اصلاحات کیستون یک بعدی، دو بعدی و سه بعدی چیست؟
اصلاحات کیستون یک بعدی، دو بعدی و سه بعدی چیست؟

اصلاحات کیستون یک بعدی، دو بعدی و سه بعدی چیست؟

هنگامی که مردم به دنبال خرید یک پروژکتور جدید هستند، توجه زیادی به منبع نور پروژکتور (روشنایی و طول عمر)، پرتاب، ضمانت محصول، قیمت و غیره می کنند و به درستی نیز چنین است.

با این حال، آنها تمایل دارند سایر ویژگی‌های به همان اندازه مهم (اگر نه بیشتر) را که ممکن است در زمان خرید توجه آنها را جلب نکنند اما بعداً تجربه کاربر را بهبود بخشند بررسی کنند.یکی از آنها تصحیح کیستون است.

افرادی که به تازگی با پروژکتورها آشنا شده اند ممکن است این اصطلاح را نشنیده باشند. و اگر آنها شنیده باشند، ممکن است درک آنها در مورد فناوری به اندازه کافی عمیق نباشد. در نتیجه، ویژگی‌های تصحیح کیستون 1 بعدی، 2 بعدی و سه بعدی جنبه‌هایی هستند که تعداد کمی از خریداران پروژکتور جدید اطلاعات کاملی در مورد آن دارند.

این مقاله شما را با این مفاهیم آشنا می کند، آنچه را که آنها به دست می آورند برجسته می کند و موارد دیگر.

اگر برای اولین بار است که یک پروژکتور می خرید و می خواهید با جنبه های کلیدی آن هماهنگ باشید، این مقاله نقطه شروع شما برای آشنایی با یک پروژکتور خواهد بود.

اصلاحات کیستون یک ، دو و سه بعدی

تصحیح Keystone به رفع مشکلات مربوط به هندسه تصویر پیش‌بینی‌شده کمک می‌کند یا به آن اجازه می‌دهد تا در پرده نمایش،به خوبی نمایش داده شود.

این فناوری در هنگام برخورد با زوایای نمایش خارج از مرکز یا زمانی که پروژکتور در جلوی مرکز صفحه نمایش قرار ندارد، به کار می رود. یک تصویر خارج از محور در یک یا چند طرف طولانی به نظر می رسد، مانند یک ذوزنقه.

کیستونینگ با کمک به پروژکتور در چرخش زاویه نور تابیده شده در امتداد محورهای X، Y و Z، آن را تصحیح می کند.

هنگامی که با یک پروژکتور نیمه دائمی نصب شده سر و کار دارید، کیستونینگ یک نجات دهنده است، زیرا دردسر حذف نصب و نصب مجدد پروژکتور را فقط برای دریافت درست تصویر از بین می برد.

کیستونینگ می تواند سه نوع باشد.

کیستونینگ 1 بعدی

هنگامی که چرخش در امتداد محور X یا در بالا و پایین تصویر اتفاق می افتد، به آن تصحیح کیستون 1 بعدی می گویند. تصاویری را که پایه یا قسمت بالایی آن‌ها طولانی‌تر از حد معمول است، اصلاح می‌کند.

کیستونینگ یک بعدی یک ویژگی اساسی است که تقریباً همه پروژکتورهایی که توانایی تصحیح کیستون را دارند می توانند انجام دهند.

کیستونینگ دوبعدی

به جای بالا و پایین، تصویر نمایش داده شده می تواند طولانی تر از حد متوسط در سمت چپ یا راست باشد. پروژکتور در امتداد محور Z تصویر تنظیم می شود تا این نگرانی ها را برطرف کند.

توانایی انجام هر دو تغییر محورهای Z و X را تصحیح کیستون دو بعدی می نامند. بسیاری از پروژکتورها کیستونینگ دو بعدی را انجام می دهند. پروژکتور سینمای خانگی BenQ W2700 True 4K یکی از چندین پروژکتور عالی در این کار است.

کیستونینگ سه بعدی

یکی دیگر از مشکلات مربوط به تصویر نمایش داده شده می تواند شیب یا مایل به سمت چپ یا راست یا در امتداد محور Y تصویر باشد.

پروژکتورها با چرخاندن تصویر از طریق شیب در جهت عقربه‌های ساعت یا خلاف جهت عقربه‌های ساعت، این مشکل را برطرف می‌کنند. تصحیح کیستون سه بعدی توانایی تنظیم محورهای X، Y و Z تصویر پیش بینی شده را نشان می دهد.

لطفاً توجه داشته باشید که کیستونینگ در امتداد محورهای مختلف با سطوح زاویه تصحیح یا تا چه حدی که می توانید تصحیح کیستون انجام دهید متفاوت است. معمولاً 30 تا 50 درجه است.

اصلاحات کیستون شمشیرهای دولبه هستند

تصحیحات کیستون در مواقعی که واقعاً مورد نیاز است به کار می آیند. اما از آن فقط به عنوان آخرین راه حل استفاده کنید یا زمانی که نمی توانید پروژکتور را طوری تنظیم کنید که مستقیماً روی صفحه در ارتفاع مناسب قرار بگیرد. کیستونینگ بیش از حد می تواند منجر به نگرانی در مورد کیفیت تصویر شود.

تغییرات ایجاد شده برای قرار دادن تصویر در صفحه می تواند باعث ایجاد اعوجاج در تصویر شود یا فریم را در لبه ها برش دهد – صرف نظر از اینکه چرخش ها در چه سمتی از تصویر یا محورهایی انجام می شود.

کیستون کردن بیش از حد ممکن است باعث کنده شدن بیش از 1/4 تصویر شود. تصحیح کیستون همچنین می تواند خروجی نور و وضوح پیکسل پروژکتور را کاهش دهد.

چرا کیستونینگ بر وضوح تصویر تاثیر می گذارد؟

تصحیح کیستون (1D، 2D و 3D) به صورت دیجیتالی و نه نوری (این تغییر لنز است) از طریق آینه های داخلی پروژکتور (DLP) یا پانل ها (LCD) انجام می شود.

هنگامی که تصحیح کیستون بر روی یک تصویر اعمال می شود، تعداد پیکسل ها به طور موثر در محل کار به دلیل کوچک شدن، کشش، بزرگنمایی و غیره کاهش می یابد، بنابراین، وضوح کاهش می یابد.

هرچه وضوح پروژکتور بالاتر باشد، تأثیر کمتری بر وضوح تصویر دارد، زیرا پیکسل های بیشتری برای بازی وجود دارد. کیستون کردن یک تصویر 4K باعث نگرانی در مورد وضوح تصویر 1080p نمی شود.

نتیجه

از آنجایی که اصلاحات کیستون بی نقص نیستند، از آنها به مقدار کم یا فقط در صورت نیاز استفاده کنید.

پروژکتورهای قابل حمل می توانند به ویژه در کیستون بد باشند زیرا فناوری داخلی آنها ممکن است پیشرفته نباشد. برخی از دستگاه ها ممکن است از شما بخواهند که به صورت دستی از کیستون استفاده کنید، که می تواند بسیار دردسرساز باشد.

اگرچه قرار دادن پروژکتور در مرکز اتاق همیشه راحت یا امکان پذیر نیست، سعی کنید آن را تا حد امکان به نقطه میانی نزدیک کنید و اجازه دهید کیستون آن را از آنجا بردارد.

هرچه کیستون کار کمتری انجام دهد، کیفیت تصویر  کمتر کاهش می یابد و نتایج کلی بهتر می شود.

منبع: pointerclicker