نقاط تاریک روی تصویر ویدئو پروژکتور: علل و راه حل ها
نقاط تاریک روی تصویر پروژکتور: علل و راه حل ها

نقاط تاریک روی تصویر ویدئو پروژکتور: علل و راه حل ها

پروژکتورها به نگهداری بیشتر یا مشارکت فعال کاربر نیاز دارند تا بتوانند به خوبی و برای مدت طولانی کار کنند.

افرادی که در تمام عمر خود از تلویزیون استفاده کرده اند و با عملکرد آسان آن سر و کار داشته اند، احتمالاً در مراحل اولیه استفاده از پروژکتور با مشکلاتی مواجه خواهند شد.

اگر پروژکتور به درستی تمیز نشود، فیلترهای هوا به طور مرتب تعویض نکنند و دستگاه ساعت ها کار کند، پروژکتور با مشکلاتی مواجه می شود.

یکی از نگرانی های رایج وجود نقاط تاریک در تصاویر پیش بینی شده است. اگر لکه‌هایی در تصاویر پروژکتور خود مشاهده کردید، آن‌ها را نادیده نگیرید، حتی اگر این لک‌ها جزئی هستند یا تجربه تماشای شما را مختل نمی‌کنند.

چیزهای مختلفی می‌توانند باعث این مشکل شده باشند، و نادیده گرفتن مشکل اساسی نه تنها ممکن است باعث بزرگ‌تر شدن لکه شود، بلکه می‌تواند نگرانی‌های دیگری را نیز باز کند.

در این مقاله، در مورد اینکه چرا تصاویر پروژکتور شما دارای نقاط تاریک هستند و چه کارهایی می‌توانید در مورد آن‌ها انجام دهید، قبل از تبدیل شدن به نگرانی مهم‌تر بحث خواهیم کرد.

به خواندن ادامه دهید تا سلامت و طول عمر پروژکتور خود را افزایش دهید.

نقاط تاریک روی تصاویر پروژکتور

همه نقاط تاریک پروژکتور شما یکسان نیستند. برخی بزرگ هستند و برخی کوچک. و رنگ های مختلفی نیز وجود دارد – قهوه ای، سیاه، سفید، زرد و غیره.

در زیر دلایل احتمالی و راه حل های احتمالی ذکر شده است:

1.گرد و غبار روی لنز یا LCD 

اگر نقطه تاریک کوچک است، در درجه اول به دلیل کثیف بودن لنز خارجی یا گرد و غبار روی LCD داخلی است.

راه‌حل: چه لکه‌های تیره کوچک باشند و چه جزئی، لنز  را کاملا تمیز کنید.

دو روش برای تمیز کردن وجود دارد. این روش اول است:

پروژکتور خود را خاموش کنید و بگذارید کاملا خنک شود.

سپس پیچ پروژکتور را باز کنید تا پانل باز شود.

تمیز کردن لکه ها را با استفاده از یک دستمال یا دستمال مرطوب میکروفیبر خشک، تمیز و مناسب لنز شروع کنید.

ممکن است مجبور شوید برای رسیدن به لنز و محیط اطراف آن پیچ‌های زیادی را باز کنید:

برخی از پروژکتورها دسترسی را از طریق یک در کوچک، که معمولاً در زیر برچسب محصول در پایین پروژکتور پنهان می شود، فراهم می کنند.

می توانید با باز کردن درب آن را تمیز کنید. برای تمیز کردن آن به یک سواب پنبه ای تمیز و خشک نیاز دارید.

هشدار: لامپ پروژکتور در لمس خیلی سریع داغ می شود. در هنگام تمیز کردن پروژکتور در حالی که هنوز روشن است در نظر داشته باشید تا از سوختن جلوگیری کنید.

مراحل تمیز کردن لنز به شرح زیر است:

پروژکتور را وارونه کنید تا به پایین آن دسترسی پیدا کنید. نیازی نیست پروژکتور را خاموش کنید.

به دنبال برچسب محصول باشید. برچسب را بردارید تا گیت دسترسی کوچک نمایان شود.

در را باز کنید یا پیچ تکی که فلپ را در جای خود نگه می دارد باز کنید. از آنجایی که پروژکتور برق دارد، با یک منبع نور بسیار روشن مواجه خواهید شد. به نور نگاه نکنید تا به چشمانتان آسیب

نرساند. اگر کمک کرد منبع نور را با دست خود بپوشانید.

سواب پنبه ای را در دهانه قرار دهید و لنز یا صفحه LCD را تمیز کنید.

اگر به  تمیز کردن سریع احتیاج دارید، اما نگران داغ بودن پروژکتور در لمس هستید، دستگاه را خاموش کنید و بگذارید مدتی خنک شود. پس از اتمام گرما، پروژکتور را روشن کرده و شروع به تمیز کردن کنید.

از آنجایی که تمیز کردن لکه ها فقط چند دقیقه طول می کشد، گرم شدن دوباره پروژکتور نباید نگران کننده باشد.

پس از اتمام تمیز کردن، درب و برچسب را دوباره روی آن قرار دهید. این فرآیند را با پاک کردن لنز از بیرون با یک پارچه میکروفیبر خشک به پایان برسانید.

2. گرم شدن بیش از حد

اگر لکه‌ها سفید، سیاه یا قهوه‌ای هستند، می‌تواند ناشی از داغ شدن بیش از حد مدار نور LED دستگاه یا نبود سیستم خنک‌کننده مناسب باشد.

فن های پروژکتور ممکن است به دلیل انباشته شدن گرد و غبار، عدم روغن کاری، یا جلسات طولانی پروژکتور مسدود شوند و کار خود را در این فرآیند انجام ندهند.

راه حل: مشکل تجمع کثیفی و گرد و غبار در فن است. فن را تمیز کنید. اگر هنوز فن کار نمی کند، یک فن جایگزین تهیه کنید.

اگر مشکل گرمای بیش از حد برای مدت طولانی کنترل نشود، ممکن بود اجزای اصلی آسیب دیده باشند. در چنین مواردی، شما باید آنها را نیز جایگزین کنید.

3. نمایشگر LCD آسیب دیده

هنگامی که پروژکتور خیلی داغ می شود، برخی از عناصر مانیتور LCD کوچک ممکن است سوخته باشند.

راه حل: تعمیر LCD یک گزینه نیست، اما می توانید آن را جایگزین کنید. متأسفانه، تغییر LCD ممکن است گران باشد. همچنین، احتمالاً برای انجام کار به یک تکنسین ماهر نیاز دارید.

4. تراشه DMD شکسته

DMD (دستگاه میکروآینه دیجیتال) یک تراشه سیلیکونی است که برای عملکرد هر پروژکتور DLP حیاتی است. این تراشه از چندین آینه کوچک با سطوح آلومینیومی بازتابنده تشکیل شده است.

هر آینه نشان دهنده یک پیکسل یا نقطه از هر تصویر است و همه پیکسل ها با هم یک تصویر را تشکیل می دهند. با وجود جمعیت بسیار زیاد، آینه های کوچک متعدد در کار همزمان ماهر هستند.

اما در موارد نادری که این کار را نمی‌کنند، لکه‌های تاریک روی صفحه ظاهر می‌شوند.

راه حل: اگر تراشه DMD شکسته یا خراب است، تنها راه حل تعویض آن است. برای تعویض تراشه با یک متخصص تماس بگیرید یا با پشتیبانی مشتری صحبت کنید و تأیید کنید که تراشه DMD معیوب است.

اگر دستگاه شما تحت گارانتی باشد، سازنده به صورت رایگان تعویض خواهد کرد. اگر نه، ممکن است مجبور شوید تراشه را خودتان بخرید و برای نصب از یک متخصص حرفه ای استفاده کنید.

5. لامپ

اگرچه نشانه‌های کاهش عمر لامپ معمولاً در کاهش روشنایی نمایان می شود، اما برخی از لامپ‌ها می‌توانند لکه‌های تیره‌ای را روی تصاویر نشان دهند تا وضعیت خود را به شما یادآوری کنند.

اگر لامپ شما به پایان عمر خود نزدیک می شود، لکه های تیره می تواند به دلیل کم شدن عمر لامپ باشد. اما اگر پروژکتور نسبتاً نو باشد، احتمالاً نور علت آن نیست.

راه حل: پس از تأیید مشکل منبع نور، لامپ را عوض کنید.

6. شیشه فیلم پلاریزه سوخته

اگر فیلتر صفحه نمایش شیشه ای پلاریزه دارای نقاط سوختگی باشد، در تصاویر نمایش داده شده نشان داده می شود.

فیلم پلاریزه روی فیلتر شیشه‌ای ممکن است به دلیل گرمای بیش از حد و لکه‌گیری متعاقب آن، یک بار دیگر به دلیل یک فن خنک‌کننده ضعیف یا کار نکردن بسوزد.

راه حل: سوختگی فیلتر شیشه ای معمولاً قابل رفع نیست. شما باید آن را با یک پلاریزه جدید جایگزین کنید.

تعویض فیلم پلاریزه فرآیند ساده ای نیست. بنابراین، اگر پروژکتور شما تحت گارانتی است، آن را برای تعمیر بفرستید.

اگر دوره گارانتی تمام شده است، ممکن است بخواهید یک متخصص آن را بررسی کند و تعویض کند.

7. رها کردن پروژکتور در فضای باز

قرار گرفتن محدود در معرض نور خورشید برای بدن و پوست شما مفید است. اما پروژکتور شما به ویتامین D نیاز ندارد.

اگر تعداد زیادی جلسات پروژکتور را در خارج از منزل و زیر نور خورشید روشن، با یا بدون سایه انجام دهید، پروژکتور شما بسیار بیشتر از حد معمول گرم می شود و باعث ایجاد لکه های تیره روی تصاویر نمایش داده شده و به احتمال زیاد، انبوهی از نگرانی های دیگر می شود.

ناگفته نماند که پروژکتور شما بیشتر مستعد هوای بیرون و ذرات مختلف موجود در آن می شود و گرفتگی فیلتر را بسیار آسان تر می کند و باعث مشکلات گرمایش بیش از حد می شود.

راه حل: جلسات پروژکتور را در فضای باز انجام ندهید، به خصوص اگر در یک مکان گرم زندگی می کنید یا پروژکتور شما مستعد گرم شدن بیش از حد است.

جلسات پراکنده پروژکتور در فضای باز خوب است، اما آن را به یک عادت تبدیل نکنید. مهمتر از همه، اطمینان حاصل کنید که پروژکتور شما در سایه قرار دارد و بلافاصله پس از بردن دستگاه به داخل خانه، آن را تمیز کنید.

جلوگیری از لکه های تاریک در تصاویر پروژکتور شما

اگر می خواهید بدانید که چگونه از بروز لکه ها جلوگیری کنید، متأسفانه اقدامات پیشگیرانه خاصی وجود ندارد که بتوانید انجام دهید.

مسائل فوق یک چیز را روشن می کند: گرمای بیش از حد ریشه همه چیز است. اگر بتوانید دمای پروژکتور خود را کنترل کنید، می توانید از لکه های تاریک و سایر نگرانی های مرتبط جلوگیری کنید.

و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد به معنای تمیز کردن منظم فن ها، مسدود نکردن دریچه های پروژکتور، عدم بردن آن به بیرون و غیره است.

گرمایش پروژکتورها طبیعی است، اما گرمای بیش از حد طبیعی نیست. بنابراین، اگر دستگاه بیش از حد داغ می شود و نمی توان آن را لمس کرد یا اگر صدای فن خیلی بلند است، آن را خاموش کنید. و اگر پروژکتور در عرض چند دقیقه بسیار داغ شود، ممکن است مشکل مهم دیگری وجود داشته باشد.

نتیجه

نقاط تاریک روی تصاویر پروژکتور ممکن است در ابتدا بی ضرر به نظر برسند. اما اگر به ریشه مشکل نرسید و سعی کننید مشکل را برطرف کنید، نقاط بزرگتر می شوند.

هنگامی که مشکل را بدون مراقبت رها می کنید، مشکل به مرور زمان تشدید می شود و نیاز به تعمیر بالقوه سخت و پرهزینه دارد. در برخی موارد، پروژکتور ممکن است غیرقابل تعمیر باشد یا ضمانت تعویض قطعات را داشته باشد و هزینه آن نزدیک به قیمت پروژکتور جدید باشد.

بنابراین، بی تفاوت نباشید. چک لیستی از علل بالا تهیه کنید و آنها را یکی یکی با پیروی از راه حل های پیشنهادی علامت بزنید.

اگر بعد از همه کار سخت شما لکه ها باقی مانده است، ممکن است به دنبال چیزی باشید که سازنده شما یا متخصص پروژکتور می تواند به بهترین شکل از عهده آن برآید.

منبع: pointerclicker