مقایسه ویدئو پروژکتور اولترا شورت ترو با تلویزیون
مقایسه ویدئو پروژکتور پرتاب فوق العاده کوتاه با تلویزیون

مقایسه ویدئو پروژکتور اولترا شورت ترو با تلویزیون

ویدئو پروژکتور اولترا شورت ترو (UST) اغلب به عنوان جایگزین تلویزیون به بازار عرضه می شوند، زیرا می توانند تصویری عظیم را از فاصله بسیار کوتاه ارائه دهند و فضای کمتری از هر تلویزیونی می گیرند. سخت است که با این ایده که یک تلویزیون صفحه بزرگ سنگین را با یک جعبه کوچک عوض کنید و همچنان یک تصویر 100 اینچی داشته باشید. اما حقیقت این است که این مدلها در حال حاضر گران هستند. پس از آزمایش چهار پروژکتور UST با قیمت‌ها و سطوح عملکرد متفاوت، به این نتیجه رسیدیم که اکثریت مردم بهتر است یک تلویزیون بزرگ یا یک پروژکتور سنتی تهیه کنند.

اگر حاضر نیستید حرف ما را قبول کنید، بیایید به این دسته از پروژکتورها که به طور فزاینده ای محبوب هستند، عمیق تر بپردازیم و چالش های راه اندازی و استفاده ای که ممکن است با آن مواجه شوید، و همچنین نوع عملکردی که می توانید از برخی از برترین های UST انتظار داشته باشید را بررسی کنیم.

پروژکتور بسیار کوتاه پرتاب یا اولترا شورت ترو چیست؟

با استفاده از لنزها و آینه‌های ویژه، یک پروژکتور بسیار کوتاه می‌تواند تصویر بسیار بزرگی را روی صفحه یا دیوار از فاصله بسیار کوتاهی ایجاد کند، بنابراین در اتاق‌هایی قرار می‌گیرد که پروژکتور سنتی نمی‌تواند. اکثر پروژکتورها به ازای هر اینچ اندازه صفحه نمایش مورب، تقریباً به فاصله 1 اینچ از دیوار نیاز دارند. برای یک تصویر 100 اینچی، حداقل 8 تا 10 فوت بین صفحه نمایش و پروژکتور نیاز دارید. پروژکتورهای UST می توانند تصویری با اندازه یکسان و فقط یک فوت یا بیشتر از صفحه نمایش ایجاد کنند. آنها به گونه ای طراحی شده اند که روی یک میز یا قفسه درست نزدیک دیوار قرار می گیرند، بنابراین لازم نیست آنها را روی سقف نصب کنید یا یک مکان مناسب در پشت مبل خود پیدا کنید.

پروژکتورهای UST یک نسخه افراطی از پروژکتورهای پرتاب کوتاه هستند. پروژکتورهای پرتاب کوتاه سنتی مانند آنچه که در راهنمای پروژکتورهای ارزان قیمت خود توصیه می کنیم، اغلب شبیه نسخه های لنز بزرگ پروژکتورهای بدون پرتاب کوتاه خود هستند و به گونه ای طراحی شده اند که فضای بین پروژکتورهای UST و سنتی را متناسب کنند. اگر یک پروژکتور سنتی را در پشت یک اتاق و یک پروژکتور UST را در جلو در کنار صفحه تصور کنید، یک پروژکتور پرتاب کوتاه در نیمه راه بین آنها قرار دارد. فاصله دقیق متفاوت است، اما به طور کلی یک مدل پرتاب کوتاه برای قرار دادن روی میز قهوه بین مبل و دیوار یا صفحه نمایش طراحی شده است.

پروژکتورهای مقرون به صرفه تر 1080p UST، مانند Optoma GT5600، از فناوری پروژکتور DLP و یک لامپ سنتی برای ایجاد تصویر استفاده می کنند، در حالی که مدل های گران تر و سازگار با 4K، مانند Epson LS500 یا Sony VPL-VZ1000ES، از LCD یا لامپ استفاده می کنند. فناوری LCoS و لیزر به عنوان منبع نور. شرکت‌هایی مانند اپسون و هایسنس نیز بسته‌های کاملی را ارائه می‌دهند که پروژکتورهای UST خود را با صفحه‌های ردکننده نور محیطی (ALR) که معمولاً در اندازه‌های ۱۰۰ یا ۱۲۰ اینچی هستند، جفت می‌کنند.

برخی از مدل‌های UST، مانند LG HU85LA، حتی مانند تلویزیون هوشمند دارای تیونر تلویزیون یکپارچه و پلتفرم استریم هستند، بنابراین نیازی به اتصال منبع جداگانه ندارید. و تقریباً همه آنها بلندگوهای داخلی دارند، بنابراین نیازی به اتصال یک سیستم صوتی خارجی نیز ندارید.

اگر می‌خواهید از پروژکتور UST استفاده کنید، ملاحظات تنظیم کنید

 

در حالی که به نظر می رسد راه اندازی و استفاده از پروژکتورهای UST نسبت به پروژکتورهای سنتی آسان تر باشد، اما حقیقت کمی پیچیده تر است. آنها ساده تر هستند، اما دقیقا آسان نیستند.

قرار دادن بسیار مهم  است. هر پروژکتور UST دارای فواصل مکانی دقیقی است که نمی توانید حتی اندکی آنها را تغییر دهید، بنابراین ضروری است که راهنمای مالک را از وب سایت سازنده دانلود کنید تا ابعاد نصب را تأیید کنید. مثلاً برای ایجاد یک تصویر 100 اینچی، پروژکتور باید فاصله دقیقی از دیوار یا صفحه نمایش و زیر ارتفاع پایین صفحه داشته باشد. پایین تصویر بیش از یک فوت بالاتر از بالای پایه قرار دارد و بالای یک تصویر 100 اینچی قطری تقریباً 64 اینچ بالاتر از آن خواهد بود. بسته به ارتفاع پایه تلویزیون، قسمت بالای تصویر ممکن است به معنای واقعی کلمه روی سقف باشد. شما نمی توانید این را بدون کاهش کیفیت تصویر تنظیم کنید.

فراتر از این سوال که آیا تصویر روی دیوار یا صفحه نمایش شما قرار می گیرد، این سوال در مورد ارتفاع تصویر نیز وجود دارد: آیا مرکز صفحه در حال حاضر آنقدر بلند است که باید به تصویر نگاه کنید؟ این می تواند به همان اندازه بد باشد که تلویزیون خود را بیش از حد بالا نصب کنید، به طور بالقوه باعث کشیدگی گردن و به طور کلی تماشای ناراحت کننده شود، شبیه به نشستن در ردیف جلوی یک سینما.

اگر از ابتدا شروع می کنید، نصب ممکن است کمی ساده تر باشد، زیرا می توانید پایه ای با ارتفاع لازم بخرید یا بسازید. همانطور که ممکن است تصور کنید، این ارتفاع باید نسبتاً کم باشد. در بیشتر اتاق‌ها و پروژکتورها، ما کمتر از 2 فوت از زمین فاصله داریم. اگر بچه های کوچکی دارید، این می تواند به دلایل مختلفی مشکل ساز باشد. اولین مورد این است که لنز UST در بالای پروژکتور قرار دارد و عملاً به دنبال اثر انگشت یا ریختن چیزیآسیب می بیند. به علاوه، بسیاری از پروژکتورهای UST از منابع نور لیزر استفاده می کنند، زیرا این فناوری بسیار روشن است و به پروژکتور کمک می کند تا تصاویر پر جنب و جوش ایجاد کند. با این حال، برای چشمان شما بد است که مستقیماً به هر لیزری نگاه کند (نور منعکس شده از صفحه نمایش خوب است). به این ترتیب، پروژکتورها دارای سنسورهایی هستند که نزدیک بودن شما را تشخیص می دهند و لیزر را خاموش می کنند. هرکسی که در این نزدیکی پرسه می‌زند، تصویر را قطع می‌کند، و افراد کوچک ممکن است بتوانند به اندازه کافی نزدیک شوند و در زاویه‌ای قرار بگیرند تا کلیدوسکوپ روشن رنگ‌ها را ببینند .

یکی دیگر از ملاحظات راه اندازی این است که حتی ناهماهنگی جزئی هر یک از گوشه های پروژکتور می تواند منجر به مشکلات کلیدی بسیار قابل توجه شود، به این معنی که پروژکتورهای UST به شدت مستعد تولید تصاویر ذوزنقه ای هستند. اکثر پروژکتورهای UST دارای دو یا چند پایه قابل تنظیم هستند تا به شما کمک کنند شاسی را با دیوار هماهنگ کنید، اما تنظیمات دستی لنز آنها (مانند تغییر لنز و زوم) بسیار کمتر از بسیاری از پروژکتورهای سنتی با قیمت مشابه است. اکثر آنها دارای تنظیم الکترونیکی کیستون هستند که به صورت دیجیتالی تصویر را برای اصلاح شکل تغییر می دهد، اما این باعث کاهش تعداد پیکسل های استفاده شده برای ایجاد تصویر و در نتیجه کاهش وضوح تصویر می شود. مایه شرمساری است که برای رزولوشن 4K هزینه بیشتری بپردازید، اما برای تنظیم درست تصویر، مزایای آن را از دست می دهید.

در نهایت، برای دریافت بهترین عملکرد از یک پروژکتور UST، باید یک پرده نمایش روی دیوار خود نصب کنید . استفاده از پرده نمایش‌های جمع‌شونده، قابل حمل و موقت به دلیل شرایط سختی که در حال حاضر توضیح دادیم، ایده‌آل نیست. این کار نصب را فراتر از یک «تعویض آسان تلویزیون» می برد، به خصوص اگر دلیل اصلی که شما یک پروژکتور UST را در نظر می گیرید این باشد که نمی خواهید سوراخ هایی برای نصب یک پروژکتور سنتی روی سقف خود ایجاد کنید.

انتخاب پرده نمایش مناسب بسیار مهم است

برای استفاده حداکثری از هر پروژکتوری، به پرده نمایش نیاز دارید. شاید این موضوع در مورد پروژکتورهای UST مهم تر باشد، زیرا بدیهی است که شرکت ها از مردم انتظار دارند با چراغ روشن از آنها استفاده کنند. هدف از هر صفحه نمایش فراهم کردن یک سطح صاف و یکنواخت برای انعکاس نور یک پروژکتور است. بیشتر صفحه‌نمایش‌ها با موادی پوشیده شده‌اند که می‌توانند بیشتر این نور را به جایی که نشسته‌اید متمرکز کنند، و در نتیجه تصویری حتی روشن‌تر از هر سطحی دیگری ایجاد می‌کند. تشخیص بهترین پرده نمایش با پروژکتور UST فراتر از محدوده این راهنما است، زیرا ده ها نوع وجود دارد. اما ما یک پرده نمایش ALR را آزمایش کردیم، که به طور خاص برای استفاده در یک اتاق روشن تر در نظر گرفته شده است. نتایج جالب و تا حد زیادی مثبت بود.

یک پرده ALR برای تمرکز نوری که از پروژکتور به سمت شما می آید طراحی شده است در حالی که به طور همزمان تمام نورهای دیگر را از شما جذب یا منعکس می کند. از زوایای خاصی، این صفحه‌ها زمانی که تصویری روی آن‌ها نمایش داده نمی‌شود، تقریباً سیاه به نظر می‌رسند.

ما یک پرده نمایش ALR و یک صفحه نمایش معمولی سفید مات را در کنار هم با چراغ های روشن و خاموش آزمایش کردیم و نسبت کنتراست نسبت به قبلی بهبود قابل توجهی داشتیم. در مواردی که تصویر در پرده نمایش سنتی بسیار شسته به نظر می رسید، با پرده ALR کاملاً قابل تماشا بود. بنابراین اگر یک پروژکتور UST را در نظر می گیرید، باید کاملاً یک پرده نمایش ALR را در نظر بگیرید تا “شبیه تلویزیون” را تجربه کنید.

همانطور که گفته شد، هیچ پروژکتور یا صفحه نمایشی با چراغ های روشن به اندازه چراغ های خاموش به نظر نمی رسد. پروژکتورهای UST و صفحه‌نمایش‌های ALR جادویی نیستند. آنها در مقایسه با پروژکتورهای سنتی فقط در شرایط روشن کمی بهتر عمل می‌کنند.

همچنین مهم است که به خاطر داشته باشید که به طور کلی، مزایای استفاده از صفحه نمایش ALR برای پروژکتورهای سنتی نیز صدق می کند.

پروژکتورهای UST چقدر خوب عمل می کنند؟

Vava VA-LT002 کم‌هزینه‌ترین پروژکتور UST بود که آزمایش کردیم، اما کم‌رنگ‌ترین پروژکتور بود. عکس: مایکل مورتاگ

ما چهار پروژکتور UST را آزمایش کردیم تا ایده ای از عملکرد در طیف وسیعی از قیمت ها بدست آوریم. دو پیشنهاد ما برای تصویر بزرگ عبارتند از: 1) اگر می خواهید پرنورترین پروژکتور UST واقعاً با یک تلویزیون صفحه بزرگ رقابت کند، آماده باشید که هزینه بیشتری بپردازید. و 2) به دلیل تمام اپتیک های اضافی مورد نیاز برای نمایش یک تصویر عظیم تقریباً عمودی، نسبت کنتراست این پروژکتورها در مقایسه با پروژکتورهای سنتی تاثیرگذار است.

همه مدل‌هایی که ما آزمایش کردیم پروژکتورهایی با قابلیت HDR هستند که از سیگنال 4K پشتیبانی می‌کنند و از منبع نور لیزری استفاده می‌کنند و امکان روشن/خاموش کردن سریع‌تر عملکردها و رفع نیاز به خرید لامپ‌های جایگزین برای لامپ پروژکتور را فراهم می‌کنند. همه آنها شامل خدمات پخش جریانی تلویزیون داخلی هستند، و مدل Hisense حتی یک تیونر تلویزیونی برای دریافت سیگنال های آنتن دارد (شامل نمی شود). برخی دارای صفحه نمایش هستند و همه دارای بلندگوهای داخلی هستند. در آزمایش ما متوجه شدیم که صدای بلندگوها کمی بهتر از آنچه که معمولاً از بلندگوهای پروژکتور دریافت می‌کنید، به دلیل اندازه‌های بزرگتر کابینت این مدل‌های UST است. اما انتظار معجزه نداشته باشید. مانند اکثر تلویزیون ها، بهتر است پروژکتور را با ساندبار یا بلندگوهای خارجی جفت کنید. برای این منظور، همه مدل‌هایی که ما آزمایش کردیم، HDMI-ARC، به علاوه ترکیبی از خروجی صوتی آنالوگ، دیجیتال و بلوتوث را ارائه می‌کنند.

Vava VA-LT002: پروژکتور VA-LT002 DLP واوا با قیمت 2800 دلار، یکی از پرهزینه‌ترین پروژکتورهای لیزری 4K UST در حال حاضر موجود است، اما برای رسیدن به این قیمت پایین‌تر، خروجی نور را قربانی می‌کند. دارای خروجی نور 1800 لومن است که تقریباً نصف روشنایی سایر پروژکتورهایی است که ما آزمایش کردیم. در نتیجه، واوا به طور نسبی فاقد پانچ کلی است. شما نمی توانید گزینه کنتراست پویا را خاموش کنید، که باعث کاهش روشنایی لیزر با تصاویر تیره تر می شود. این به قدری سریع اتفاق می افتد که قابل اعتراض نیست، اما نشان دهنده این واقعیت است که Vava در کل تنظیمات تصویر کمتری نسبت به سایر پروژکتورهایی که ما امتحان کردیم دارد. از نظر ذهنی، کنتراست تصویر آن چندان متفاوت به نظر نمی رسد، بنابراین در کل کیفیت تصویر بد نیست. اما نقطه اوج آن قطعا هزینه کمتر آن است. VA-LT002 با پرده نمایش همراه نیست، اما در غیر این صورت کاملاً مجهز است، با سه درگاه HDMI (یکی با ARC)، سیستم عامل Android 7.1، خروجی های صوتی آنالوگ و دیجیتال و بلوتوث.

BenQ V7050i: از بین پروژکتورهای UST که بررسی کردیم، BenQ V7050i با قیمت 3300 دلاری یکی از طراحی های هوشمندانه تر را داشت. دارای ابزارهای اندازه گیری جمع شونده است که به شما کمک می کند پروژکتور را در فاصله صحیح از دیوار یا صفحه نمایش قرار دهید، و پانل موتوری بالا برای نمایان شدن لنز باز می شود، مانند سقف یک استادیوم ورزشی شیک. این پروژکتور 4K DLP دارای خروجی نوری 2500 لومن است. از نظر عملکرد، در آزمایش ما روشن تر از Vava، تقریباً به روشنایی Hisense L9G و کمی روشن تر از Epson LS500 بود. V7050i بهترین نسبت کنتراست بومی را در این دسته داشت، بنابراین تصویر آن کمی عمق بیشتر و رنگ مشکی عمیق‌تری داشت. اگرچه کنتراست آن به خوبی پروژکتور ارزان‌تر و استاندارد HT2050A خود بنکیو نبود. با این حال، در مورد پروژکتورهای UST، V7050i یک عملکرد خوب با قیمت نسبتا مناسب است. در حالی که پرده نمایش ندارد، دارای آداپتور Android TV، دو خروجی HDMI (یکی با ARC) و یک خروجی صدای دیجیتال است.

Hisense L9G: یک پروژکتور DLP منحنی با رزولوشن 3000 لومن، Hisense L9G یکی از گزینه‌های ساکت‌تر UST است که ما به آن نگاه کردیم. L9G بهترین و دقیق ترین رنگ را در این دسته داشت. به طور کلی تصویر با جزئیات است. من متوجه لکه‌های خفیفی شدم، یک عارضه جانبی که گاهی اوقات با پرتاب لیزری دیده می‌شود که مانند یک بافت درخشان تا رنگ‌های روشن به نظر می‌رسد. این یک معامله شکن نیست و فقط از فاصله کاناپه به سختی قابل مشاهده است. با این حال، این می تواند توسط بافت صفحه نمایش ALR تشدید شود. L9G فقط کمی روشن تر از BenQ بود، اما نسبت کنتراست پایین تری دارد که تقریباً مشابه اپسون LS500 است. هنگامی که تصویر را در کنار هم مشاهده کنید، نسبت به بنکیو بهتر به نظر می رسد، اما به روشنی تصویر اپسون نیست، اگرچه در هر دو مورد نسبتاً نزدیک است. نقطه قوت اصلی L9G بازتولید رنگ عالی آن است که به آن اجازه می دهد تصویری بسیار جذاب ایجاد کند. به طور کلی خوب به نظر می رسد، اما بسیار گران است: از زمان نوشتن این مقاله، L9G با صفحه نمایش 100 اینچی ALR با قیمت حدود 4300 دلار یا صفحه نمایش 120 اینچی ALR با قیمت حدود 4600 دلار در دسترس است. سیستم عامل Android TV را اجرا می کند، دارای سه ورودی HDMI (یکی با eARC) است و از خروجی صوتی آنالوگ، دیجیتال و بلوتوث پشتیبانی می کند.

Epson LS500

Epson LS500 یکی از گران‌ترین پروژکتورهای UST است که ما آزمایش کردیم، اما همچنین یکی از درخشان‌ترین آنهاست.  Photo: Michael Murtaugh

اپسون LS500: یکی از گران‌ترین سیستم‌های پروژکتور UST، LS500 را می‌توان با صفحه‌نمایش 100 یا 120 اینچی با قیمت 5000 دلار یا 6000 دلار خریداری کرد. این پرنورترین پروژکتوری بود که آزمایش کردیم، با خروجی نور ادعایی 4000 لومن. مانند اکثر پروژکتورهای اپسون، از سه تراشه LCD برای ایجاد تصویر خود استفاده می کند. برخلاف طرح‌های تک جعبه‌ای شیک اکثر پروژکتورهای UST، LS500 یک کلاه کوچک در بالای صفحه دارد که لنز زاویه باز را نگه می‌دارد. از نظر عملکرد، LS500 شبیه به سایر پروژکتورهای اخیر اپسون است که من آزمایش کرده ام در توانایی آن برای ارائه یک تصویر فوق العاده روشن و رنگارنگ. اما نسبت کنتراست بسیار کمتر از آن چیزی است که من در پروژکتورهای سنتی اپسون اندازه گیری کرده ام. به عنوان مثال، من اخیراً سینمای خانگی اپسون LS11000 را برای CNET بررسی کردم که از منبع نور لیزری نیز استفاده می کند. در حالی که LS500 کمی روشن تر است، کمتر از نصف نسبت کنتراست دارد. مقداری پاشش نوری در پایین تصویر از لنز وجود دارد، اما این امر در پروژکتورهای UST رایج است. در حالت روشنایی کامل، مانند اکثر رقبای آن، نسبتاً پر سر و صدا است. به طور کلی، کیفیت تصویر برای پروژکتورهای UST خوب است، اما بزرگترین نقطه قوت LS500 خروجی نور استثنایی آن است. این دستگاه روی Android TV از طریق یک دانگل همراه اجرا می شود، دارای سه ورودی HDMI (یکی با ARC) و دارای خروجی صدای آنالوگ است.

اپسون همچنین مدل ارزان‌تر LS300 را به فروش می‌رساند، یک مدل 1080p با خروجی نور ادعایی کمی کمتر یعنی 3600 لومن. از زمان نگارش این مقاله، مشکلات زنجیره تامین در دسترس بودن LS500 و LS300 را محدود کرده است.

چرا ما پروژکتورهای UST را برای اکثر افراد توصیه نمی کنیم

پاسخ کوتاه این است: اگر واقعاً می خواهید یک تصویر با صفحه بزرگ (100 اینچ یا بزرگتر) داشته باشید و فضای اتاق خود را برای استفاده از یک پروژکتور سنتی داشته باشید، در مقایسه با یک پروژکتور UST با هزینه بسیار کمتر، عملکرد بهتری خواهید داشت. برای برخی از توصیه های روشن تر ما، راهنمای ما را در مورد بهترین پروژکتور ارزان قیمت و بهترین پروژکتور برای اتاق نشیمن بررسی کنید. تنظیم مورد نیاز چندان دشوارتر نیست. اگر نمی خواهید یکی را روی سقف خود نصب کنید، بسیاری از پروژکتورها را می توان در یک قفسه یا پشت مبل قرار داد. شما همچنان به یک صفحه نمایش نیاز دارید، اما می توانید از بین گزینه های متنوع تری، از جمله مدل های کششی کمتر یا قابل حمل، انتخاب کنید.

مطمئناً، شرایطی وجود دارد که در آن پروژکتور UST بهتر عمل می کند. شاید سقف شما خیلی بلند باشد، عمق اتاق خیلی کم باشد، یا در اجاره ای زندگی می کنید که سوراخ کردن دیوارها و سقف ممنوع است. در این موارد – یا اگر بیشتر تماشای شما در طول روز است – فقط باید یک تلویزیون 4K تهیه کنید. همه تلویزیون‌های صفحه‌نمایش بزرگ از هر پروژکتوری روشن‌تر هستند، با چراغ‌های روشن بهتر به نظر می‌رسند و در بیشتر موارد در واقع تصویر بهتری نسبت به یک پروژکتور با قیمت مشابه ایجاد می‌کنند.

برای نوع پولی که برای یک پروژکتور UST خرج می کنید، می توانید یک تلویزیون بزرگ تهیه کنید. اگر اتاق شما برای یک پروژکتور سنتی خیلی باریک است و نمی توانید یک پروژکتور معمولی با پرتاب کوتاه نصب کنید، احتمالاً به اندازه کافی به صفحه نمایش نزدیک شده اید که یک تلویزیون 80 اینچی بزرگ به نظر برسد. درست است، این اندازه 100 اینچی بیشتر نیست که با یک پروژکتور دریافت می کنید، اما یک تلویزیون 80 تا 85 اینچی بسیار بزرگ است و هزینه کمتری نسبت به پروژکتورهای UST بهتری دارد که ما امتحان کردیم. شما می‌توانید با هزینه کمتری یک OLED ۷۷ اینچی تهیه کنید که بهترین کیفیت تصویر موجود در بازار را در اختیار شما قرار می‌دهد.

ما طرفداران بزرگ پروژکتورها هستیم. من نزدیک به 20 سال است که از پروژکتور به عنوان “تلویزیون” اصلی خود استفاده کرده ام. اما استفاده از آنها و زندگی کردن با آنها مانند تلویزیون آسان نیست و هرگز نخواهند بود. حتی با پرنورترین پروژکتور و صفحه نمایشی که نور محیط را رد می کند، کیفیت تصویر در طول روز یا با روشن شدن چراغ ها کاهش می یابد. اگر تلویزیون و فیلم را بیشتر در شب تماشا می کنید و از خاموش یا کم نور نگه داشتن نور مهم نیست، یک سیستم پروژکتور می تواند یک راه حل روزانه عالی باشد. اما پروژکتورهای UST صرفاً هزینه زیادی دارند بدون اینکه در ازای آن سود واضحی ارائه کنند.

منبع: nytimes