آیا می توان از لنز پروژکتور در دوربین استفاده کرد؟

آیا می توان از لنز پروژکتور در دوربین استفاده کرد؟

اگر تا به حال به‌عنوان یک عکاس در وضعیت هنری قرار گرفته‌اید، و همه عکس‌های شما حتی در مراحل بعدی یکسان به نظر می‌رسند، ممکن است به یک جفت چشم تازه نیاز داشته باشید.

و منظور ما از چشم تازه، نوع دیگری از لنز است. این سوال پیش می‌آید: آیا واقعاً می‌توانید از یک لنز پروژکتور به عنوان یک لنز دوربین موقت استفاده کنید؟ البته!

استفاده از لنزهای پروژکتور روی دوربین ها یک تکنیک قدیمی و خاص است که عکاسان اختصاصی و حتی فیلمسازان از آن استقبال می کنند. و بله، بسته به سازگاری، نصب لنزهای پروژکتور روی دوربین امکان پذیر است. با این حال، روند همیشه یکسان نخواهد بود.

چرا لنزهای پروژکتور؟

یکی از دلایل آن بودجه است. لنز پروژکتور معمولا ارزان تر از لنز دوربین است.دوم، لنزهای پروژکتور جذابیت منحصر به فردی را به عکس های شما ارائه می دهند. طیف زیبایی شناسی آن ها می تواند از نرم و قدیمی و همه راه ها به شفاف و قوی برسد. آن‌ها

می‌توانند حالت طبیعی را در عکس‌های شما ایجاد کنند، بدون اینکه مجبور به فریب دادن آن‌ها در پس‌پردازش شوند.

همه چیز فقط به ذائقه و تمایل شما برای آزمایش بستگی دارد.

بنابراین اگر خود را در مسیری خلاقانه می‌بینید، به چالش کشیدن خود با یک تکنیک عکاسی غیرمتعارف مانند استفاده از لنز پروژکتور روی دوربین  می‌تواند به سفر هنری شما کمک کند.

لنز پروژکتور در مقابل لنز دوربین

قبل از استفاده از یک لنز پروژکتور برای دوربین خود، باید بدانید که چگونه ممکن است در مقایسه با یک لنز دوربین معمولی عمل کند.

از آنجایی که لنزهای دوربین برای عکس‌برداری طراحی شده‌اند، تغییرات بیشتری در فیلتر نور (دیافراگم، ISO و غیره) به شما می‌دهند. لنز دوربین به شما کنترل بیشتری بر میزان نور وارد شده به قاب‌هایتان می‌دهد و باعث می‌شود عکس‌های شما حرفه‌ای‌تر و

تمیزتر به نظر برسند.

از آنجایی که تمرکز اصلی آنها پرتاب نور به بیرون است، لنزهای پروژکتور ساده و کاملا باز هستند. آنها بدون عنبیه و بدون کرکره هستند. ساختار آنها با دوربین ها متفاوت است.

اما همین ساختار لنزهای پروژکتور را برای عکاسان تجربی و فیلمسازان جذاب می کند.

به دلیل جریان کنترل‌نشده نوری که وارد می‌شود، لنزهای پروژکتور شخصیت و صمیمیت بیشتری به عکس‌های شما می‌بخشند – این جذابیت بیشتری است که لنزهای دوربین همیشه نمی‌دهند.

مزایا و معایب استفاده از لنزهای پروژکتور به عنوان لنز دوربین

نصب لنز پروژکتور بر روی دوربین شما معایب و نقاط قوت خود را دارد. بیایید نگاهی به برخی از آنها در زیر بیاندازیم:

مزایا

دیافراگم باز

عالی برای عکاسی ماکرو

حال و هوای رمانتیک را به عکس های شما اضافه می کند

فضایی برای آزمایش فراهم می کند

خلاقیت شما را غلغلک می دهد

معایب

هیچ فرآیند ساده ای برای انطباق وجود ندارد.

لنزهای پروژکتور سنگین هستند.

دیافراگم معمولاً ثابت است.

می‌تواند عکس‌هایی با کنتراست بسیار کم تولید کند، که ممکن است به پس پردازش نیاز داشته باشد.

 

تطبیق لنزهای پروژکتور روی دوربین

همانطور که قبلاً گفتیم، هیچ راه کلی برای اتصال لنز پروژکتور به دوربین وجود ندارد. آموزش‌های زیادی خواهید دید که راه‌های مختلف انجام آن را به شما نشان می‌دهند، بنابراین ما آن را به برخی از ساده‌ترین روش‌هایی که می‌توانید دنبال کنید، خلاصه می‌کنیم.

روش شماره 1: وصل کردن یک لنز فانوس جادویی به دوربین با استفاده از گیره

این آموزش به شما می آموزد که با استفاده از گیره مخصوص و دو آداپتور، یک لنز پروژکتور قدیمی را روی یک دوربین بدون آینه وصل کنید.

 

روش شماره 2: استفاده از هلیکوئیدها

این آموزش به شما می آموزد که چگونه یک لنز پروژکتور قدیمی را با استفاده از هلیکوئید به دوربین متصل کنید.

 

آنچه شما نیاز خواهید داشت:

لنز پروژکتور قدیمی

هلیکوئید

آداپتورها

برخی از لنزهای پروژکتور در لوله‌های بسیار بلندی قرار دارند که تطبیق آنها با دوربین را برای شما دشوار می‌کند. اما یک راه حل سریع برای این وجود دارد.

لوله لنز پروژکتور خود را برش دهید، سپس لبه های بریده شده را با سنباده بکشید تا از ورود گرد و غبار به سنسور دوربین خود جلوگیری کنید.

هلیکوئید خود را به آداپتورهای خود وصل کنید.

لنز پروژکتور خود را داخل هلیکوئید و آداپتور قرار دهید.

لنز خود را روی آداپتور بچسبانید.

همچنین، می‌توانید از Blu-Tac برای قفل کردن لنز در جای خود استفاده کنید.

لنز دوربین موقت خود را روی دوربین خود قفل کنید و اکنون آماده عکس گرفتن هستید!

هلیکوئیدها اشکال و اندازه‌های زیادی دارند، بنابراین احتمالاً برای پیدا کردن یکی با اندازه مناسب برای لنز پروژکتور خود مشکل زیادی نخواهید داشت.

راه های دیگر برای تطبیق لنزهای پروژکتور روی دوربین

اگر نمی‌خواهید وقت و انرژی خود را به انجام کارهای DIY اختصاص دهید، برخی از فروشندگان لنزهای پروژکتور را با آداپتورهای سفارشی آماده ارائه می‌دهند.

دومین گزینه آسان این است که یک لوله اکستنشن دوربین تهیه کنید که متناسب با لنز و آداپتور پروژکتور شما باشد. در صورت نیاز، باید چند تنظیم انجام دهید، مانند قرار دادن یک تکه مقوا در شکاف قطر بین لنز و لوله پروژکتور شما.

یکی دیگر از ترفندهای عالی برای پر کردن شکاف ها، استفاده از قطعات برش خورده لاستیک دوچرخه است. خاصیت ارتجاعی و بافت لاستیک آن را به گزینه ای همه کاره برای کار با قطرهای مختلف لوله و لنز تبدیل کرده است. با بافت لاستیک، یک چنگال

محکم خواهید داشت که می تواند قطعات متصل را به خوبی نگه دارد.

بنابراین بله، لنزهای عجیب و غریب بسیار مهم هستند. و لنزهای پروژکتور یک لنز جایگزین بسیار مورد توجه در زمینه عکاسی تجربی هستند.

استفاده از لنزهای پروژکتور برای گرفتن عکس می تواند تجربه لذت بخشی باشد. این خلاقیت و مهارت های DIY شما را تمرین می کند. اگر مایلید از موانع DIY عبور کنید، این چیزی است که ارزش حداقل یک بار امتحان کردن را به عنوان یک عکاس دارد!

منبع: pointerclicker