ویدئو پروژکتور لیزری در مقابل لامپی

ویدئو پروژکتور لیزری در مقابل لامپی

در این مقاله به مقایسه ویدئو پروژکتور لیزری و لامپی، مزایا و معایب هر دو و اینکه کدام یک برای شما بهتر است را توضیح خواهیم داد. ما این مقاله را پس از آزمایش 11 مدل لیزری و 14 مدل پروژکتور لامپی نوشته ایم.

طبق نظرسنجی ما، متوجه شدیم که بسیاری از افراد تازه کار اطلاعات پراکنده ای در مورد پروژکتور لیزری در مقابل لامپی و اینکه کدام یک را انتخاب کنند، دریافت می کنند.

بنابراین امروز می‌خواهیم مقایسه‌ای بی‌طرفانه بین آن‌ها با پارامترهای واقعی که باید قبل از تصمیم‌گیری در مورد خرید در نظر گرفته شوند، ارائه کنیم.

قبل از توضیح دقیق، اجازه دهید هر دو فناوری را مورد بحث قرار دهیم

ویدئو پروژکتور لامپی

یک فناوری قابل اعتماد قدیمی که در بسیاری از سینماهای خانگی استفاده می شود که از یک لامپ بادوام به عنوان منبع نور استفاده می کنند، ما نمی خواهیم به عمق فیزیک لامپ بپردازیم، بیایید به نمودار نگاهی بیندازیم و تمام جزئیات را در مورد آن خواهید یافت. پروژکتور لامپ.

لامپ پروژکتور

ویدئو پروژکتور لیزری

یک فناوری جدیدتر و کارآمدتر که دائماً به دنبال علاقه خریداران است، به سادگی یک پروژکتور لیزری با یک موتور لیزری فوق العاده بادوام به عنوان منبع نور ارائه می شود. در مورد لیزر، بررسی من در مورد پروژکتور لیزری LG HU85LA 4K را بررسی کنید

بیایید نمودار را بررسی کنیم.

پروژکتور لیزری در مقابل لامپ – تفکیک جزئیات

 منبع نور:

لامپ ها در مقایسه با لیزرها نیاز به تعویض مکرر دارند زیرا به سرعت گرم می شوند و سیستم داخلی کارایی بیشتری را از دست می دهد.

آخرین منابع اجاره ای می توانند بین 20000 تا 30000 ساعت دوام بیاورند، با این حال، یک پروژکتور لامپ فقط می تواند 6000 تا 10000 ساعت کار کند. به غیر از اینکه لامپ برای حفظ روشنایی برای مدت طولانی قابل اعتماد نیست، ممکن است کاهش نور قابل مشاهده در روشنایی و رنگ ها را احساس کنید، این نشانه تغییر لامپ است.

همچنین ممکن است بخواهید در مورد نصب پروژکتور بدانید که آیا این پروژکتور مبتنی بر لیزر است یا مبتنی بر لامپ.

روشنایی:

طبق آزمایشات ما، پروژکتورهای لامپ به همان اندازه پروژکتور لیزری مدرن روشن هستند، اما پس از گذشت مدت زمانی متوجه شدیم که پروژکتورهای لیزری کیفیت تصویر ثابت و روشن تری دارند.

پروژکتورهای لیزری کاهش روشنایی ندارند، با این حال، تصویر پروژکتور لامپ پس از مدت زمان معینی خاکستری روشن می شود.

بنابراین، نکته اصلی این است که پروژکتورهای لیزری از نظر روشنایی بر پروژکتور لامپ غالب هستند

افزونگی:

بهترین پروژکتورهای لیزری افزونگی بیشتری دارند، زیرا ما یک پروژکتور لیزری را با دیود خراب آزمایش کرده‌ایم و کماکان تصاویر را پخش می‌کند، با این حال، ما نمی‌توانیم از پروژکتوری که لامپ آن منفجر می‌شود، تصاویر دریافت کنیم.

کیفیت عکس:

پروژکتور لیزری در مقایسه با پروژکتورهای لامپ دارای گستره رنگ وسیع تری است، اگرچه این در همه موارد درست نیست پروژکتورهای لامپ گران قیمت سونی و هر برند دیگری به طور کلی طیف رنگی وسیع تری دارند، ما دریافتیم که پروژکتورهای لیزری رنگ های زنده تر و وضوح مناسب تری را نشان می دهند. در مقایسه با لامپ

علاوه بر این، با روشنایی بیشتر، رنگ های پروژکتور لیزری برجسته تر می شوند. با این حال، پروژکتورهای لامپ رنگ و کنتراست کمی دارند.

کیفیت تصویر

آزادی نصب:

پروژکتورهای لیزری برای نصب در هر جهتی قابل اعتمادتر هستند، جهت گیری 360 درجه دارند، اما در پروژکتور لامپ شما یک لامپ ثابت دارید و نمی توانید آن را در هیچ موقعیت ایده آلی نصب کنید.

وزن و قابلیت حمل:

پروژکتورهای لیزری به دلیل مکانیزم پیچیده داخلی در مقایسه با پروژکتورهای لامپ حجیم و سنگین هستند. اگرچه سازنده برای کاهش وزن آن تلاش می کنند، اما در حال حاضر آنها به نوعی در مقایسه با پروژکتورهای لامپ سنگین هستند.

سر و صدا:

از آنجایی که لامپ ها به یک منبع خنک کننده مناسب نیاز دارند، یک فن بزرگ پر سر و صدا در داخل پروژکتور لامپ پیدا خواهید کرد، اما پروژکتورهای لیزری به فن های بزرگی نیاز ندارند زیرا لیزرها در برابر گرما آسیب پذیر نیستند.

نکته اصلی این است که پروژکتورهای لیزری در مقایسه با پروژکتورهای لامپ دارای نویز کمتر یا حتی بی صدا هستند.

هزینه:

پروژکتورهای لامپ بسیار ارزانتر از پروژکتورهای لیزری هستند، اگرچه نیاز به هزینه مداوم تعمیر و نگهداری، تعویض لامپ و غیره دارند. هزینه اولیه یک پروژکتور لیزری ممکن است 1.5 برابر یا حتی بیشتر از یک پروژکتور لامپ باشد.

من سونی سونی VPL-PHZ10 دارم که قیمتش 2200 دلار است، اما دوستم یک سونی دیگر سونی VPL-CH375 با فناوری لامپ دارد که حدود 1550 دلار قیمت دارد.

بنابراین نکته اصلی این است که شما باید حداقل 1.5 برابر بیشتر از یک پروژکتور لامپ هزینه کنید تا زمانی که این فناوری رایج شود.

نگهداری:

پروژکتورهای لیزری بدون نیاز به تعمیر و نگهداری هستند، حتی ما نیازی به تمیز کردن فیلتر آنها نداریم، زیرا آنها به تهویه کافی برای خنک شدن نیاز ندارند، با این حال، پروژکتور لامپ نیاز به نگهداری مناسب مانند تمیز کردن تهویه فیلتر و غیره دارد.

پروژکتورهای لامپ به فیلتر و تهویه تمیز نیاز دارند، در صورتی که تهویه و فیلتر مسدود شود، لامپ دچار آسیب می شود.

زمان راه اندازی:

موتورهای لیزری نیازی به گرم کردن اولیه ندارند، فقط باید دکمه روشن کردن را فشار دهید، با این حال، پروژکتورهای لامپ به گرمایش اولیه حدود چند ثانیه یا حتی دقیقه نیاز دارند.

اگر شما فردی هستید که می خواهید سخنرانی ارائه دهید، بهتر است به سراغ پروژکتور لیزری بروید.

ایمنی:

همانطور که می دانید لیزر برای چشم بی خطر نیست، اما لامپ گزینه بهتری برای چشم است. با این حال، ما نیازی به دیدن نور لیزر پروژکتور نداریم، فقط باید نور لیزر را ببینیم که خوب است مگر اینکه از پرتو لیزر عبور کنید.

به غیر از آن پروژکتور مدرن دارای یک سیستم ایمنی است که هرگاه شخصی از پرتو پروژکتور عبور کند، پرتوهای پروژکتور به طور خودکار خاموش می شوند.

راهنمای ما در مورد عیب یابی پروژکتور را بررسی کنید

مزایا و معایب پروژکتور لامپ

مزایای پروژکتور لامپی

سرمایه گذاری اولیه کم
سبک وزن.
به صورت شعاعی در دسترس است.
لامپ های ارزان تر در مقایسه با موتورهای لیزری.
کیفیت تصویر مناسب

معایب پروژکتور لامپی

زمان راه اندازی طولانی
عمر کم لامپ
فروپاشی روشنایی بالا.
نیاز به تعمیر و نگهداری
هزینه مداوم بالا

مزایا و معایب پروژکتور لیزری

مزایای پروژکتور لیزری

راه اندازی فوری
نگهداری ناچیز.
عمر طولانی لامپ.
رنگ پر جنب و جوش.
وضوح چشمگیر
کارآمد.
بدون کاهش روشنایی
بدون هزینه مداوم

معایب پروژکتور لیزری

هزینه اولیه بالا
اعتبار پایین در بازار
حجیم.

 

نظرات نهایی در مورد پروژکتور لیزری در مقابل لامپ

ما چندین کار عملی انجام داده ایم و با کارشناسان مشورت کرده ایم تا مقایسه ای بی طرفانه بین پروژکتورهای لیزری و لامپ ارائه دهیم، امیدوارم در تصمیم گیری خرید بین آنها مشکلی نداشته باشید.

به خاطر داشته باشید پروژکتور لیزری به دلیل سادگی، پایداری و خوانایی آینده روشنی دارد.

اگرچه لامپ یک فناوری قدیمی است که دائماً بر بازار تسلط دارد، همچنان روند موتورهای لیزری در حال افزایش است، طبق تحقیقات ما مشهورترین برندها مانند Epson، sonny، VAVA، سامسونگ، BenQ و غیره در تلاش هستند تا وارد عمل شوند. بازار با جدیدترین موتورهای لیزری

سوالات متداول

آیا پروژکتورهای لیزری برای سینمای خانگی بهتر هستند؟

بله، پروژکتورهای لیزری یک انتخاب عالی برای سینمای خانگی هستند، زیرا بی‌صدا ماندگاری طولانی دارند و کیفیت تصویر عالی را نیز ارائه می‌دهند.

 آیا پروژکتورهای لیزری ارزش پول را دارند؟

بله، اگر  با بودجه اولیه مشکلی ندارید، لیزر را برای کاهش هزینه های مداوم خود انتخاب کنید

 پروژکتور لیزری چقدر دوام می آورد؟

اگر در مورد کل پروژکتور صحبت می کنید، ممکن است بیشتر از حد انتظار شما دوام بیاورد، با این حال، ممکن است لیزر بعد از 20000 تا 30000 ساعت نیاز به تعویض داشته باشد.

 آیا پروژکتورهای لیزری خطرناک هستند؟

به هیچ وجه، پروژکتورهای لیزری مدرن این قابلیت را ندارند که هنگام برخورد با یک جسم، منبع نور را قطع کنند.

آیا به صفحه نمایش با پروژکتور لیزری نیاز دارید؟

بله، شما نیاز به منبعی برای نمایش پروجکشن دارید، می تواند یک صفحه نمایش دیوار بدون پوشش، یک صفحه و غیره باشد.

 آیا پروژکتورهای لیزری با گذشت زمان نورش کم می شود؟

خیر، لیزرها عاری از فروپاشی روشنایی هستند.

هزینه پروژکتور لیزری چقدر است؟

بسته به محصول، ممکن است مجبور باشید بیش از 6000 دلار برای مدل رده بالا خرج کنید، با این حال، می توانید یک مدل متوسط ​​را در 2000 دلار دریافت کنید.

 آیا پروژکتورهای لیزری نویز دارند؟

نه، آنها بی صدا هستند زیرا به منبع فوق خنک کننده نیاز ندارند.

استیو استیل

استیو همچنین یک مهندس اپتیک است. وی از سال 2019 در شرکت اپتیک مشغول به کار است و همچنین دارای 4 سال سابقه کار به عنوان تکنسین پروژکتور، صفحه نمایش پروژکتور، دوربین فیلمبرداری، تلفن همراه و تکنسین DSLR می باشد.

منبع: glintylab