چگونه می توانم پروژکتور خود را در نور روز تماشا کنم؟
چگونه می توانم پروژکتورم را در فضای باز تماشا کنم وقتی بیرون آفتابی است؟

چگونه می توانم پروژکتور خود را در نور روز تماشا کنم؟

راه‌های زیادی برای تماشای یک پروژکتور در نور روز وجود دارد، که مهمترین آنها استفاده از پروژکتور 3000 تا 5000 لومن بسیار روشن، پرده‌های خاموش، صفحه‌نمایش ALR و غیره است.

یکی از مشکلات پروژکتورها که تلویزیون‌های HD یا حتی تلویزیون‌های CRT قدیمی را بهتر از آن‌ها می‌کند، نحوه مدیریت نور محیط یا نور روز است. تلویزیون‌ها دارای نور پس‌زمینه هستند و در صورتی که سیم داخلی به اندازه کافی بلند داشته باشید، می‌توان آن‌ها را در فضای باز مشاهده کرد. روشنایی پروژکتورها با وجود نور روز سلب می شود.

سینماهای Drive-in معمولاً به پروژکتورهای بسیار روشن نیاز دارند یا به دلیل نحوه واکنش پروژکتورها به نور محیط، نمایش خود را در شب برای طولانی ترین زمان انجام می دهند.

چگونه می توانم پروژکتور خود را در نور روز تماشا کنم؟

راه‌های زیادی برای تماشای فیلم، نمایش تلویزیونی، سرویس استریم یا بازی ویدیویی پروژکتور شما در نور روز در فضای باز یا داخل خانه با نور روز در اتاق نشیمن شما وجود دارد. با این اوصاف، یک اتاق تاریک مانند یک سینما ایده آل ترین محیط برای نمایش باقی می ماند.

گاهی اوقات بهترین راه برای بردن بازی این است که هرگز بازی نکنید. برای تماشای پروژکتور خود در نور روز، بهتر است از نور روز خودداری کنید. برای جلوگیری از نور روز یا تماشای فیلم های خود در شب از پرده های خاموش بر روی پنجره های خود استفاده کنید.

ویدئو پروژکتورهای با روشنایی بالا

روش اول تهیه یک پروژکتور به اندازه کافی روشن است. پروژکتورهایی از 1000 لومن تا 3000 لومن به کنترل نور محیط بیشتری نیاز دارند. شما باید بتوانید پنجره های خود را با پرده ها ببندید و چراغ های خود را خاموش کنید تا بهترین نتیجه را با این پروژکتورها بگیرید.

پروژکتوری با ولتاژ بالای 3000 تا 5000 لومن یا حتی 8000 لومن (و فراتر از آن) آنقدر شدید است که نور محیط به دغدغه گذشته تبدیل شده است. با این حال، هر چه پروژکتور شما لومن بیشتری داشته باشد، گران‌تر می‌شود (همانطور که وضوح آن به 4K UHD و بالاتر می‌رسد).

صفحه نمایش ALR را می توان در تنظیمات نور روز استفاده کرد

صفحه‌نمایش‌های ALR از عملکرد صفحه‌نمایش‌های سفید مات با روشنایی فوق‌العاده پیشی گرفته و نور محیط را فیلتر می‌کنند. نتیجه نهایی این است که یک تصویر واقعی با وضوح بالا ایجاد می کند که با تمام شکوه آن با چراغ های روشن یا خاموش قابل نمایش است.

انواع مختلفی از صفحه نمایش ALR وجود دارد که باید مراقب آنها باشید. اول صفحه‌ای است که از بازتاب زاویه‌ای برای منحرف کردن نور محیط استفاده می‌کند تا با زاویه‌دهی درست صفحه، درخشش تصویر پروژکتور شما را از بین نبرد. ساختار عدسی شکلی نیز وجود دارد که نور عدسی را جدا می کند و نور محیط را رد می کند.

از هر روش صفحه نمایش ALR که استفاده می کنید، به خاطر داشته باشید که نمی تواند نور روز یا نور محیط را که در جهت و زاویه نور و تصویر پروژکتور شما حرکت می کند، منحرف کند.

پروژکتورهای بازی خلاصه ای برای برتری و مقاومت در برابر نور روز است

به طور عجیبی، پروژکتورهای بازی معمولاً دارای مشخصات بالایی هستند، همانطور که یک لپ تاپ گیمینگ می تواند بهترین گزینه برای خرید بهترین لپ تاپ ممکن با بالاترین ویژگی های موجود در حال حاضر باشد. آنها شامل تعداد لومن بالا و مقاومت در برابر نور محیط هستند.

جدیدترین پروژکتورهای گیمینگ 4K Ultra HD سامسونگ یکی از مورد انتظارترین پروژکتورها برای سرگرمی های خانگی و استفاده از کنسول های بازی است. آن‌ها نقدهای مثبتی دریافت کرده‌اند و بر روی جدیدترین سخت‌افزار سونی آزمایش شده‌اند.

آن‌ها به غیر از توانایی شما در پخش فیلم یا بازی ویدیویی در نور روز، نگرانی‌های دیگری را نیز پوشش می‌دهند، مانند  تأخیر کم هنگام بازی و وضوح بالا (4K Ultra HD یا حتی 8K) که با روشنایی بالای پروژکتور مطابقت دارد.

چگونه نور محیط بر روشنایی پروژکتور تأثیر می گذارد؟

نور محیطی مانند نور روز یا نور خورشید، نور لامپ های مجاور، یا حتی نور بازتابیده شده از پروژکتور شما که از دیوار سفید مجاور منعکس می شود، می تواند بر روشنایی پروژکتور شما تأثیر بگذارد و آن را مانند یک روح هالیوود محو کند.

تصویر پروژکتوری که به دست می‌آید، زمانی که نورهای روشن‌تری در اطراف وجود دارند، مانند یک چراغ بالای سر یا خورشید وحشتناک و نور مرئی آن،  شفاف‌تر، کم‌نورتر و نازک‌تر به نظر می‌رسد. به همین دلیل است که سالن‌ها معمولاً فیلم‌های خود را به جای بیرون از خانه در یک اتاق تاریک نمایش می‌دهند.

همچنین متوجه خواهید شد که پروژکشن‌های فضای باز یا سینماهای درایو در مقایسه با همتایان سینمای خود تصاویر کمتری دارند، مگر اینکه در عوض از صفحه‌نمایش‌های ALR استفاده می‌کنند که به نظر می‌رسد از یک تلویزیون HD غول‌پیکر می‌آید.

چگونه می توانم پروژکتورم را در فضای باز تماشا کنم وقتی بیرون آفتابی است؟

در پایان، لومن های پروژکتور شما مهم ترین ویژگی است که باید هنگام بررسی مناسب بودن آن برای نمایش در فضای باز، مانند زمانی که در حال نمایش فیلمی از حیاط خلوت هستید یا از پروژکتور برای پخش بر روی بیلبورد یا چیزی دیگر استفاده می کنید، به آن توجه کنید. .

روشنایی پروژکتور که با لومن اندازه گیری می شود، هنگام خرید کلی پروژکتور نیز فاکتور مهمی است، حتی زمانی که نور روز یا تماشای فضای باز چندان نگران کننده نیست. لومن واحد اندازه گیری برای سنجش میزان روشنایی نور است.

روشنایی یک شمع روشن حدود 14 لومن است در حالی که نور روز می تواند تا 100000 لومن روشن شود، که هزار بار روشن تر از پروژکتور متوسط است. وات در گذشته اندازه‌گیری ترجیحی روشنایی لامپ بود، اما به دلیل لامپ‌های کم‌مصرف این میزان کاهش یافته است.

پروژکتور شما چقدر باید روشن باشد تا در برابر نور روز مقاومت کند؟

هیچ پروژکتوری هرگز نمی تواند روشن تر از نور روز با 100000 لومن باشد. به هر حال شما حتی نمی توانید به یک پروجکشن در 100000 لومن نگاه کنید.  با این حال، پروژکتوری با شدت 3000 تا 5000 لومن یا حتی 1000 لومن را می توان در فضای باز مشاهده کرد.

1000 لومن کمی مبهم است و 3000 لومن زمانی که صحبت از قرار دادن پروژکتور به میان می‌آید کمی نیاز دارد. با این حال، معمولاً 5000 لومن به اندازه‌ای روشن است که در مقابل تماشای زنده ظهر، مثلاً Super Bowl یا چیزی دیگر مقاومت کند.

به طور خلاصه، برای مقاومت در برابر تماشای نور روز، لزوماً به 100000 لومن نیاز ندارید. 5000 لومن کافی است و یک قانون سرانگشتی خوب برای نمایش فیلم یا انجام یک بازی در فضای باز است.

موارد قابل توجه

شما چندین راه برای نزدیک شدن به نمایش پروژکتور در نور روز دارید. بهترین روش این است که هنگام تماشای فیلم، برنامه های تلویزیونی و غیره اجازه ندهید نور روز وارد سینمای خانگی تاریک یا کم نور شود. محیط های کنترل شده با نور جایی هستند که پروژکتور تصویر خود را به خوبی نمایش می دهد.

اگر نمی توانید روشنایی منطقه خود را کنترل کنید یا می خواهید غربالگری های خود را در فضای باز انجام دهید، می توانید از یک پروژکتور  با لومن بسیار روشن برای انجام کار استفاده کنید. شما همچنین می توانید همان جلوه را با صفحه نمایش ALR دریافت کنید، اما برای بهترین نتیجه باید با پروژکتور و زاویه/جای صفحه نمایش مقابله کنید.

منبع: projectorninja

نظرات (1)

سام.

بهتر است باور کنید که کارخانه بنز، در یکی از آخرین مدلهای سفارشی خود، در یک ابتکار جالب، در محفظه چراغهای جلو لامپ مخصوصی کار گذاشته که مانند یک ویدیو پروژکتور، فیلم با فرمت DVD CAM را روی دیوار روبروی خود توسط یکی از لامپهای خاص اینکار، قابل پخش کند.!! اگر دیوار صاف و غیر رنگی هم نبود یک پرده تاشو در انواع سایز بزرگ دارد که به راحتی روی هر دیواری متصل میشود تا هنگام صرف شام در بیرون از منزل یا استراحت بین راهی بتوانید فیلم هم تماشا کنید !!