 

برخلاف تلویزیون هایی که به دلیل ظرفیت روشنایی بالاتر (تعداد نیت بیشتر) به ندرت با نور بیرونی مواجه می شوند، پروژکتورها به شدت به نور حساس هستند.

هنگامی که نور بیرون به صفحه نمایش شما برخورد می کند، نور ممکن است کلیت تصویر را اشباع کند، کم نور شود، کنتراست نداشته باشد (به خصوص در رنگ مشکی)، و تجربه تماشای وحشتناکی را به شما ارائه دهد.

برای کاهش این مشکل، یک پروژکتور با لومن بالاتر بخرید که مستقیماً با روشنایی یک پروژکتور مرتبط است.

اگر خرید یک پروژکتور گران‌تر لزوماً در حد بودجه شما نیست، می‌توانید اتاق خود را سفارشی کنید تا سینمای خانگی بهتری باشد.

بهتر است در اولویت قرار دادن پرده ها در اطراف اتاق قرار دهید تا از هرگونه نور طبیعی جلوگیری شود.

4. یک پروژکتور با کیستون و تغییر لنز بخرید.

اگر نمی توانید از قرار دادن پروژکتور خود در یک مکان عمودی با صفحه اجتناب کنید، مطمئن شوید که پروژکتور شما دارای عملکرد کیستون و تغییر لنز است.

عملکرد کیستون و جابجایی لنز پروژکتور شما را قادر می سازد تا تصویر خود را با توجه به زاویه آن تنظیم کند.

خرید یک پروژکتور با عملکرد کیستون باعث می شود صفحه نمایش شما به شکل ذوزنقه یا لوزی نباشد. در همین حال، داشتن عملکرد تغییر لنز باعث می شود که تصویر کلی از پروژکتور تار نشود.

من Optoma HD 146X  را توصیه می کنم که یک پروژکتور با تغییر لنز است.

5. از سطوح نامناسب اجتناب کنید.

تابش پروژکتور به شدت در سطحی که روی آن پخش می شود محدود می شود. بدون زاویه بودن صفحه نمایش می تواند جلوه کیستون ایجاد کند، حتی اگر خود پروژکتور خارج از زاویه نباشد. انعکاس بیش از حد سطح می تواند درخشش زیادی ایجاد کند.

رنگ سطح نیز ضروری خواهد بود. داشتن رنگ های قطبی شدید به شدت بر بازتولید رنگ طرح ریزی تأثیر می گذارد. با این حال، رنگ آمیزی سطح خود با سفیدترین رنگ سفید موجود به پروژکتور شما کمک می کند تا رنگ های دقیق را نشان دهد.

6. آن را بالای سطح زمین نگه دارید.

نکته ای که همیشه باید به آن توجه داشته باشید این است که پروژکتور خود را بالاتر از سطح زمین نگه دارید تا از برآمدگی زاویه دار جلوگیری کنید. پروژکتور شما باید همیشه با صفحه نمایش هم سطح باشد.

علاوه بر این، قرار دادن پروژکتور خود بر روی سطح بالاتر به آن کمک می کند تا از اختلال در انسان و حیوان، به خصوص گربه ها و سگ هایی که ممکن است در اطراف خانه داشته باشید، جلوگیری کند.

مشکلات یک پروژکتور زاویه دار

پیش از این، ما قبلاً در مورد طرح ریزی تغییر شکل داده شده هنگامی که یک پروژکتور در حال پخش در یک زاویه است صحبت کرده ایم. این پدیده اثر کیستون نامیده می شود و مشکلی است که ممکن است هنگام راه اندازی پروژکتور خود با آن مواجه خواهید شد.

زمانی که پروژکتور خود را در یک زاویه قرار می دهید مشکل دیگری ایجاد می شود و آن پدیده افت نور خارج از محور نامیده می شود. با توجه به زاویه پروژکتور، برخی از تصاویری که نمایش داده شده اند تیره تر از آنچه هستند به نظر می رسند.

هر زمان که پروژکتور بر روی سطح بازتابنده پرتاب می شود، این اثر حتی تندتر می شود. هر زمان که پروژکتور در یک زاویه کج شود، سطح بازتابنده به جای اینکه مستقیماً به شما بتابد، مقداری از نور را منعکس می کند.

از آنجایی که ما در مورد سطوح بازتابنده صحبت می کنیم، اثر دیگری که توسط سطوح بازتابنده ایجاد می شود، اثر خیره کننده یا نقطه داغ نامیده می شود.

این اثر زمانی ایجاد می شود که از یک سطح اشتباه برای انعکاس برجستگی استفاده شود.

 

منبع: hometheateracademy