مقایسه رزولوشن ویدئو پروژکتور WXGA در مقابل Full HD
مقایسه رزولوشن ویدئو پروژکتور WXGA در مقابل Full HD

مقایسه رزولوشن ویدئو پروژکتور WXGA در مقابل Full HD

در حین تحقیق در مورد پروژکتورها، ممکن است با اصطلاحاتی مانند وضوح WXGA در مقابل پروژکتور Full HD مواجه شوید و تعجب کنید که معنی آنها چیست. خوب، آنها به تعداد پیکسل پروژکتور اشاره می کنند و وضوح و نسبت تصویر دستگاه را توصیف می کنند. بهترین وضوح پروژکتورها بر توانایی گنجاندن جزئیات تصویر و کیفیت تصویر تأثیر می گذارد. برای درک این جنبه ها، باید برخی از اطلاعات اولیه در مورد پروژکتورهای دیجیتال و ویدئو پروژکتورها را بدانید تا این جنبه ها را درک کنید.

دلیل آن این است که شما می خواهید بهترین پروژکتور را برای شبیه سازی گلف، تماشای فیلم با کیفیت تئاتر و حتی برای بازی های ویدیویی یا اهداف تجاری داشته باشید. به همین دلیل است که دانستن این نوع وضوح، از جمله دانستن رزولوشن اصلی پروژکتور در مقابل وضوح پشتیبانی، مهم است. همه این عوامل مهم هستند.

نکات کلیدی:

پروژکتورهای WXGA نسبت تصویر کمی بلندتر از مدل های Full HD دارند و پیکسل های کمتری دارند.
دستگاه های فول اچ دی 1920 در 1080 پیکسل را با جزئیات بهبود یافته در مقایسه با دبلیو ایکس جی ای ارائه می دهند.
Full HD همچنان پایه ایده آل برای یک سینمای خانگی است، در حالی که WXGA اغلب در تجارت بیشتر از خانه استفاده می شود.

تفاوت بین وضوح تصویر اصلی WXGA و Full HD

یک دستگاه با رزولوشن گرافیکی گسترده (WXGA) دارای 1280 پیکسل افقی و 800 پیکسل عمودی است که به صورت 1280 در 800 نوشته شده است. این واقعیت که تعداد پیکسل های افقی بیشتر از عمودی است، صفحه نمایش را مستطیلی می کند و نسبت تصویر آن 16 واحد به 10 واحد است. از سوی دیگر، یک پروژکتور فول اچ دی دارای 1920 پیکسل افقی در 1080 پیکسل عمودی است که به آن نسبت تصویر 16:9 می دهد. به دلیل این عوامل، پروژکتورهای WXGA و فول اچ دی در تعداد جزئیات و کیفیت تصویر در کنار نسبت های تصویر متفاوت هستند.

نکته داخلی

یک پروژکتور با وضوح فول اچ دی با فرمت اکثر نمایش های تلویزیونی و فیلم های موجود امروزی مطابقت دارد.

نسبت ابعاد وضوح WXGA و Full HD

نسبت تصویر به ابعاد صفحه نمایش، مانند 16 واحد به 9 واحد یا 16:9 اشاره دارد. بسیاری از تلویزیون های مدرن دارای نسبت تصویر 16:9 هستند که باعث می شود بیشتر محتواها با این نسبت تصویر منتشر شوند. علاوه بر این، لپ‌تاپ‌ها به سمت همین نسبت تصویر برای صفحه‌نمایش خود حرکت کرده‌اند. به دلیل این واقعیت، پروژکتورهای فول اچ دی، همانطور که در مقایسه ما با پروژکتورهای Vankyo و Dr. J خواهید دید، به راحتی محتوا را با نسبت 16:9 نشان می دهند. از طرف دیگر، پروژکتورهای WXGA دارای نسبت تصویر 16:10 هستند، به این معنی که در هنگام نمایش محتوای 16:9 فضای سیاهی در بالا و پایین صفحه نمایش خواهند داشت.

برای مشاهده یک پروژکتور WXGA که برای جلسات کاری مناسب است، می توان مدل Epson EX7240 را نام برد.

جزئیات خوب برای تجربه تماشای شما

پروژکتورهای فول اچ دی در مجموع حدود 2073600 پیکسل دارند و هر پیکسل جزئیات دیگری را به نمایشگر اضافه می کند. به دلیل این تعداد پیکسل بالا، کیفیت تصویر در نمایشگرهای با وضوح بالاتر، مانند فول اچ دی یا 4K افزایش می یابد. با این حال، مدل‌های WXGA حدود 1،024،000 پیکسل دارند که کمتر از نصف پیکسل فول اچ‌دی است که در نتیجه جزئیات از بین رفته و مناطق تاریک‌تر به نظر می‌رسند. نسبت کنتراست اصلی ترین چیزی است که بر ظاهر سطوح سیاه تأثیر می گذارد، اما پیکسل ها منطقه را مشخص می کنند. اگر چه، اگر HD برای شما مشکل ساز نیست، می توانید Optoma EH415ST را بررسی کنید.

در دسترس بودن WXGA و Full HD

پروژکتورهای فول اچ دی را می توان به راحتی برای علاقه مندان به سینمای خانگی پیدا کرد زیرا استاندارد فعلی دستگاه است. تنها رزولوشن بالاتر موجود 4K است، اگرچه برخی از برندها در حال تلاش برای مدل‌های 8K هستند. در همین حال، پروژکتورهای WXGA قابلیت‌های یک پروژکتور XGA را گسترش داده و به دستگاه‌های معمولی مبتدی تبدیل شده‌اند. بسیاری از برندها طیف گسترده‌ای از دستگاه‌های فول اچ‌دی را ارائه می‌کنند، در حالی که همان برندها تنها چند دستگاه WXGA را ارائه می‌کنند. علاوه بر این، WXGA عمدتاً برای مشاغل استفاده می شود.

دیگر رزولوشن های رایج برای پروژکتورها

پروژکتور SVGA دارای وضوح 800x600p با تصویر مربعی 4:3 است.
وضوح XGA، آرایه گرافیکی توسعه یافته، استاندارد SVGA را بهبود می بخشد و نسبت 4:3 را حفظ می کند. دارای 1024x768p است.
WUXGA یا آرایه گرافیکی فوق گسترده با صفحه عریض، وضوح WXGA را با همان نسبت و 1920x1200p گسترش می دهد.
دستگاه های 4K تقریباً 4000 پیکسل را در امتداد محور افقی در قالب 3840 در 2160 پیکسل با نسبت تصویر 16:9 ارائه می دهند.

 

هشدار

یافتن پروژکتور WXGA دشوارتر است، اما آنها معمولاً در بخش تجاری وب سایت یک برند فهرست می شوند.

سوالات متداول

چرا وضوح تصویر در ویدئو پروژکتورها اهمیت دارد؟

رزولوشن بر کیفیت تصویر، نسبت ابعاد و جزئیات تصویر تأثیر می گذارد و رزولوشن بالاتر بهتر است.

نسبت پرتاب چیست؟

نسبت پرتاب نشان می دهد که یک تصویر از فواصل مختلف چقدر بزرگ خواهد بود، و یک پروژکتور فقط می تواند تصویر را در یک طول مشخص پرتاب کند.

آیا باید به نسبت کنتراست اهمیت بدهم؟

نسبت کنتراست تفاوت بین عمیق‌ترین سیاه‌ها و روشن‌ترین رنگ‌های سفید را توصیف می‌کند، بنابراین نسبت کنتراست برای رنگ‌های یک پروژکتور مهم است.

آمار: WXGA نسخه عریض XGA است که همان وضوح عمودی را ارائه می‌کند اما وضوح افقی 20 درصد بیشتری را ارائه می‌کند.

منبع: gadgetreview.com