مقایسه تلویزیون در برابر ویدئو پروژکتور
projector vs tv

مقایسه تلویزیون در برابر ویدئو پروژکتور

تلویزیون یا پروژکتور؟ بسیاری از ما احتمالاً یک تلویزیون در اتاق نشیمن خود نصب کرده ایم، اما زمانی که زمان ارتقاء آن فرا می رسد، خرید تلویزیون دیگر تنها گزینه نیست. حتی وقتی تلویزیون‌های مقرون‌به‌صرفه و با صفحه‌نمایش بزرگ زیاد می‌شوند، هنوز یک جایگزین مناسب و رقابتی با بهترین پروژکتورهای امروزی وجود دارد.

Projector vs TV

در حالی که نتیجه نهایی تلویزیون و پروژکتور یکسان است، تنظیمات، فناوری ها و مزایای هر یک کاملاً متفاوت است. بنابراین، قبل از سرمایه‌گذاری در سیستم سینمای خانگی بعدی، بیایید با تفاوت تلویزیون‌ها و پروژکتورها بیشتر آشنا شویم.

اندازه و قیمت صفحه نمایش

تلویزیون ها قیمت های بالایی دارند، اما تلویزیون های بزرگ قیمت بیشتری دارند
بر خلاف تلویزیون ها، اندازه تصویر پروژکتور انعطاف پذیر است
شما می توانید از یک پروژکتور کوچک یک صفحه نمایش بزرگ بگیرید اما از یک تلویزیون کوچک نه
دلیل خوبی وجود دارد که سینماها از پروژکتور استفاده می کنند. وقتی نوبت به ایجاد یک تصویر عظیم می‌رسد، صفحه‌های تلویزیون با هم رقابت نمی‌کنند. برای اکثر مصرف‌کنندگان، تلویزیون‌های 75 اینچی تقریباً به اندازه‌ای که می‌توان به‌طور منطقی قابل خرید هستند، خواهد بود، و حتی در این صورت در مقایسه با یک نسخه متوسط 55 اینچی از همان مدل، قیمت بسیار بالایی دارد.

هنگامی که یک تلویزیون دریافت می کنید، تا زمانی که آن را تعویض نکنید، به اندازه آن نیز متعهد هستید. صفحه نمایش شما هرگز بزرگتر یا کوچکتر نمی شود. اگر در حالی که در یک آپارتمان استودیویی کوچک زندگی می کنید با یک تلویزیون 40 اینچی شروع کنید و سپس به مکان بزرگتری بروید، تلویزیون شما برای پر کردن فضای اضافی بزرگ نخواهد کرد.

در همین حال، اندازه تصویر پروژکتور می‌تواند بسیار انعطاف‌پذیر باشد (البته این تا حدودی به نوع پروژکتور بستگی دارد). یک روز ممکن است پروژکتور را طوری تنظیم کنید که یک تصویر فشرده 30 اینچی داشته باشد و سپس، در همان روز، می توانید آن را طوری تنظیم کنید که کناره یک ساختمان را با یک تصویر 300 اینچی بپوشاند. با این حال، این بیشتر در مورد پروژکتورهای میان رده و رده بالا صادق است، زیرا تصاویر بزرگتر برای قابل مشاهده بودن نیاز به منبع نمایش بسیار روشن تری دارند.

مزیت اندازه صفحه نمایش پروژکتور چیزی نیست که به راحتی توسط تلویزیون ها به زودی برطرف شود، حتی با ظهور نمایشگرهای Micro LED ماژولار، حداقل برای مصرف کنندگان. اما، تنظیمات شما نقش مهمی در اندازه تصویری که انتخاب می‌کنید بازی می‌کند، بنابراین در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

تلویزیون در مقابل پروژکتور: راه اندازی اتاق

راه اندازی تلویزیون ها ساده است
تلویزیون ها ردپایی دائمی در خانه شما دارند
پروژکتورها انعطاف پذیرتر و قابل حمل تر هستند
ظرافت در سادگی وجود دارد و راه اندازی تلویزیون ساده شما بسیار ساده تر از اکثر پروژکتورها خواهد بود. هنگامی که تلویزیون خود را انتخاب کردید و دانستید که چقدر فضای لازم برای آن دارید، می توانید آن را درست در آن فضا قرار دهید، وصل کنید و کم و بیش کارتان تمام شده است. از آنجایی که اندازه آن تلویزیون تغییر نمی کند، لازم نیست نگران ردپای تنظیم شده در فضای زندگی خود و نحوه قرار دادن آن باشید.

اگر می خواهید بلندگوها یا نوار صدا را سیم کشی کنید، به اندازه کافی ساده است که تلویزیون خود را به عنوان هاب آنها و شاید یک گیرنده AV در زیر آن تنظیم کنید. جدای از بلندگوهای ماهواره‌ای صدای فراگیر، بیشتر تنظیمات می‌توانند در یک نقطه کنار هم قرار گیرند و می‌توانید تمام سیم‌ها را به سادگی در پایه تلویزیون (یا یک راه‌حل کابل‌کشی مانند Samsung One Connect Box) پنهان کنید.

با این حال، هنگامی که تلویزیون خود را راه اندازی کردید، تغییر همه چیز می تواند کار قابل توجهی باشد. باید اثاثیه را جابجا کنید، کابل کشی را عوض کنید، و اگر بخواهید در پشت تلویزیون قرار بگیرد، ممکن است لازم باشد  دیواری را حذف کنید. و البته، همیشه باید مطمئن شوید که مکان جدید فضایی برای صفحه تلویزیون دارد.

در اصل: تلویزیون شما چه در حال تماشای آن باشید چه نباشید، حضور دائمی در فضای شما خواهد داشت. استثنا این است که تلویزیونی به اندازه کافی کوچک داشته باشید که در کابینت جا شود، در این صورت حداقل می تواند در زمان های خاصی پنهان شود.

راه اندازی برای اکثر پروژکتورها عمدتاً به دلیل انعطاف پذیری در استفاده و قرارگیری پیچیده تر خواهد بود. شما تقریباً می توانید پروژکتور خود را در هر جایی که می خواهید قرار دهید، اما در این فرآیند با تنظیمات خود شطرنج سه بعدی بازی می کنید. برای ابتدایی ترین تنظیمات، احتمالاً باید فضایی برای تصویر نمایش داده شده داشته باشید، دقیقاً مانند فضایی که برای تلویزیون نیاز دارید، اما این فضا فقط باید خالی باشد، زیرا در واقع پروژکتور را قرار نمی دهید. به فضایی برای پروژکتور در جایی روبروی دیوار خالی نیاز دارید (مگر اینکه یک پروژکتور شورت ترو (پرتاب کوتاه) باشد که درست در مقابل دیواری که روی آن پرتاب می شود قرار می گیرد).

این می تواند به معنای نصب پروژکتور روی میز قهوه خوری، قفسه یا فقط روی سه پایه باشد. شما حتی می توانید آن را روی زمین قرار دهید و روی سقف قرار دهید.

پس چه چیزی در مورد آن پیچیده است؟

خوب، جایی که پروژکتور را قرار می دهید به طور چشمگیری بر اندازه و شکل تصویر تأثیر می گذارد. هر چه یک پروژکتور از یک صفحه دورتر باشد، تصویر بزرگتر خواهد بود. اگر تصویر خیلی دور از دیوار یا صفحه نمایش روشن باشد، ممکن است برای فضای شما خیلی بزرگ باشد. و اگر نتوانید پروژکتور را مستقیماً به سمت دیوار نشانه بگیرید، می تواند تصویر را مخدوش کند. ویژگی هایی برای اصلاح این موارد وجود دارد، مانند کنترل کیستون، زوم، و تغییر لنز، اما این ویژگی ها در همه پروژکتورها در دسترس نیستند و انعطاف پذیری آنها محدود است.

آنچه پروژکتور شما به آن اشاره می کند نیز یکی از عناصر راه اندازی است. اگر دیواری صاف و با رنگ روشن دارید، ممکن است به سادگی از آن به عنوان صفحه نمایش پروژکتور خود استفاده کنید. برای یک تصویر با کیفیت بالاتر، ممکن است صفحه نمایش ترجیح داده شود، اما سپس راه اندازی پروژکتور شما شروع به اشغال فضای بیشتری به صورت نیمه دائمی می کند.

مگر اینکه پروژکتور شما با باتری کار کند و بلندگوهای داخلی خود را داشته باشد، همچنین باید راهی برای تغذیه آن و اتصال خروجی صدا پیدا کنید. بسته به محل نصب پروژکتور شما، این می تواند به معنای عبور کابل های طولانی در اطراف اتاق نشیمن شما باشد. همچنین اگر کنسول‌های بازی، پخش‌کننده‌های رسانه و مواردی از این قبیل بخشی از راه‌اندازی شما هستند، باید محل قرارگیری آن‌ها را نیز در نظر بگیرید. در حالی که کاملاً امکان پذیر است که یک پروژکتور به اندازه یک چیدمان تلویزیون مرتب باشد، اما تنظیم مجدد آن را نیز دشوار می کند.

خود پروژکتور تقریباً همیشه راحت تر به جای یک تلویزیون بزرگ جابجا می شود. بسیاری از پروژکتورهای توانمند به اندازه کافی کوچک هستند که در کوله پشتی قرار می گیرند، اما می توانند یک صفحه نمایش 100 اینچی ایجاد کنند. و برخی در واقع با باتری کار می کنند و بلندگوهای داخلی دارند، به این معنی که شما در واقع می توانید یک سینمای قابل حمل را به هر کجا که می روید حمل کنید.

کیفیت تصویر

کیفیت تصویر تلویزیون به راحتی کنترل می شود
ویژگی های پیشرفته در تلویزیون ها مقرون به صرفه تر هستند
کیفیت تصویر پروژکتور به تنظیمات بستگی دارد

چه یک تلویزیون یا یک پروژکتور تهیه کنید، کیفیت تصویری که دریافت می کنید تا حد زیادی به چیزی که می خرید کاهش می یابد. تفاوت این است که کیفیت تصویر تلویزیون شما تقریباً تحت تأثیر نحوه تنظیم آن قرار نمی گیرد.

در حال حاضر، تقریباً هر تلویزیون هوشمندی که بخرید، تصویر 4K و احتمالاً HDR را در بالای آن ارائه می دهد. حتی مدل های مقرون به صرفه نیز این ویژگی ها را ارائه می دهند. خوب بودن آن تصویر به کیفیت تلویزیونی که می‌خرید بستگی دارد، اما می‌توانید مطمئن باشید که تصویری را که برای آن هزینه می‌کنید دریافت می‌کنید.

در این میان کیفیت تصویری که از پروژکتور دریافت می کنید داستان دیگری است. برای یک چیز، پروژکتورهای 4K هنوز کمیاب هستند، و حتی پروژکتورهای 1080p مقرون به صرفه نیز با بودجه کم پیدا می شوند. (نکته جانبی: بسیاری از پروژکتورها وضوح خود را با تبلیغ رزولوشن “پشتیبانی شده” که بسیار بالاتر از وضوح “بومی” واقعی آنها است، پنهان می کنند، بنابراین همیشه قبل از خرید پروژکتور به این زبان توجه داشته باشید).

اگرچه وضوح یک جنبه کلیدی از وضوح تصویر است، جنبه دیگر اندازه تصویر است. از آنجایی که این پروژکتور متغیر است، تنظیمات شما در واقع وضوح تصویر شما را تغییر می‌دهد (مخصوصاً اگر فراموش کرده باشید فوکوس را تنظیم کنید). و این تنها یکی از چیزهایی است که راه اندازی شما بر آن تأثیر می گذارد. اگر پروژکتور شما یک تصویر بزرگتر ایجاد کند، وضوح تصویر کاهش می یابد و همچنین روشنایی تصویر کاهش می یابد. استفاده از تصحیح کیستون نیز می تواند بر کیفیت قسمت هایی از تصویر تاثیر بگذارد.

آنچه شما به آن ارائه می کنید نیز نقش مهمی ایفا می کند. اگر از صفحه نمایش استفاده نکنید، رنگ دیوار شما با رنگ هایی که در تصویر پیش بینی شده خود می بینید، بازی می کند. اگر هر گونه بافت یا عدم یکنواختی در سطح پروژکتور شما وجود داشته باشد، بر روی تصویر نهایی تأثیر می گذارد. نورپردازی محیط نیز تاثیر زیادی خواهد داشت. بنابراین، حتی اگر یک پروژکتور 4K خریداری کرده باشید که می تواند 1000 لومن داشته باشد، ممکن است مجبور شوید تنظیمات خود را بهینه کنید تا در واقع تصویری قابل مقایسه با تلویزیونی داشته باشید که به نظر می رسد مشخصات مشابهی دارد.

نتیجه گیری

هنگام تصمیم گیری بین تلویزیون و پروژکتور باید به چیزهای زیادی فکر کرد و این راهنما جامع نیست. برای دریافت دستگاهی با آخرین ویژگی‌ها، احتمالاً مجبور خواهید بود به سراغ تلویزیون بروید. پروژکتورهای بیشتری به وضوح HDR و 4K می‌رسند، اما به اندازه تلویزیون‌هایی که این ویژگی‌ها را ارائه می‌دهند، در همه جا حاضر نیستند.

بازی همچنین قلمرو تلویزیون است، زیرا حتی برخی از سریع‌ترین پروژکتورها فقط می‌توانند تاخیر ورودی دو رقمی ارائه دهند، با BenQ X1300i یکی از سریع‌ترین و تنها 8 میلی‌ثانیه است.

همچنین باید به نوع پروژکتوری که می گیرید توجه کنید. اگرچه بسیاری از پروژکتورها در حال حاضر از منابع نور LED برای ارائه طول عمر زیاد استفاده می کنند، برخی هنوز از لامپ های ویژه (خوانده شده، گران قیمت) استفاده می کنند که فقط می توانند چند هزار ساعت قبل از سوختن و نیاز به تعویض دوام داشته باشند.

بنابراین، برای اکثر افراد، یک تلویزیون این کار را انجام می دهد. گزینه‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند کیفیتی استثنایی را حتی با قیمت پایین ارائه دهند و سادگی راه‌اندازی آن‌ها، آنها را قابل دسترس‌تر می‌کند. ممکن است آن‌قدرها انعطاف‌پذیر نباشند، اما چند نفر از ما حتی اگر بتوانیم تلویزیون خود را از اتاقی به اتاق دیگر منتقل می‌کنیم؟

در این میان پروژکتورها جایگزین ویژه ای را ارائه می دهند. آنها می توانند تصاویر عظیمی ارائه دهند در حالی که قابل حمل تر از تلویزیون ها هستند. آنها برای راه اندازی و گرفتن یک تصویر استثنایی به کمی کار بیشتر نیاز دارند، اما اگر برای داشتن یک تصویر عالی علاقه مند نیستید، می توانید کارهای شگفت انگیزی را حتی با پروژکتورهای مقرون به صرفه انجام دهید.

منبع: Mark Knapp