6 تفاوت کلیدی ویدئو پروژکتور در مقابل تلویزیون های اولد
6 تفاوت کلیدی ویدئو پروژکتور در مقابل تلویزیون های اولد

6 تفاوت کلیدی ویدئو پروژکتور در مقابل تلویزیون های اولد

تصمیم گیری بین پروژکتور در مقابل تلویزیون OLED دشوار است. برای تصمیم گیری، باید بدانید که چگونه یکی با دیگری متفاوت است. اگر به کیفیت تصویر بیشتر از اندازه صفحه نمایش اهمیت می دهید، تلویزیون OLED انتخاب خوبی است. کنتراست عالی آن از نظر بصری جذاب است. با این حال، هزینه بر است. در همین حال، یک پروژکتور صفحه نمایش بزرگتر را با قیمت کمتری به شما می دهد. اما کیفیت تلویزیون OLED را ندارد.

قبل از اینکه تصمیم بگیرید کدام یک را خریداری کنید، باید مزایا و معایب تلویزیون OLED و پروژکتور را بدانید. شما همچنین باید دریابید که چگونه آنها با یکدیگر تفاوت دارند.

مقایسه ویدئو پروژکتور در مقابل تلویزیون های اولد

OLED TV Projector
مدل های مقرون به صرفه تقریباً 3000 دلار قیمت دارند پروژکتورهای باکیفیت می توانند تا 2000 دلار قیمت داشته باشند هزینه
تا 85 اینچ حدود 100 تا 120 اینچ اندازه صفحه نمایش 
4K Ultra HD فقط نمونه های گران قیمت می توانند وضوح 4K را ارائه دهند رزولوشن 
با نیت اندازه گیری می شود با لومن اندازه گیری می شود روشنایی
طیف رنگی گسترده ای تولید می کند بسته به قیمت می تواند طیف رنگی عالی را بدست آورد دقت رنگ 
در حین نصب نیاز به برنامه ریزی و تلاش کمتری دارد راه اندازی به دلیل سیم های آن پیچیده است. پروژکتورها همچنین از شما می خواهند که یک دیوار سفید یا پرده داشته باشید که بتواند تصاویر را نمایش دهد. نصب و راه اندازی

 

اندازه

تلویزیون های OLED از نظر اندازه از پروژکتورها عقب تر هستند. اما به لطف پیشرفت مداوم فناوری، فاصله اندازه بسیار نزدیکتر از قبل شده است.

اکنون، تلویزیون های OLED وجود دارند که می توانند به اندازه 85 اینچ باشند. با این حال، چنین مدلی می تواند یک گزینه پرهزینه برای سینمای خانگی شما باشد.

از طرف دیگر، یک پروژکتور مقرون به صرفه می تواند صفحه نمایشی با اندازه 100 تا 120 اینچ داشته باشد. اما فرض کنید نسبت به پروژکتورهای مقرون به صرفه، صفحه نمایش جامدتر و بازتولید رنگ بهتر می خواهید.

در این صورت، می توانید مواردی را با وضوح 4K انتخاب کنید. حتی بهتر از آن این است که قیمت آنها بسیار کمتر از یک تلویزیون OLED با کیفیت بالا 4K UHD است.

گفته می شود، اگر می خواهید سینمای خانگی شما صفحه نمایش بزرگی برای تماشای قیلم داشته باشد، پروژکتور انتخاب مناسب تری است.

رزولوشن

تلویزیون های OLED زیادی با دامنه دینامیکی بالا و طیف رنگی گسترده وجود دارند. حتی برخی از تلویزیون ها دارای وضوح 8K هستند. با این حال، آنها می توانند پرهزینه باشند.

همچنین می توانید پروژکتورهایی با وضوح 4K دریافت کنید. اما وضوح یک پروژکتور هرگز نمی تواند با تصاویر شفافی که یک تلویزیون OLED تولید می کند مقایسه شود. بنابراین، اگر وضوح بالا چیزی است که شما نیاز دارید، پس باید به سراغ تلویزیون OLED بروید.

روشنایی

روشنایی یکی از ملاحظات اولیه ای است که باید هنگام انتخاب صفحه نمایش برای سینمای خانگی خود رعایت کنید. ضروری است که مقایسه پروژکتور و OLED توجه شما را جلب کند.

روشنایی یک پروژکتور تا حد زیادی به تاریکی اتاق سرگرمی شما بستگی دارد.

فرض کنید اتاق، نور محیطی بالایی دارد پروژکتور شما باید روشنایی بیشتری داشته باشد. به این ترتیب می توانید اطمینان حاصل کنید که نور اتاق تصویر تولید شده توسط پروژکتور را پاک نمی کند.

با این حال، هر چه روشنایی یک پروژکتور بیشتر باشد، قیمت آن بیشتر خواهد بود. پروژکتورهای با کیفیت بالا با روشنایی بالا می توانند تا 2000 دلار قیمت داشته باشند. علاوه بر این، آنها می توانند 1500 تا 3000 لومن تولید کنند.

اما پروژکتورها نور را از صفحه نمایش منعکس می کنند. به همین دلیل، روشنایی واقعی آنها با برخورد به چشم شما بسیار کمتر می شود.

در همین حال، تلویزیون های OLED می توانند روشنایی بسیار بالاتری را با قیمت مقرون به صرفه تولید کنند. شما می توانید با قیمت بیشتر یا کمتر از 3000 دلار یک سایز مناسب تهیه کنید.  در تلویزیون‌های OLED تولید روشنایی راحت‌تر از پروژکتورها است.

اگر می خواهید صفحه نمایش شما در هر نوری تصویری پر جنب و جوش و روشن داشته باشد، باید تلویزیون OLED را ترجیح دهید.

مشکل دیگری که هنگام استفاده از پروژکتور با آن مواجه خواهید شد این است که لامپ آن در طولانی مدت کم نور می شود. حتی گاهی اوقات می سوزد. بیش از این، یک لامپ پروژکتور هزینه گرانی دارد.

اکنون پروژکتورهایی وجود دارند که به جای لامپ از لیزر استفاده می کنند. اما هنوز به اندازه تلویزیون های OLED روشن نیستند.

علاوه بر این، صفحه نمایش پروژکتور تمایل به جذب کثیفی و گرد و غبار دارد. چنین چیزی می تواند بر کیفیت تصویر ارائه شده تأثیر منفی بگذارد.

اما اگر بتوانید محیط سینمای خانگی خود را بسیار تاریک کنید، تماشای فیلم و سریال با استفاده از پروژکتورتان برای چشمانتان کاملاً راحت است.

دقت رنگ

پروژکتوری که رنگ های مناسبی تولید می کند چندان گران نیست. پروژکتورهای DLP، 3LCD  یا LCOS می توانند طیف رنگی عالی را ارائه دهند.

از سوی دیگر، تلویزیون ها، به طور کلی، نیاز به پردازش بهتری دارند تا بتوانند رنگ های عالی تولید کنند. به همین دلیل قیمت بالایی دارند.

تلویزیون‌های OLED با رزولوشن 4K می‌توانند طیف رنگی گسترده‌تری نسبت به اکثر پروژکتورهای مقرون‌به‌صرفه در حال حاضر ایجاد کنند. همچنین تلویزیون ها با HDR یا ویژگی محدوده دینامیکی بالا ارائه نمی شوند.

نصب و راه اندازی

راه اندازی پروژکتور پیچیده تر از نصب تلویزیون OLED است. درست است، شما می توانید پروژکتور خود را در هر جایی که می خواهید قرار دهید. با این حال، برخی از عوامل بر نحوه قرار دادن آن تأثیر می گذارد.

به عنوان مثال، شما باید فضا داشته باشید، یک دیوار، جایی که پروژکتور شما تصاویر را منعکس کند. منطقه باید خالی باشد تا هیچ گونه اختلالی در تصاویر ارائه شده ایجاد نشود.

اما همیشه می توانید پروژکتور خود را در جایی قرار دهید که سطح صافی داشته باشد. این می تواند یک قفسه یا یک میز قهوه باشد. حتی پروژکتورهایی وجود دارد که می توانید آنها را روی سقف خود نصب کنید.

علاوه بر این، قرار دادن پروژکتور شما بر اندازه و شکل صفحه نمایش آن تأثیر چشمگیری خواهد داشت. هنگامی که پروژکتور از فضای نمایش یا صفحه نمایش دورتر باشد، تصویر آن بزرگتر خواهد بود.

قرار دادن پروژکتور در جایی که مستقیماً دیوار را هدف قرار نمی دهد، تصویر تولید شده را مخدوش می کند.

از طرف دیگر، نصب تلویزیون OLED کار ساده‌تری است. شما فقط به یک ناحیه نزدیک پریز برق و یک میز یا شکلی نیاز دارید که بتوانید تلویزیون را در آن قرار دهید.

اما برخلاف پروژکتورهایی که می توانید در هر جایی از خانه خود بیاورید، جابجایی تلویزیون در خانه سخت تر خواهد بود.

پروژکتورها و تلویزیون های OLED: مزایا و معایب

مزایای پروژکتورها

حرکت از یک مکان به مکان دیگر آسان تر است
هزینه آن کمتر از تلویزیون است
برخی از پروژکتورها از وضوح HDR و 4K پشتیبانی می کنند

مزایای تلویزیون های OLED

کیفیت تصویر عالی
تصاویری با وضوح بالا تولید می کند
ویژگی های هوشمند عالی
در حالی که پروژکتورها و تلویزیون های OLED نقاط قوت خود را دارند، معایبی نیز دارند.

معایب پروژکتورها

برخی از پروژکتورها کیفیت صدای خوبی ندارند
مدل های با کیفیت بالاتر گران هستند
هر از گاهی نیاز به تعمیر و نگهداری دارد

معایب تلویزیون های OLED

گران
خوانایی ضعیف نور خورشید

کدام انتخاب بهتر است؟

تصمیم گیری در مورد اینکه کدام تجهیزات بهتر است، بین یک پروژکتور و یک تلویزیون OLED، همه به نیازهای شما بستگی دارد.

اگر سینمای خانگی شما می تواند بیش از حد تاریک باشد، پروژکتور یک انتخاب عالی است. نوری که منعکس می کند برای چشم آسان و راحت است.

به همین دلیل، تماشای فیلم با استفاده از پروژکتور باعث می شود که احساس کنید در سینما هستید. حتی بهتر از آن این است که اکثر پروژکتورها مقرون به صرفه هستند.

در همین حال، یک تلویزیون OLED برای افرادی که به دنبال ارتقای اتاق سرگرمی خود با صفحه نمایش با تکنولوژی بالاتر هستند، عالی است.

تلویزیون های OLED تصاویر عالی، کنتراست عالی و وضوح عالی ارائه می دهند. اما این ویژگی ها قیمت بالایی دارند.

منبع: hometheateracademy