ویدئو پروژکتورهای لیزری چقدر روشن هستند؟
پروژکتورهای لیزری چقدر روشن هستند؟

ویدئو پروژکتورهای لیزری چقدر روشن هستند؟

محبوبیت پروژکتورهای لیزری به سرعت در حال افزایش است. آن‌ها براق هستند، وضوح تصویر شگفت‌انگیزی تولید می‌کنند، و می‌توانند پرتابی فوق‌العاده کوتاه یا بلند باشند تا متناسب با فضای شما باشند.

از واحدهای قابل حملی که در کف دست شما قرار می گیرند تا پروژکتورهای حرفه ای برای یک اتاق سینمای خانگی اختصاصی، یک پروژکتور لیزری تقریباً برای هر موقعیتی وجود دارد.

اما چگونه آنها را با پروژکتورهای LED و لامپ مقایسه می کنند؟ پروژکتورهای لیزری چقدر روشن هستند؟ آیا پروژکتورهای لیزری معایبی دارند؟

برای پی بردن به این موضوع مطالعه را ادامه دهید!

پروژکتورهای لیزری محدوده روشنایی وسیعی دارند و واحدهای کوچکتر تنها حدود 1500 لومن و واحدهای بزرگتر تا 20000 لومن تولید می کنند.

از آنجایی که روشنایی یک پروژکتور باید متناسب با فضایی باشد که در آن قرار دارد، این محدوده به شما امکان می دهد پروژکتور لیزری مناسبی را برای خود پیدا کنید.

این روشنایی پروژکتورهای لیزری را به انتخابی ایده آل برای تماشای روز یا فضای باز تبدیل می کند.

آیا پروژکتورهای لیزری روشن تر از پروژکتورهای LED/لامپ هستند؟

بله، پروژکتورهای لیزری روشن تر از پروژکتورهای LED و لامپ هستند.

اگرچه هر مدل پروژکتوری متفاوت است، پروژکتورهای لیزری معمولاً بسیار روشن تر از پروژکتورهای LED یا لامپ هستند.

بیایید ببینیم پروژکتورهای لیزری چگونه با پروژکتورهای LED و لامپ مقایسه می شوند.

LED

پروژکتورهای LED معمولاً نمی توانند بیش از 3500 لومن پخش کنند. این ممکن است تعجب آور باشد زیرا بسیاری از مارک های LED دارای تعداد لومن بسیار بالاتری هستند، اما این اعداد اغلب بسیار اغراق آمیز هستند.

یکی از مزایای پروژکتورهای LED این است که مانند پروژکتورهای لیزری، بی صداتر هستند. این بدان معناست که برای شنیدن حرف‌های شخصیت‌های روی صفحه، مجبور نخواهید بود بلندگوهای خود را بلند کنید.

لامپ

پروژکتورهای لامپ از نظر روشنایی بسیار متفاوت هستند و بین 1000 تا 43000 لومن روشنایی تولید می کنند.

با این حال، پروژکتورهای لامپ با گذشت زمان به شدت کم می شوند و پس از 500 ساعت استفاده، تا یک چهارم روشنایی خود را از دست می دهند. این بدان معناست که اگرچه پروژکتور لامپ شما ممکن است در اولین باری که از جعبه خود خارج می شود، واضح و شفاف باشد، کیفیت تصویر فوق العاده آن دوام زیادی نخواهد داشت.

واحد لامپ نیز باید تعویض شود که می تواند فرآیندی پرهزینه باشد.

مزایا و معایب پروژکتور لیزری

استفاده از پروژکتورهای لیزری چند مزایا و معایب دارد.

پروژکتورهای لیزری عالی هستند، اما کامل نیستند. اینکه آیا تهیه پروژکتور لیزری برای شما انتخاب مناسبی است یا خیر به سبک زندگی، تنظیمات سینمای خانگی و ترجیحات تماشا بستگی دارد.

اجازه دهید به چند مزایا و معایب پروژکتورهای لیزری و نحوه اعمال آنها در تجارب مختلف مشاهده بپردازیم.

مزایای پروژکتور لیزری

در دسترس بودن پروژکتورهای پرتابی بسیار کوتاه (UST)

یکی از مزایای بزرگ پروژکتورهای لیزری در دسترس بودن واحدهای پرتاب فوق کوتاه است. این پروژکتورها فقط باید یک اینچ دورتر از دیوار یا صفحه نمایش شما قرار بگیرند تا تصویری 100 اینچی به نمایش بگذارند!

واحدهای UST نسبت به پروژکتورهای پرتاب طولانی روشن‌تر هستند، زیرا نور کمتری از دست می‌رود و لازم نیست چندین فوت از پروژکتور شما به صفحه نمایش برسد.

همچنین لازم نیست نگران نصب آنها از سقف یا چیدمان مجدد مبلمان خود باشید تا مسافت پرتاب طولانی را در نظر بگیرید.

خیلی روشن

پروژکتورهای لیزری بسیار روشن تر از پروژکتورهای LED و لامپ هستند و با گذشت زمان روشنایی خود را از دست نمی دهند. می توانید انتظار داشته باشید که پروژکتور لیزری شما پس از صدها ساعت تماشا، روشنایی خارج از جعبه خود را حفظ کند.

تعداد لومن بالای آنها را برای تماشای در فضای باز و در طول روز ایده آل می کند، به ویژه هنگامی که با یک صفحه نمایش ردکننده نور محیط جفت شوند.

از آنجایی که پروژکتورهای لیزری بسیار روشن هستند، می‌توانید حالت سازگار با محیط زیست را برای صرفه‌جویی در مصرف برق بدون کاهش کیفیت تصویر روشن کنید.

آیا از صدمه زدن به چشمان خود عصبی هستید؟ 

بسیاری از مدل‌های جدید پروژکتور لیزری دارای حسگر حرکتی هستند که اگر لیزر چیزی را در مقابل خود احساس کرد، فوراً خاموش می‌شود.

همچنین، مطالعات نشان می‌دهد که تماشای محتوا در یک پروژکتور لیزری برای مدت طولانی کاملاً ایمن است زیرا حتی درخشان‌ترین واحدها به اندازه کافی قوی نیستند که به چشم انسان آسیب برسانند.

تعمیر و نگهداری کم

برخلاف پروژکتورهای لامپ که نیاز به تعویض لامپ دارند، پروژکتورهای لیزری قطعاتی ندارند که نیاز به تعمیر یا تعویض دائمی داشته باشند. این نه تنها آنها را بادوام تر می کند و طول عمر آنها را افزایش می دهد، بلکه آنها را به گزینه ای عالی برای کم تعمیر و نگهداری تبدیل می کند.

همچنین فقط باید هر 5000 تا 20000 ساعت تماشای فیلتر را تعویض یا تمیز کنید. از طرفی فیلترهای LED و لامپ پروژکتور باید هر 100 تا 300 ساعت تمیز یا تعویض شوند.

فقط به یاد داشته باشید که به طور منظم لنز را تمیز کنید و پروژکتور را پاک کنید.

معایب پروژکتور لیزری

سطوح سیاه پایین تر

یکی از نکات منفی روشنایی پروژکتور لیزری سطوح سیاه کمتر آنهاست. سطوح سیاه تصویر مشخص می کند که قسمت های تاریک و حتی سیاه تصویر چقدر است.

این ویژگی هنگام تماشای محتوایی با مناطق سیاه بزرگ مانند فیلم های فضایی یا مستندهای اعماق دریا بسیار مهم است.

ممکن است متوجه شوید که رنگ مشکی به اندازه پروژکتورهای LED یا لامپ عمیق و ثابت نیست.

اگر با این مشکل مواجه هستید، سعی کنید تنظیمات کنتراست دستگاه خود را تنظیم کنید و اطمینان حاصل کنید که اتاق شما تا حد امکان نور محیطی کمتری دارد.

هزینه

اگرچه پروژکتورهای لیزری نیاز به تعمیر و نگهداری بسیار کمی دارند، اما هزینه اولیه گرانتر از پروژکتورهای LED یا لامپ است.

هزینه ها بر اساس اندازه، نام تجاری و فاصله پرتاب دستگاه متفاوت است (پروژکتورهای پرتاب بسیار کوتاه معمولاً گران تر هستند).

در نظر بگیرید که نیازی به خرید مکرر تعویض لامپ و فیلتر گران قیمت یا صرف زمان برای نصب آنها نخواهید داشت.

در نهایت، این شما هستید که تصمیم می گیرید که آیا سرمایه گذاری در یک پروژکتور لیزری انتخاب مناسبی برای شما و کیف پول شما است یا خیر.

اندازه

اگر شما فردی هستید که دوست دارید پروژکتور خود را در حال حرکت ببرید، پروژکتورهای لیزری ممکن است انتخاب مناسبی برای شما نباشند. پروژکتورهای لیزری معمولاً در سمت بزرگتر قرار دارند و حمل و نقل آنها را دشوار می کند.

در حالی که چند پروژکتور لیزری قابل حمل در بازار وجود دارد، هیچ یک از آنها به اندازه واحدهای قابل حمل LED و DLP که می‌بینید فشرده نیستند.

 

آیا فکر می کنید که مزایای پروژکتورهای لیزری بیشتر از معایب آن است؟ تجربه شما از پروژکتورهای لیزری چیست؟ در قسمت نظرات پایین ما را آگاه کنید!

منبع: pointerclicker