آیا ویدئو پروژکتورهای لیزری به پرده نمایش نیاز دارند؟
آیا پروژکتورهای لیزری به پرده نمایش نیاز دارند؟

آیا ویدئو پروژکتورهای لیزری به پرده نمایش نیاز دارند؟

اگر به فکر انتخاب یک پروژکتور لیزری جدید و زیبا برای اتاق سرگرمی خانگی خود هستید.

حتما در مورد همه پروژکتورها تحقیق کرده اید و در مورد پروژکتوری که می خواهید تصمیم گرفته اید، اما در مورد پرده نمایش چطور؟ آیا واقعاً به یکی نیاز دارید یا دیوار شما کافی است؟

اگر در حد بودجه شما باشد، مطمئناً می خواهید پرده نمایش پروژکتور را انتخاب کنید. در حالی که می‌توانید تصویر خود را بر روی یک دیوار خالی نمایش دهید، مانع عملکرد کلی آن پروژکتور فوق‌العاده جدید می‌شوید که توانایی کارهای بسیار بیشتری را دارد.

پروژکتورهای لیزری چگونه کار می کنند؟

عملکرد داخلی پروژکتورهای لیزری با پروژکتورهای معمولی شما کاملاً متفاوت است. یک پروژکتور ساده که در اکثر سینماهای خانگی استفاده می شود، نور سفید را مستقیماً از طریق رنگ های خاص می تاباند تا تصویر را در سایه های مناسب تولید کند.

از طرف دیگر پروژکتورهای لیزری دارای 3 لیزر مختلف هستند که در رنگ های اصلی می درخشند. این سه ماژول لیزر برای ایجاد تصویر در رنگ و ظاهر مناسب ترکیب می شوند.

این سه لیزر از طریق مجموعه‌ای از ماژول‌های لنز منفجر می‌شوند که آنها را گرفته و بزرگ‌نمایی می‌کنند تا صفحه را پر کنند. این یک فرآیند بسیار کارآمد است، بسیار بیشتر از پروژکتور استاندارد شما.

هدف از پرده نمایش پروژکتور چیست؟

به بیان ساده: از پرده نمایش پروژکتور استفاده می شود تا بهترین کیفیت تصویر را از پروژکتور به شما ارائه دهد. جنس، اندازه و ساختار پرده نمایش آن را برای این منظور ایده آل کرده است.

همه پرده های پروژکتور یکسان نیستند، اما همه صفحه‌های با کیفیت بالا ویژگی‌های یکسانی دارند. این موارد عبارتند از: بازتاب، صافی، قاب/حاشیه و ضخامت.

جزء کلیدی هر پرده نمایش پروژکتور خوب، کیفیت بازتابی سطح است. این همان چیزی است که واقعاً آن را از نمایش بر روی دیوار متمایز می کند، زیرا بیشتر رنگ های خانه کاملاً مات هستند.

سطحی که انعکاسی دارد و در عین حال ظاهری مات دارد، مناسب است، و این چیزی است که پرده نمایش پروژکتورها را بسیار منحصر به فرد می کند. ماده ای که بیش از حد بازتابنده است باعث تابش خیره کننده می شود، در حالی که سطحی که به اندازه کافی بازتابنده نیست باعث ایجاد یک تصویر کسل کننده می شود.

نکته مثبت دیگر برای اکثر پرده نمایش های پروژکتور، حاشیه سیاه اطراف لبه ها است. این واقعاً حس سینمایی به آن می‌دهد، قاب‌بندی هم ظاهری تمیز به آن می‌دهد.

آیا دیوار برای یک پروژکتور لیزری کافی است؟

این به تعریف شما از “به اندازه کافی خوب” بستگی دارد. در حالی که قطعاً می‌توانید فیلم‌ها را روی یک دیوار خالی تماشا کنید، انجام این کار با معایبی همراه است

متریال دیوار

اگر دیوار شما از دیوار خشک ساخته شده باشد، راحت ترین زمان را با استفاده از پروژکتور خواهید داشت. پانل و کاغذ دیواری به سادگی به شما اجازه نمی دهد که یک تجربه خوب داشته باشید، زیرا حتی برای دیدن واضح یک تصویر نیز چیزهای زیادی وجود دارد.

بافت

سطوح رنگ شده همیشه حداقل کمی بافت از غلتک یا قلموی استفاده شده روی خود دارند. هنگامی که نوری (مانند پروژکتور) را روی دیوار قرار دهید، این امر بیشتر قابل توجه است.

رنگ

اگر فکر می‌کنید پرده های پروژکتور خیلی زشت هستند و نمی‌خواهید در اتاقتان آویزان شوند، دیوار می‌تواند بهترین انتخاب شما باشد. خبر خوب این است که انواع خاصی از رنگ وجود دارد که برای ایجاد دیوارهای برجسته ساخته شده است!

در حالی که رنگ دیوار معمولی مات یا نیمه براق کار می کند، صرف کمی پول اضافی و ساختن دیوار پروژکتور خود از این رنگ پروژکتور بهترین نتیجه ممکن را به شما می دهد.

آیا یک پرده یا ملحفه به اندازه یک صفحه نمایش پروژکتور خوب است؟

اگر بودجه کمی دارید، احتمالاً فکر استفاده از ملحفه به ذهنتان خطور کرده است. منظورم این است که یک ماده سفید روشن است، بنابراین باید درست کار کند؟ خوب، پاسخ به آن بله و خیر است.

رنگ سفید خوب است و قطعا می توانید از یک صفحه به عنوان صفحه نمایش پروژکتور استفاده کنید. با این حال، یک چیز وجود دارد که یک صفحه ندارد: بازتابش.

صفحه نمایش پروژکتور شما باید حداقل تا حدودی منعکس کننده باشد تا تصویر متضاد خوبی ارائه دهد و یک صفحه به سادگی این کیفیت را ندارد. این کار تصویر شما را کمی کسل کننده تر می کند و به اندازه یک پرده نمایش واقعی پروژکتور واضح نیست.

اگر این راه حل با کیفیت پایین را برای راه اندازی سینمای خانگی خود انتخاب می کنید، مطمئن شوید که ملحفه را تا حد امکان محکم کنید. این سطح را بسیار صاف می کند و به کاهش چین و چروک کمک می کند، که می تواند تجربه تماشای شما را کاهش دهد.

نتیجه

پس از همه اینها، آیا برای پروژکتور لیزری به پرده نمایش پروژکتور نیاز دارید؟ در حالی که از نظر فنی پاسخ “نه” است، این به سرمایه گذاریشما بستگی دارد که می خواهید انجام دهید یا نه.

اگر از یک پرده نمایش پروژکتور مناسب استفاده کنید، همه چیز در مورد پروژکتور لیزری شما بهبود می یابد، بنابراین با استفاده از یک دیوار خالی فقط مانع تصویر عالی از پروژکتور خود و تجربه کلی مشاهده خود می شوید. به

خودتان لطف کنید و یک پرده پروژکتور مناسب انتخاب کنید تا بتوانید کیفیت تصویر را از آن پروژکتور لیزری زیبا در سینمای خانگی خود دریافت کنید. اگر تمایل ندارید، حداقل مقداری از رنگ پروژکتور با کیفیت بالا را

برای دیوار خود بخرید.

منبع: pointerclicker

نظرات (2)

درود فراوان
مقاله بسیار مفیدی بود و تنها صفحه ای که خیلی جامع به این موضوع پرداخته شده بود.
من به تازگی یک پرژکتور لیزری پرتاب کوتاه خریداری کردم ولی واقعا نمیدونم چه پرده ای مناسب پرژکتورم هست، آیا میشه از پرده های نرمال استفاده کنم یا حتما پرده برای این مدل ،باید خاص باشد و آیا پرده سفید بهتر است یا خاکستری
ممنون.
آرمین

    stock projector

    بهترین پرده برای این مدل پروژکتورها پرده های ثابت از نوع ال ای آر
    رنگ پرده زیاد مهم نیست در صورتی که روشنایی دستگاه بالا باشه از پرده خاکستری هم میشه استفاده کرد